Imunitní odpověď

Imunitní odpověď je výsledkem reakce imunitního systému s očkovací látkou. Podle charakteru se rozlišuje protilátková a buněčná imunitní odpověď. Prakticky vždy dochází ke vzniku obou typů, ale jedna vždy převládá, nejčastěji protilátková.

Obvykle po podání první dávky očkování dochází nejprve k tvorbě „akutních“ protilátek typu IgM, které jsou po několika dnech nahrazovány „dlouhodobým“ typem IgG. Jejich přítomnost v organismu však nebývá trvalá, a proto se řada očkování provádí podáním několika dávek. Očkování jednou či více dávkami vedoucí k dosažení několikaleté ochrany je označováno jako základní očkování.

U každé vakcíny je zmapován časový interval, kdy klesá hladina protilátek pod ochrannou mez, a tehdy se podává další dávka nebo i více dávek za účelem posílení imunitní odpovědi. To se označuje jako přeočkování.

Jedním z nejdůležitějších výsledků očkování je vytvoření stavu imunologické paměti, což je schopnost imunitního systému velmi rychle a účinně odpovědět na přítomný infekční činitel, se kterým se již setkal.

Nejdelší imunita bývá zajištěna po očkování živými vakcínami, jejichž účinná složka může v těle očkovaného člověka přetrvávat v klidovém stavu, v malém množství, aniž by působila infekčně.

Zdroj: http://www.vakciny.net/principy_ockovani/pr_02.html

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková