Odpůrci očkování šíří některé neopodstatněné mýty, jako že očkování způsobuje astma a alergie. O takovéto souvislosti však neexistují vědecké důkazy. Je pravdou, že očkování může vyvolat alergickou reakci – 1 z 100 000 očkovaných osob má kopřivku nebo obtíže s dýcháním a 1 z 1 000 000 očkovaných má anafylaktický šok, což je těžká oběhová forma alergické reakce, která je život ohrožujícím stavem. Častěji se ale očkované osoby mohou setkat s vedlejšími účinky, jako je teplota nebo zarudnutí místa vpichu, ale tyto obtíže nejsou v žádném případě srovnatelné s nemocemi, proti kterým se očkuje.

Očkování a autismus

Stále kolujícím mýtem je, že očkovací látky vyvolávají autismus. Původ tvrzení o této souvislosti pochází ze studie Andrewa Wakefielda publikované v roce 1998 v britském časopisu Lancet. Studie byla tři roky prošetřována britskou lékařskou komorou a po třech letech důkladných nezávislých výzkumů byla studie označena za podvrh. Její autor byl usvědčen nejen z falzifikace, ale také zneužití mentálně postižených dětí. Následně byl vyškrtnut z registru lékařů a byla mu odejmuta lékařská licence. S následky studie se však Velká Británie potýká dodnes. Mnozí rodiče se na základě této studie rozhodli neočkovat své děti proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám. Během 2–3 let se tak opět začaly množit případy spalniček. Jen v roce 2006 bylo nahlášeno nejen 773 případů onemocnění, ale také jedno úmrtí dítěte. Jednalo se o první úmrtí na spalničky ve Spojeném království za posledních 14 let. Vědecké důkazy o tom, že by vakcíny způsobovaly autismus, neexistují, jak informoval Světový poradní výbor pro bezpečnost očkovacích látek (GACVS) Světové zdravotnické organizace (WHO) a jak dokládá celá řada dalších studií, např. z Británie, Dánska, USA nebo Švédska.

Bezpečnost vakcín

Také se můžeme setkat s tvrzením, že následkem vakcinace může dojít k závažným poškozením lidského organismu. Pravda je taková, že žádná léčivá látka, včetně vakcín, nemůže být považována za naprosto bezpečnou. Nicméně všechny očkovací látky dostupné v České republice musí před schválením regulačními úřady projít přísným hodnocením bezpečnosti. Toto hodnocení je vyžadováno zákony a obvykle probíhá po mnoho let během vývoje očkovací látky. Bezpečnost vakcín je navíc stále sledována i po uvedení do praxe. Většina obtíží, které jsou dávány do souvislosti s očkováním, s ním ve skutečnosti nesouvisí. U mnohých z nich jde o náhodnou událost, která se vyskytla v podobném čase. Toto platí zejména pro první rok dětského života, kdy jsou vakcíny podávány v pravidelném očkovacím schématu.

Obvykle není možné předpovědět intenzitu nežádoucích účinků po očkování. Riziko ale může být minimalizováno dodržováním pravidel.

Zdroj: http://www.aifp.cz/cs/brozury/Contents/0/vakcinace_08_09_2016_1.pdf

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková