Položit dotaz do poradny

Poradna lékaře

Položte nám dotaz

V poradně odpovídá MUDr. Daniel Dražan


Souhlasím s podmínkami

Odpovídá: MUDr. Daniel Dražan

Klára

Dobrý den, zajímalo by mě, zda jsem neudělala chybu u přeočkování na klíštěcí encefalitidu - vakcína Pfizer. Naposledy jsem měla přeočkování po 4 letech v roce 23.5.2012 a další vakcínu jsem dostala až 3.7.2017. Hraje se u tohoto očkování na měsíce? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Kl.

MUDr. Daniel Dražan
3.7.2017

Interval mezi dávkami vakcíny proti klíšťové encefalitidě je závislý na počtu předchozích dávek, věku a imunitním stavu očkovaného. Při přeočkování po 3 nebo 5 letech nehrají týdny žádnou roli.

MUDr.Vladimír Holý PLDD

Dobrý den, prosím o názor případně doporučení,jak nejlépe vyřešit tuto situaci. Chlapec nar.8.11.2013 byl z důvodu kalmetizace a protrahovaného hojení očkován Hexavakcínou až 19.6.2014 .PO očkování údajně zbyly nějaké potíže-apatie,spavost,plačtivost,trvalo asi 2 dny,vyhledala neuroložku a ta doporučila další očkování odložit nejméně do 4 let.To matka dodržuje. Domníváme se,že postoj neuroložky byl až velice opatrný a nyní "poškozuje dítě" absencí ochrany.v MŠ byl v kontaktu s nemocným dítem pertussi. Nyní žije s otce,který je řádnému očkování velice nakloněn a rádi bychom spolu s ním co nejdříve nějak doočkovali. Jaké máme možnosti výberu vakcín,abychom alepon ochránili před pertussí a tetanem? Infanrix použít nelze,Pediacel není k dispozici,Infanrix také ne,Boostrix se zřejmě k zahájení očkování nehodí. Jak co nejracionálněji a také nejšetrněji bychom volili plán celého očkování? S neuroložkou se snad nějak domluvíme... Děkuji za názor a doporučení. MUDr.Vladimír Holý,Jílové u Děčína

MUDr. Daniel Dražan
15.6.2017

V tomto případě bohužel došlo k více chybným postupům, které později napravovat není nikdy ideální a vždy je třeba vybrat nejlepší ze špatných řešení. Nejsou žádné důkazy o tom, že by BCG vakcinace interferovala s rutinním vakcínami a už tento odklad je první chyba. Spavost a plačtivost po předchozí dávce též není kontraindikací další dávky. K doplnění chybějících antigenů se nejlépe hodí off-label použití vakcíny Infanrix Hexa. Stačí aplikovat 3 dávky, interval mezi 1. a 2. (respektive 2. a 3., protože 1 dávku již v minulosti dostal) bude 1 měsíc, poslední dávku dostane 6 měsíců po dávce předposlední. Další indikované vakcíny: Konjugovaná pneumokoková (1 dávka) MMR by měl mít za sebou 2 dávky, pokud neprodělal varicelu, tak MMRV Chřipka Klíšťová encefalitida Meningokoky Event. hepatitida A

MUDr.Śárka Marešová

Dobrý den pane doktore chtěla jsem se zeptat na očkování u jedné převzaté pacientky. Holčička narozena 18.7.2015 , 17.12.2015 Hexacima 20.10.2016 Pediacel 24.11.2016 Pediacel stačí toto očkování s tím, že by do budoucna měla doočkovánu hepatitidu B ? Děkuji Marešová

MUDr. Daniel Dražan
30.5.2017

Vážená paní doktorko, toto schéma nelze považovat za standardní postup :-( Holčička by měla dostat co nejdříve 1 dávku hexavakcíny a o další 4 měsíce později 1 dávku HepB (Engerix). Navíc by měla být očkována MMR(V), PCV, chřipka, hepatitida A, meningokoky, klíšťová encefalitida.

Karel

Dobrý dne, pane doktore, v současné době mi dobíhá pětiletá doba pro revakcinaci proti klíšťové encefalitidě vakcínou FSME IMMUN 0,5 ML. Zároveň jsem od dubna léčen na nefrologii kvůli nefrotickému syndromu Prednisonem, dávkou tento 60 mg/den, která se bude pomalu v řádu měsíců snižovat. Má vakcinace při této dávce kortikoidů význam?

MUDr. Daniel Dražan
28.4.2017

Dobrý den, k přesné odpovědi na tuto otázku je potřeba znát více údajů, například věk, délku terapie prednisonem apod. Všeobecně platí, že vakcinace není v této situaci kontraindikována, ale může být méně účinná. Z tohoto důvodu je výhodnější očkovat v době mimo terapii prednisonem. Ale vzhledem k tomu, že léčba bude trvat měsíce, doporučuji se naočkovat 14 dní po snížení dávky a o 2 měsíce později kontrolu protilátek. Pokud vyjdou protilátky pozitivní, doporučuji pokračovat dále ve 3-letých intervalech. U nefrotického syndromu je mnohem důležitější očkování proti pneumokokům a proti chřipce, v závislosti na věku a léčbě mohou být potřeba i další vakcíny. V této situaci je potřeba přesně doplnit vakcinační a infekční anamnézu a pečlivě naplánovat vakcinační schéma.

Iveta

Dobrý den, pane doktore, mám 13-ti letou dceru. Kromě povinného očkování je očkována proti Pneumokoku, Hepatitidě A a Klíšťové encefalytidě. Momentálně zvažuji očkování proti rakovině děložního čípku a meningokokům. Jakou vakcínu proti rakovině děl.čípku doporučujete, pokud vůbec ano. Doporučujete očkování proti meningokoku B nebo také proti men.A,C,Y,atd....Nestačí očkovat jen proti B vzhledem k tomu, že je u nás nejrozšířenější a že se pohybujeme v Čechách nebo v Evropě? Obávám se velké zátěže na imunitní systém. Jak by jste tato očkování časově pro 13-ti leté dítě rozhložil? Děkuji

MUDr. Daniel Dražan
13.4.2017

Vakcína proti HPV virům je velmi důležitá (pro Vaši dceru nejdůležitější ze všech vyjmenovaných), protože díky této infekci každý rok jen v České republice umírá několik set lidí. Proti HPV by se měla očkovat co nejdříve. Výběr vakcíny je bohužel i otázkou ceny. Nejlepší variantou je 9-valentní vakcína Gardasil9, ale je také nejdražší. Ať už vyberete kteroukoli, měla by dostat 2 dávky v intervalu mezi dávkami nejméně 6 měsíců (první dávka co nejdříve). Z meningokokových vakcín doporučuji obě, tedy MenB (Bexsero) i MenACWY (Nimenrix nebo Menveo). Ochrana meningokokovými vakcínami není trvalá a riziko se zvyšuje mezi 15-20 lety. Z tohoto důvodu může být výhodnější očkovat v až 15 letech. Pokud by se naočkovala již teď, což je zajisté možné, po přibližně 5 letech bude třeba očkování opakovat k zajištění ochrany ve věku nejvyššího rizika. Doporučuji také každý podzim očkovat proti chřipce. Očkování není zátěží pro imunitní systém a nemusíte se toho obávat.

Jaká očkování jsou pro Vás vhodná?

Otestujte se
Poradna lékaře
Klára

Dobrý den, zajímalo by mě, zda jsem neudělala chybu u přeočkování na klíštěcí encefalitidu - vakcína Pfizer. Naposledy jsem měla přeočkování po 4 letech v roce 23.5.2012 a další vakcínu jsem dostala až 3.7.2017. Hraje se u tohoto očkování na měsíce? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Kl.

MUDr. Daniel Dražan

Interval mezi dávkami vakcíny proti klíšťové encefalitidě je závislý na počtu předchozích dávek, věku a imunitním stavu očkovaného. Při přeočkování po 3 nebo 5 letech nehrají týdny žádnou roli.

Soutěž

Soutěž o dámskou manikůru
Soutěž o dámskou manikůru

V srpnové soutěži můžete vyhrát dámskou manikůru.