Chraňte své děti před pneumokokem – zvolte očkování!

Pneumokok neboli bakterie Streptococcus pneumoniae způsobuje závažná onemocnění. Ohrožuje děti všech věkových skupin, ale nejvíc děti mladší dvou let. Naštěstí je možné chránit se před ním očkováním.

Chraňte své děti před pneumokokem – zvolte očkování!

Pneumokok v těle napadá různé orgány a tkáně. Je schopen vyvolat:

Děti s pneumokokovým onemocněním většinou mají vysoké horečky (okolo 39 °C) a další příznaky podle toho, kterou část těla bakterie napadla. Typické jsou kašel, ztuhlá šíje, malátnost, bolest hlavy, bolest na hrudi, neutišitelný pláč a dušnost. Dítě může také zvracet. Léčba vyžaduje nasazení antibiotik, někdy i kombinaci více druhů.

Čím menší dítě onemocní, tím těžší bývá průběh nemoci. Pneumokok může zanechat i trvalé následky. Existuje ovšem spolehlivý způsob ochrany proti pneumokokovým infekcím – očkování. V České republice v posledních pěti letech výskyt pneumokokových onemocnění výrazně poklesl právě díky rozšíření vakcinace.

Zabraňte špatným koncům

Zkušenost s pneumokokovou meningitidou u ročního dítěte dokládá, jak vážné mohou tyto infekce být. Případ z Kliniky infekčního lékařství Lékařské fakulty Ostravské univerzity a Fakultní nemocnice Ostrava dokazuje, jak riskantní a nebezpečné je nenechat dítě očkovat. Co se stalo?

Roční dítě trpělo několik dní teplotami, bylo neklidné, plačtivé a postupně se u něj rozvíjela porucha vědomí. Dítě muselo být hospitalizováno a po různých vyšetřeních (mimo jiné odběry krve, odběr mozkomíšního moku z páteřního kanálu v oblasti beder, ultrazvuk mozku) byla stanovena diagnóza zánětu mozkových blan. Původcem byla bakterie Streptococcus pneumoniae. Nemoc zanechala trvalé následky v podobě oboustranné hluchoty.

Pro všechny případy dodejme, že na očkování proti pneumokokovým infekcím není pozdě ani po prodělaném zánětu mozkových blan.

(pak)

Zdroje:

emedicine.medscape.com/article/967694-overview

www.szu.cz/uploads/IPO/Medical_Tribune_25032014.pdf

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 3
Zápal plic u dětí: jak souvisí s vaším kouřením a pracovním nasazením?

Zápal plic u dětí: jak souvisí s vaším kouřením a pracovním nasazením?

Očkování proti nejčastějším původcům zápalu plic představuje nejlepší obranu před tímto nebezpečným onemocněním. Ochrana se dá posílit kojením a tím, že jako rodiče odložíte cigarety. Poradíme i další opatření.

Nástup do školky: začněte posilovat odolnost dítěte právě teď!

Nástup do školky: začněte posilovat odolnost dítěte právě teď!

Mateřská škola znamená novou etapu v životě dítěte i celé rodiny. Vašeho potomka čeká mnoho zážitků, ale zároveň jeho tělo bude muset čelit řadě nových rizik, která pobyt v dětském kolektivu přináší. Je proto vhodné se připravit.

Potvrzeno! Očkování proti HPV infekci má smysl i po konizaci čípku

Potvrzeno! Očkování proti HPV infekci má smysl i po konizaci čípku

Na vzniku rakoviny děložního čípku se podílí infekce některými typy takzvaně vysoce rizikových lidských papilomavirů (HPV). Z výsledků výzkumů vyplývá, že viry přetrvávají v organismu i po operaci děložního čípku – očkování proti nim je však účinnou formou prevence návratu onemocnění.

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková