Pokud to okolnosti dovolují, doporučuje se použít každou vakcínu tak, jak určil výrobce. Za podmínky dodržení těchto pokynů výrobce garantuje určitou úroveň ochrany.

Intervaly

Pokud se však stane, že není možné vakcínu podat podle daného schématu, lze využít možnost zkrátit interval mezi jednotlivými dávkami o polovinu nebo ho zdvojnásobit. To znamená, že například očkovací látku, která se podává ve třech dávkách, mezi kterými jsou intervaly jeden a pět měsíců, je možné podat ve schématu 1. dávka, za 14 dnů 2. dávka, za 2,5 měsíce 3. dávka, ale také ve schématu 1. dávka, za 2 měsíce 2. dávka a za 10 měsíců 3. dávka.

Individuální schéma

Pokud nevyhovuje ani tato možnost, lze využít individuální očkovací schéma, které může mít různou podobu, ale po třetí dávce očkování je nutné provést vyšetření, jež určí sílu imunitní odpovědi.

U některých vakcín, například proti klíšťové encefalitidě, existují kromě standardních schémat i tzv. zkrácená schémata. Očkování se provádí s odstupem jednoho a dvou týdnů mezi 1., 2. a 3. dávkou. Dostatečnou ochranu lze očekávat asi 14 dnů po podání druhé dávky.

BERAN, Jiří. Očkování: otázky a odpovědi. Praha: Galén, c2006. ISBN 80-7262-380-X.

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková