Už máte vybranou dovolenou? Pak je načase začít řešit očkování
Už máte vybranou dovolenou? Pak je načase začít řešit očkování
Jakmile víte, kdy a kam se vydáte do zahraničí, je ten správný čas začít myslet na očkování. Do exotických zemí, ať už na dovolenou, nebo za prací, je ochrana před nemocemi nedílnou součástí ještě samotné přípravy před cestou. Co vás tedy v souvislosti s očkováním čeká?
Správné načasování nade vše
První krok k tomu, aby nadšení z poznávání nových míst nevystřídaly zdravotní problémy kvůli chybějícímu očkování, je potřeba udělat už při plánování termínu cesty. Pokud je to možné, plánujte svou dovolenou alespoň 6–8 týdnů dopředu. Budete tak mít dostatek času, abyste se s lékařem domluvili na očkovacím plánu a stihli jste všechny dávky vybraných vakcín.
K lékaři se všemi informacemi
Až půjdete do očkovacího centra nebo na pracoviště cestovní medicíny, připravte si o své cestě co nejvíc informací. Díky tomu může specialista vypracovat očkovací plán na míru. Co bude lékaře zajímat?
Stát i konkrétní místo, kam jedete.
Jak dlouho bude pobyt trvat a jaký je váš program.
Váš zdravotní stav (nemoci, se kterými se dlouhodobě léčíte, alergie, prodělaná infekční onemocnění).
Předchozí očkování (ideálně k lékaři přineste očkovací průkaz či další doklady o očkování).
Očkování: povinné i doporučené
Po kontrole očkování proti tetanu lékař připraví plán povinných očkování pro danou lokalitu. Pak přicházejí na řadu doporučená očkování.
Povinné očkování se aktuálně týká:
žluté zimnice, pokud cestujete do některých států Afriky a Střední nebo Jižní Ameriky;
meningokokové meningitidy v případě cest do Saúdské Arábie.
Doporučené očkování nejčastěji zahrnuje vakcíny proti:
virové hepatitidě A a B,
břišnímu tyfu,
vzteklině,
choleře,
klíšťové encefalitidě.
U třicátníků a starších cestovatelů, kteří se vydávají do oblastí s výskytem dětské obrny či záškrtu, se doporučuje i přeočkování proti těmto dvěma nemocem.
Co dalšího?
Cestovní medicína, kterou si většina cestovatelů spojuje právě s očkováním, se kromě vakcinace zabývá i dalšími tématy. Abyste si mohli nerušeně vychutnat svůj výlet za novými zážitky, je třeba před cestou i během ní věnovat dostatečnou pozornost také:
Myslíte si, že očkování nebo neočkování je jen čistě vaše věc? Bohužel není. Neočkování zdravých dětí podrývá kolektivní imunitu a tím zabíjí ty, kteří očkováni být nemohou. Tak končí i příběh Maximiliana Schoenbohma.
Tráví váš potomek v létě spoustu času na hřišti či ve velkých kolektivech? Pak byste neměli zapomínat na to, že jde o prostředí, která mohou být zdrojem různých nákaz. Některým z nich se dá naštěstí snadno předcházet očkováním.
Už jste také slyšeli, že očkování může zabít, zatímco prodělání klasických dětských nemocí je přirozené, ba přímo žádoucí? Pojďme se na tyto choroby podívat blíže. Možná pak mnoho odpůrců vakcinace změní svůj názor.
Dobrý den paní doktorko,
Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů.
Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017.
Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019.
Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář.
Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní.
Dekuji moc za radu.
Dobrý den,
odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková