Chřipka je poměrně závažná respirační infekce, která každoročně postihne statisíce obyvatel ČR a způsobí kolem 2 000 úmrtí, zejména mezi seniory. Typicky probíhá v epidemiích, a pokud se vyskytne nový a velmi odlišný typ chřipky, může způsobit i pandemii (vlnu infekcí, která zasáhne celý svět). V moderní historii se to stalo poprvé v roce 1918, kdy v Evropě končila první světová válka. Chřipka si tehdy vyžádala na celém světě 20 milionů životů. Stejná situace se opakovala v roce 1957 a 1968.

Příznaky

Onemocnění začíná obvykle horečkou se zimnicí a bolestí hlavy, svalů a kloubů. Objevuje se pálení v krku, dráždivý kašel, u dětí se mohou dostavit i průjem nebo zvracení. Suchý kašel se mění na vlhký a přetrvává ze všech příznaků nejdéle.

Komplikace

Chřipka se může i komplikovat a právě komplikace ohrožují život nemocného. Jedná se o zápal plic, na který umírá až polovina pacientů, a také o zánět srdečního svalu, mozkových blan, mozku nebo kosterního svalstva. Na nemocného oslabeného chřipkovým virem mohou také snáze zaútočit bakterie, které způsobují především zápal plic, zánět středního ucha nebo zánět vedlejších dutin nosních.

Výskyt

Nejčastější výskyt chřipky je u školáků a dospívajících. Epidemie zpravidla probíhají od počátku roku a trvají 4–8 týdnů. Nejdůležitější metodou prevence je očkování a jeho účinnost byla opakovaně prokázána. Ve všech věkových skupinách vede k výraznému snížení výskytu onemocnění chřipkou a ke snížení počtu návštěv lékaře. U zdravých dospělých vakcína v 70–90 % zabrání onemocnění, u starších osob snižuje potřebu hospitalizace pro zápal plic a chřipku o 30–70 % a riziko úmrtí až o 80 %. Dále také snižuje výskyt zánětu středního ucha u dětí.

Ochrana očkováním

Očkování je doporučené všem seniorům, chronicky nemocným a oslabeným osobám, u kterých není kontraindikace očkování, a rodinným příslušníkům těchto osob.

Osoby ve věku nad 65 let a ohrožené skupiny se mohou nechat očkovat zdarma nebo s částečnou úhradou vakcíny. Zdravotní pojišťovny jsou si však vědomy toho, že prevence se vyplatí všem, a hradí pacientům alespoň aplikaci očkovací látky. V rámci bonusů pak umožňují získat zpět i celou cenu vakcíny, která beztak není vysoká.

Zdroj: http://www.mzcr.cz/dokumenty/chripka_4664_2073_5.html

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková