Pokud to okolnosti dovolují, doporučuje se použít každou vakcínu tak, jak určil výrobce. Za podmínky dodržení těchto pokynů výrobce garantuje určitou úroveň ochrany.
Pokud se však stane, že není možné vakcínu podat podle daného schématu, lze využít možnost zkrátit interval mezi jednotlivými dávkami o polovinu nebo ho zdvojnásobit. To znamená, že například očkovací látku, která se podává ve třech dávkách, mezi kterými jsou intervaly jeden a pět měsíců, je možné podat ve schématu 1. dávka, za 14 dnů 2. dávka, za 2,5 měsíce 3. dávka, ale také ve schématu 1. dávka, za 2 měsíce 2. dávka a za 10 měsíců 3. dávka.
Pokud nevyhovuje ani tato možnost, lze využít individuální očkovací schéma, které může mít různou podobu, ale po třetí dávce očkování je nutné provést vyšetření, jež určí sílu imunitní odpovědi.
U některých vakcín, například proti klíšťové encefalitidě, existují kromě standardních schémat i tzv. zkrácená schémata. Očkování se provádí s odstupem jednoho a dvou týdnů mezi 1., 2. a 3. dávkou. Dostatečnou ochranu lze očekávat asi 14 dnů po podání druhé dávky.
BERAN, Jiří. Očkování: otázky a odpovědi. Praha: Galén, c2006. ISBN 80-7262-380-X.
Dobrý den, dnes jsem byla se synem 15 mesicu na 3. davce hexavakciny. Ted jsem zjistila, ze po ockovani by se nemelo pobyvat na slunci, jelikož hrozi riziko snizeni jeho ucinnosti. Syn byl max. pul hodiny (spise 20 minut) dnes na primem slunci. Mohl mit prosim tato doba vliv na ucinnost ockovani? Predem velice dekuji
Dobrý den, v mírném pásu neočekáváme, že by vliv slunečního záření měl mít po očkování významný negativní vliv na účinnost očkování. Nemusíte mít obavy. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková