Při cestách do zahraničí je v některých případech nutné očkování, a to hned z několika důvodů:

  1. ochrana očkované osoby před infekční nemocí,
  2. prevence zavlečení choroby do České republiky,
  3. administrativní důvody.

Při výjezdu do zemí, v nichž je epidemiologická situace srovnatelná s Českou republikou, není očkování nutné, pokud není vyžadováno před vstupem do země. Zejména na africkém a asijském kontinentě a v Jižní Americe však může být epidemiologická situace zcela jiná a naše základní očkování nemusí být dostatečnou ochranou. To platí i pro země na břehu Středozemního moře, které bývají často podceňovány, např. Egypt. Varováním by mělo být 256 německých turistů, kteří v roce 2004 onemocněli v Egyptě infekční žloutenkou typu A při pobytu v pětihvězdičkovém hotelu. Skupina turistů si nejen infekci předávala mezi sebou, ale po návratu do vlasti i ostatním vnímavým osobám. Na tuto epidemii obzvláště doplatili senioři, u kterých infekce hepatitidou A mívá vážnější a delší průběh.

Zdroj: BERAN, Jiří. Očkování: otázky a odpovědi. Praha: Galén, c2006. ISBN 80-7262-380-X.

Jak se očkuje při cestách do zahraničí

Obvykle bývá volen tento postup: Cestovatel navštíví zvolené očkovací centrum nebo oddělení cestovní medicíny, kde lékař vakcinolog sestaví individuální očkovací plán. Jeho součástí je:

  1. Kontrola pravidelných očkování, aby byla zajištěna dostatečná imunita vůči infekcím, proti kterým byla osoba již očkována – u dospělých se jedná například o očkování proti tetanu. Podle potřeby se přeočkovává také proti záškrtu a jiným nemocem.
  2. Je třeba získat informace o cílové zemi, aby nebylo opomenuto očkování, bez něhož není možné překročit její hranice. Takovým očkováním může být například vakcína proti žluté zimnici.
  3. Odborník zváží všechna rizika a doporučí další očkování podle potřeby.

Zdroj: BERAN, Jiří. Očkování: otázky a odpovědi. Praha: Galén, c2006. ISBN 80-7262-380-X.

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková