Každý, kdo se vrací z oblasti s nižším hygienickým standardem nebo vyšším výskytem infekčních onemocnění, by se měl mít na pozoru zejména tehdy, když zpozoruje následující příznaky:
Horečka je pravděpodobně nejdůležitějším příznakem, který je zcela nespecifický, takže může signalizovat mnoho dějů, jež se odehrávají v organismu, a to včetně neinfekčních procesů. Také však může znamenat přítomnost malárie. Proto pokud se dostaví horečka po pobytu v malarické oblasti, měl by být vyšetřující lékař na tento fakt upozorněn. Pokud se léčba zpozdí, je diagnostika obtížnější, protože nemusí být zřejmé, že aktuální obtíže vůbec souvisí s cestou, která se odehrála před několika lety.
Průjem může být příznakem obyčejné bakteriální infekce nebo dysbalance střevní flóry, ale pokud přetrvává a stává se chronickým, měla by být stolice (a to i opakovaně) vyšetřena na přítomnost parazitů. Někteří parazité mohou přetrvávat ve stolici celé roky a vytvářet cysty v játrech, které mohou vážně poškodit zdraví jejich hostitele.
Nejméně závažnou skupinou jsou kožní změny, které mohou být příznakem různých chorob, například plísňových nebo parazitárních.
BERAN, Jiří. Očkování: otázky a odpovědi. Praha: Galén, c2006. ISBN 80-7262-380-X.
Dobrý den, zajímalo by mě, jak postupovat v případě nedokončené vakcinace Cervarixem. Dívka, nyní 15 let, očkována mezi 13 a 14 rokem 1. dávkou, na další očkování nedošli - nyní chtějí očkování dokončit - stačí podat zbývající 2. dávku? Děkuji za odpověď
Dobrý den, k zajištění optimální ochrany je nutné zahájit očkování znovu, pokud od první dávky uplynulo více, jak 13 měsíců.