Už máte vybranou dovolenou? Pak je načase začít řešit očkování
Už máte vybranou dovolenou? Pak je načase začít řešit očkování
Jakmile víte, kdy a kam se vydáte do zahraničí, je ten správný čas začít myslet na očkování. Do exotických zemí, ať už na dovolenou, nebo za prací, je ochrana před nemocemi nedílnou součástí ještě samotné přípravy před cestou. Co vás tedy v souvislosti s očkováním čeká?
Správné načasování nade vše
První krok k tomu, aby nadšení z poznávání nových míst nevystřídaly zdravotní problémy kvůli chybějícímu očkování, je potřeba udělat už při plánování termínu cesty. Pokud je to možné, plánujte svou dovolenou alespoň 6–8 týdnů dopředu. Budete tak mít dostatek času, abyste se s lékařem domluvili na očkovacím plánu a stihli jste všechny dávky vybraných vakcín.
K lékaři se všemi informacemi
Až půjdete do očkovacího centra nebo na pracoviště cestovní medicíny, připravte si o své cestě co nejvíc informací. Díky tomu může specialista vypracovat očkovací plán na míru. Co bude lékaře zajímat?
Stát i konkrétní místo, kam jedete.
Jak dlouho bude pobyt trvat a jaký je váš program.
Váš zdravotní stav (nemoci, se kterými se dlouhodobě léčíte, alergie, prodělaná infekční onemocnění).
Předchozí očkování (ideálně k lékaři přineste očkovací průkaz či další doklady o očkování).
Očkování: povinné i doporučené
Po kontrole očkování proti tetanu lékař připraví plán povinných očkování pro danou lokalitu. Pak přicházejí na řadu doporučená očkování.
Povinné očkování se aktuálně týká:
žluté zimnice, pokud cestujete do některých států Afriky a Střední nebo Jižní Ameriky;
meningokokové meningitidy v případě cest do Saúdské Arábie.
Doporučené očkování nejčastěji zahrnuje vakcíny proti:
virové hepatitidě A a B,
břišnímu tyfu,
vzteklině,
choleře,
klíšťové encefalitidě.
U třicátníků a starších cestovatelů, kteří se vydávají do oblastí s výskytem dětské obrny či záškrtu, se doporučuje i přeočkování proti těmto dvěma nemocem.
Co dalšího?
Cestovní medicína, kterou si většina cestovatelů spojuje právě s očkováním, se kromě vakcinace zabývá i dalšími tématy. Abyste si mohli nerušeně vychutnat svůj výlet za novými zážitky, je třeba před cestou i během ní věnovat dostatečnou pozornost také:
Bakterie Streptococcus pneumoniae čili pneumokok se nachází u více než poloviny zdravých dětí. Sídlí v nosohltanu a žádné problémy nevyvolá. To se však v jisté situaci může rychle změnit. Kdy se pneumokok stává hrozbou a jak se bránit?
Lidský papilomavirus způsobuje rakovinu děložního čípku u žen a genitální bradavice (a další onemocnění) u obou pohlaví. S tímto virem se v životě setká až 80 % lidí. Očkovat proti němu se mohou nechat i dospělí.
Strach z autismu patří mezi rodiči, kteří mají pochybnosti o bezpečnosti očkování, k nejčastěji uváděným obavám. Souvislosti mezi vakcínami a poruchami autistického spektra ale nebyly nikdy vědecky potvrzeny. Co se tedy na rozvoji autismu podílí, když očkování to není?
Dobrý den, zajímalo by mě, jak postupovat v případě nedokončené vakcinace Cervarixem. Dívka, nyní 15 let, očkována mezi 13 a 14 rokem 1. dávkou, na další očkování nedošli - nyní chtějí očkování dokončit - stačí podat zbývající 2. dávku? Děkuji za odpověď
doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.
Dobrý den, k zajištění optimální ochrany je nutné zahájit očkování znovu, pokud od první dávky uplynulo více, jak 13 měsíců.