Funguje očkování? Čísla mluví jasně
Lékaři a vědci prý s jistotou nevědí, jestli očkování funguje. Možná jste tento argument z úst odpůrců vakcinace slyšeli také. Pokud přemýšlíte, co je na něm pravdy, čtěte dál.
Ochrana před klíšťaty má svá pravidla. Aby byla co nejúčinnější, je potřeba všechny kroky důsledně dodržovat. Nespoléhejte pouze na to, že zrovna na vás se klíště nepřisaje.
Nejlepší prevencí klíšťové encefalitidy, kterou přenášejí nakažená klíšťata, je očkování. Probíhá ve třech dávkách a očkovány mohou být i děti. Aby byla ochrana dlouhodobá, neměli byste zapomínat na pravidelné přeočkování. Očkování proti lymeské borelióze dosud neexistuje a o to důležitější je dodržovat zásady ochrany před klíšťaty.
Repelenty s obsahem DEET (látka diethyl-meta-toluamid) by měly být automaticky součástí vaší výbavy. Čím silnější je koncentrace této látky v repelentu, tím lepší je ochrana před hmyzem a před klíšťaty. Právě na klíšťata totiž nemusí slabší repelenty fungovat.
Existují i repelenty určené pouze na oblečení. Tyto spreje by neměly přijít do kontaktu s kůží ani očima, proto důsledně dodržujte návod k použití.
Přírodní bylinné repelenty, se kterými možná máte dobré zkušenosti při ochraně před hmyzem, nebývají na klíšťata účinné.
Nezapomínejte, že klíšťata se nacházejí nejen v lesích či na loukách, ale mohou být i na zahradě u domu. Zkuste jejich přítomnost minimalizovat jednoduchými opatřeními:
Kousnutí klíštěte je většinou bezbolestné, a tak je téměř nemožné ho postřehnout. O to důležitější je při pobytu v přírodě průběžná kontrola oblečení, abyste mohli lezoucí, dosud nepřisáté klíště okamžitě sundat. Vyplatí se nosit:
Velmi praktické je nosit svázané vlasy, aby se snížilo riziko uchycení klíštěte ve vlasech.
Důkladná kontrola těla a oblečení hned po návratu z přírody je klíčovým krokem v ochraně před nemocemi, které klíšťata přenášejí. Čím déle je klíště přisáté, tím víc se zvyšuje pravděpodobnost přenosu nemoci. Zkontrolovat byste měli celé tělo. Zvýšenou pozornost pak věnujte:
Klíšťata si ráda na těle vybírají místa, která nejsou dobře viditelná a drží se v nich vlhkost.
(pak)
Zdroj:
www.stopticks.org/prevention/
Lékaři a vědci prý s jistotou nevědí, jestli očkování funguje. Možná jste tento argument z úst odpůrců vakcinace slyšeli také. Pokud přemýšlíte, co je na něm pravdy, čtěte dál.
Když se u miminka započne s očkováním, je na rodičích, aby rozhodli, zda kromě povinných vakcín dostane jejich potomek i ty doporučené. Za zvážení rozhodně stojí očkování proti pneumokokům. Přinášíme odpovědi na tři nejčastější dotazy rodičů ohledně tohoto očkování.
Očkování proti lidskému papilomaviru (HPV) přineslo své první plody. Vakcína snížila v zemích s vysokou mírou proočkovanosti za posledních 10 let množství nakažených až o 90 %!