Každý, kdo se vrací z oblasti s nižším hygienickým standardem nebo vyšším výskytem infekčních onemocnění, by se měl mít na pozoru zejména tehdy, když zpozoruje následující příznaky:

  1. horečka,
  2. průjem,
  3. kožní příznaky.

Horečka je pravděpodobně nejdůležitějším příznakem, který je zcela nespecifický, takže může signalizovat mnoho dějů, jež se odehrávají v organismu, a to včetně neinfekčních procesů. Také však může znamenat přítomnost malárie. Proto pokud se dostaví horečka po pobytu v malarické oblasti, měl by být vyšetřující lékař na tento fakt upozorněn. Pokud se léčba zpozdí, je diagnostika obtížnější, protože nemusí být zřejmé, že aktuální obtíže vůbec souvisí s cestou, která se odehrála před několika lety.

Průjem může být příznakem obyčejné bakteriální infekce nebo dysbalance střevní flóry, ale pokud přetrvává a stává se chronickým, měla by být stolice (a to i opakovaně) vyšetřena na přítomnost parazitů. Někteří parazité mohou přetrvávat ve stolici celé roky a vytvářet cysty v játrech, které mohou vážně poškodit zdraví jejich hostitele.

Nejméně závažnou skupinou jsou kožní změny, které mohou být příznakem různých chorob, například plísňových nebo parazitárních.

BERAN, Jiří. Očkování: otázky a odpovědi. Praha: Galén, c2006. ISBN 80-7262-380-X.

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková