Vaše dítě má zvýšenou teplotu, trochu kašle a posmrkává. Co teď? Poslat potomka do školy, nebo ho raději omluvit? Je to jen drobné nachlazení, nebo něco vážnějšího?
Dítě v posteli jednak zamešká výuku, jednak ho bude muset někdo hlídat, nejspíš obětavá babička nebo rodič na „paragrafu“. Zařídit dozor nemusí být snadné. Na druhou stranu, není-li dítě ve své kůži, bude se ve škole hůře soustředit. Jeho stav se může zhoršit a v neposlední řadě ohrozí nákazou spolužáky.
Jak vyřešit dilema? Jakmile teploměr ukáže více než 38 stupňů, je to jasné. Tato a vyšší teplota je u dětí považována za horečku. I když se neobjevily žádné další příznaky, horečka bývá známkou infekce. To znamená, že tělo vašeho dítěte právě bojuje s nějakou nemocí. Namístě je tedy nechat potomka v posteli a vařit čaj s medem a citronem.
Bojujeme s horečkou
Většina horečnatých stavů je způsobena viry. Dítěti by mělo být za pár dnů lépe. Ale když horečka neklesá čtyři nebo pět dnů, vydejte se k dětskému lékaři (pediatrovi). Ani dřívější návštěvou nic nezkazíte, naopak získáte jistotu, že nemoc není vážná. S dítětem mladším 3 měsíců byste však při teplotě 38 °C a vyšší měli upalovat k lékaři hned. Horečka může u novorozenců znamenat vážnou infekci.
Dítěti s vysokou teplotou uleví:
dostatečný příjem tekutin,
klid na lůžku,
přísun vitaminu C, nejlépe formou čerstvého ovoce,
volně prodejné léky, například s účinnou látkou paracetamol.
Při bakteriální infekci navíc lékař předepíše antibiotika.
Nejlepší je neonemocnět
Samozřejmě, že s každou obyčejnou rýmou nebudete nechávat dítě doma. Ale třeba při chřipce už je to nutné. Chřipka totiž může být, zvlášť u malých dětí, velmi nebezpečná. Nejlepší ochranou proti tomuto sezónnímu onemocnění je každoroční očkování.
Ostatně, očkovaní proti chřipce můžete být všichni – vaše dítě i vy sami. Na vakcinaci svého potomka se zeptejte pediatra. Poskytne vám bližší informace a provede i samotné očkování.
Pneumokok neboli bakterie Streptococcus pneumoniae způsobuje závažná onemocnění. Ohrožuje děti všech věkových skupin, ale nejvíc děti mladší dvou let. Naštěstí je možné chránit se před ním očkováním.
Léčba pneumokokové infekce může být běh na dlouhou trať. Kromě samotného léčení je nutné počítat s dostatečnou rekonvalescencí, onemocnění tedy může značně narušit zavedený režim celé rodiny. Pneumokokovým onemocněním se ovšem dá účinně předcházet.
Rotaviróza. Zní to celkem nevinně, asi jako rýma nebo chřipka. Možná si řeknete, proč očkovat proti nějaké obyčejné viróze. Ve skutečnosti jde ale o vysoce nakažlivou infekci, která může nejen u dětí skončit fatálně.
Dobrý den, zajímalo by mě, jak postupovat v případě nedokončené vakcinace Cervarixem. Dívka, nyní 15 let, očkována mezi 13 a 14 rokem 1. dávkou, na další očkování nedošli - nyní chtějí očkování dokončit - stačí podat zbývající 2. dávku? Děkuji za odpověď
doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.
Dobrý den, k zajištění optimální ochrany je nutné zahájit očkování znovu, pokud od první dávky uplynulo více, jak 13 měsíců.