Položit dotaz do poradny

Poradna lékaře

Položte nám dotaz

V poradně odpovídá doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.

avenier

Souhlas se zpracováním mých osobních údajů, včetně osobních údajů zvláštní kategorie

Souhlasím, aby společnost MeDitorial, s.r.o., se sídlem Sokolská 31/490, 120 26 Praha 2, IČO 27199151 (dále jen „Společnost“), zpracovávala mé osobní údaje pro účely mé registrace a využití služby „Očkovací kalendář“ provozované Společností, v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů (dále jen „zákon o ochraně osobních údajů“) ve znění pozdějších předpisů a v souladu s nařízením č. 2016/679 Evropského parlamentu a Rady EU o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů (dále jen „obecné nařízení o ochraně osobních údajů“) a to maximálně na období 5 let od poslední aktivity uživatele nebo do odvolání tohoto mého souhlasu.

Současně souhlasím, aby Společnost zpracovávala mé osobní údaje zvláštní kategorie, konkrétně pak o mém zdravotním stavu, a to za účelem vedení očkovacího kalendáře v rámci mnou využívané služby „Očkovací kalendář“.

Potvrzuji, že jsem obeznámen se svými právy souvisejícími se zpracováním dle výše zmíněných právních předpisů, a to jak ve vztahu k osobním údajům, tak i ke zvláštní kategorii osobních údajů, zejména pak:

  • s právem na přístup ke svým osobním údajům, jejich opravu nebo jejich výmaz, popřípadě s omezením zpracování;
  • s právem vznést námitku proti zpracování;
  • s právem na přenositelnost údajů ve strukturovaném, běžně používaném a strojově čitelném formátu;
  • s právem kdykoliv souhlas se zpracováním odvolat;
  • a s právem podat stížnost u dozorového úřadu, kterým je Úřad pro ochranu osobních údajů.

Současně potvrzuji, že jsem obeznámen se způsobem nakládání s mými osobními údaji a jejich zpracováním vč. zvláštní kategorie osobních údajů, zejména že:

  • mé osobní údaje jsou zpracovány pouze v rozsahu, ve kterém byly mnou poskytnuty a pouze pro shora uvedené účely;
  • Společnost provádí s mými údaji následující úkony: ukládá je do databáze uživatelů, upravuje je v případě, že je doplním nebo se dožádám úpravy, vyhledává je v rámci své databáze, třídí je dle jednotlivých kritérií pro dotazy poradny a likviduje je po uplynutí shora uvedené lhůty pro zpracování nebo po odvolání mého souhlasu.

V případě jakýchkoliv dotazů ohledně zpracování osobních údajů nebo v případě uplatnění výše uvedených práv se mohu ve věci ochrany mých osobních údajů či uplatnění práv k ochraně mých osobních údajů obrátit na pověřenou osobu na emailovou adresu osobniudaje@meditorial.cz nebo na telefonní číslo 212 249 013, případně na pověřence pro ochranu osobních údajů Společnosti, Márii Chvajovou Staňkovou, na e-mailové adrese stankova@stankovapartneri.cz.

Potvrzuji, že svým souhlasem dávám Společnosti výslovný souhlas a zákonný důvod pro zpracování mých osobních údajů vč. zvláštní kategorie údajů v souladu se zněním zákona o ochraně osobních údajů a obecným nařízením o ochraně osobních údajů.


Odpovídá: doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.

Jakub

Dobrý den, chtěl bych se očkovat proti klíšťové encef. Chci se zeptat, zda se musí po nějaké době opakovat. Také zvažuji očkování syna, je mu 6let. Dětská doktorka to nedoporučuje(žádné navíc krom povinných), protože se léčí s epilepsií. Jsou nějaké rizika případných následků bude-li touto vakcínou očkován? Děkuji za odpověď

doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.
26.5.2020

Dobrý den. Očkování proti klíšťové encefalitidě (dále KME) se provádí třemi dávkami, kdy druhá se aplikuje za 14 či 28 dní po první a třetí dávka po 6 měsících. Dále je nutné nejprve za 3 roky a dále každých 5 let aplikovat jednu posilující dávku k udržení ochranných protilátek. Očkovací látka je neživá (inaktivovaná), bezpečná a všeobecně dobře snášená. Očkování proti neuroinfekcím (jako je mj. právě KME) u osob s neurologickým onemocněním se provádí s opatrností, ale není výslovně kontraindikované. Pokud má Váš syn epilepsii léčenou a onemocnění je stabilizované, tedy nedochází v posledních měsících k záchvatům nebo se recentně neměnila antiepileptická léčba, tak očkování lze jedině doporučit. KME je virový zánět mozku, na který bohužel nemáme účinnou kauzální léčbu. U osob s chronickým neurologickým onemocněním může při akutní KME dojít k dekompenzaci jejich základního onemocnění a je riziko komplikovaného průběhu KME či dlouhotrvající rekonvalescence.

Věra V.

Přeočkovaná jsem 15.10.1998 Potřebuji odstranit kuří oko na chodidle. Udělala jsem si ho vložkou z berana kterou jsem si sama vystříhla a nosila pouze doma. Po sešlápnutí mě švy tlačily a mám oko na spodu chodidla, což bolí při chůzi . Jsem diabetik druhého typu a kosmetikům nedůvěřuji.Doktor mi řekl, že bez tetanovky by mě neměl nikdo řezat. bolí to i když ležím. Koupila jsem si náplasti na kuří oka i vodičku na bradavice a zbavit se toho nemůžu a trvá to od jara 2017. Pan doktor Janďourek říká chodit chodit , ale já pokud nemusím pro léky a potraviny, tak raději nejdu ven a doma kulhám. Jak z toho ven. Teď k vůli pandemii se bojím k lékaři. Tak musím mít očkování proti tetanu? Jsem ročník 1951 a v roce 2005 jsem mela mozkovou příhodu tak beru mnoho léků, vadí to tomu očkování ? Jak tak koukám na termíny očkování , budu moci absolvovat zákrok až v příštím roce. To mě asi dříve potká covid19 a bude po problémech. Děkuji za radu.

doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.
25.5.2020

Dobrý den. Platné očkování proti tetanu není dle mého názoru nutným kritériem před jakýmkoli operačním zákrokem. Nicméně se jedná o očkování ze zákona povinné a je proto nutné každých 10 let (u osob do 60 let věku každých 15 let) absolvovat přeočkování jednou dávkou, vakcínu hradí Vaše zdravotní pojišťovna a Vy proto neplatíte nic. Otázka je, kdy naposledy jste byla proti tetanu přeočkována. Chronická rána na noze je potencionální vstupní branou infekce včetně tetanu, který je velmi nebezpečný. Očkování proti tetanu nijak nekoliduje s chronicky užívanými léčivy, je ale vždy na posouzení očkujícího lékaře. Proto doporučuji se obrátit na vašeho praktického lékaře a proti tetanu se přeočkovat.

Eva Richtrová

Dobrý den, první očkování proti klášťové encefalitidě jsem měla v říjnu. Následně před Vánoci jsem byla nastydlá, v lednu měli děti a pak i já rotavir, v únoru chřipku. Ke druhému očkování bohužel tedy nedošlo. Mám podstoupit očkování jako od začátku? Děkuji!

doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.
22.5.2020

Dobrý den. Ideální je dodržovat doporučené intervaly mezi jednotlivými dávkami. Nicméně po individuálním posouzení očkujícím lékařem (např. dle vašeho věku a zdravotního stavu) je možné tolerovat i takto promeškaný termín a pokračovat v očkování, tedy podat druhou dávku a nezačínat znovu. Takové překročení intervalů je však tolerováno jednou za život, následné dávky je nutné aplikovat přesně dle doporučení výrobce.

Magda

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem ohledně přeočkování proti dětské obrně. Mám syna, nar. 2013 v Řecku, žili jsme tam do jeho 5 let, takže byl očkován podle řeckého očkovacího kalendáře. Je velmi podobný tomu českému, ale zjistila jsem rozdíl týkající se přeočkování proti dětské obrně. Nerada bych, abychom případné přeočkování zmeškali, proto bych Vás chtěla poprosit o kontrolu údajů. Datum narození: 10.9.2013 1.dávka 13.11.2013 Infanfrix 2.dávka 8.1.2014 Infanfrix 3.dávka 4.4.2014 Infanfrix 4. dávka 15.4. 2015 Pentavac Podle řeckého kalendáře by měl dostat 5.dávku mezi 4. a 6.rokem. Podle českého je přeočkování až kolem 11.roku. (Ale nevím, jakou vakcínou se v ČR očkuje a zda to hraje roli při přeočkování.) Můžete mi tedy prosím sdělit, zda bychom měli pokračovat podle řeckého kalendáře a měl by být přeočkován teď. Nebo můžeme přejít na český kalendář, a přeoočkován může být až v 11 letech. Moc Vám děkuji za odpověď Magda

doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.
21.5.2020

Dobrý den, pokud uvádíte název vakcíny Infanrix, jedná se o vakcínu proti tetanu, černému kašli a záškrtu, vakcína Pentavac je proti tetanu, černému kašli, záškrtu, virové hepatitidě typu B a Haemophilu influaenzae. Žádná z těchto vakcín nechrání proti dětské obrně. Možná jste neuvedla správný název vakcíny Infanrix a jedná se o Infanrix hexa? Doporučuji konzultaci s pediatrem, který na základě údajů z očkovacího průkazu nebo zdravotní dokumentace z Řecka vyhodnotí dosud absolvovaná očkování a doporučí následující postup. Doočkování vakcínou proti dětské obrně je v případě potřeby bez problému možné. S pozdravem MUDr.Hana Ševčíková

Ivana Stachová

Dobry den, Chtela bych se zeptat. Nechavali jsme naockovat 3mesicni dceru hexavakcinou a zaroven i Prevenarem. Cca 5 hodin po aplikaci se ji kolem mista vpichu Prevenaru objevilo zcervenani pres pulku stehna a otok, ktere zmizeli po podani studenych obkladu. Zaroven propukla v sileny plac, ktery jsme u ni do te doby nepoznali a ktery trval asi hodinu a pul a ustal az po podani Nurofenu, ktery jsme podali po konzultaci s pediatrem.. Az druhy den jsem se od kamaradky dozvedela, ze se mohlo jednat o tzv. encefaliticky plac Je to mozne a je mozne nejak odlisit tento plac od od bezneho place z bolesti? Predem dekuji za odpoved

doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.
20.5.2020

Dobrý den, reakce po očkování jsou předpokládané, v případě očkování vakcínou Prevenar 13 je velmi časté, že vzniká začervenání, zatvrdnutí a otok v místě očkování, místo očkování může být citlivé a bolestivé, může dojít i k omezení pohyblivosti končetiny, dítě může reagovat na manipulaci s končetinou, končetina může být citlivá a bolestivá v různých polohách. Z tohoto důvodu může dítě reagovat pláčem, nechutenstvím, nespavostí a podobně. Postupovali jste správně v tom, že jste konzultovali situaci s pediatrem, mírnili otok a tedy i bolest chladivými obklady a podáním analgetika. Při další návštěvě pediatra informujte o průběhu po očkování. Pokud by pláč byl trvalejší, delší, než 3 hodiny, neutišitelný,( což nebyl Váš případ) , je vhodné o tom také v budoucnu případně informovat pediatra. Může to mít souvislost s hexavakcínou. Doporučuji s pediatrem zvážit možnost podat zvlášť Prevenar 13 a Infanrix hexa, teoreticky by tak mohla být menší šance na výraznější vedlejší účinky. Pojem encefalitický pláč se v medicíně nepoužívá, příčiny pláče mohou být velmi rozmanité a nelze je prokazatelně rozlišit. Přestože se u očkování dětí setkáváme s vedlejšími účinky, které mohou být jak pro dítě, tak pro rodiče nepříjemné, přesto stále benefit očkování převažuje a bude Vaše dítě chránit před velmi závažnými onemocněními. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková.

Jaká očkování jsou pro Vás vhodná?

Otestujte se
Poradna lékaře
Jakub

Dobrý den, chtěl bych se očkovat proti klíšťové encef. Chci se zeptat, zda se musí po nějaké době opakovat. Také zvažuji očkování syna, je mu 6let. Dětská doktorka to nedoporučuje(žádné navíc krom povinných), protože se léčí s epilepsií. Jsou nějaké rizika případných následků bude-li touto vakcínou očkován? Děkuji za odpověď

doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.

Dobrý den. Očkování proti klíšťové encefalitidě (dále KME) se provádí třemi dávkami, kdy druhá se aplikuje za 14 či 28 dní po první a třetí dávka po 6 měsících. Dále je nutné nejprve za 3 roky a dále každých 5 let aplikovat jednu posilující dávku k udržení ochranných protilátek. Očkovací látka je neživá (inaktivovaná), bezpečná a všeobecně dobře snášená. Očkování proti neuroinfekcím (jako je mj. právě KME) u osob s neurologickým onemocněním se provádí s opatrností, ale není výslovně kontraindikované. Pokud má Váš syn epilepsii léčenou a onemocnění je stabilizované, tedy nedochází v posledních měsících k záchvatům nebo se recentně neměnila antiepileptická léčba, tak očkování lze jedině doporučit. KME je virový zánět mozku, na který bohužel nemáme účinnou kauzální léčbu. U osob s chronickým neurologickým onemocněním může při akutní KME dojít k dekompenzaci jejich základního onemocnění a je riziko komplikovaného průběhu KME či dlouhotrvající rekonvalescence.

Soutěž

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá
Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.