Kdy nechat nemocné dítě doma?

Vaše dítě má zvýšenou teplotu, trochu kašle a posmrkává. Co teď? Poslat potomka do školy, nebo ho raději omluvit? Je to jen drobné nachlazení, nebo něco vážnějšího?

Kdy nechat nemocné dítě doma?

Dítě v posteli jednak zamešká výuku, jednak ho bude muset někdo hlídat, nejspíš obětavá babička nebo rodič na „paragrafu“. Zařídit dozor nemusí být snadné. Na druhou stranu, není-li dítě ve své kůži, bude se ve škole hůře soustředit. Jeho stav se může zhoršit a v neposlední řadě ohrozí nákazou spolužáky.

Jak vyřešit dilema? Jakmile teploměr ukáže více než 38 stupňů, je to jasné. Tato a vyšší teplota je u dětí považována za horečku. I když se neobjevily žádné další příznaky, horečka bývá známkou infekce. To znamená, že tělo vašeho dítěte právě bojuje s nějakou nemocí. Namístě je tedy nechat potomka v posteli a vařit čaj s medem a citronem.

Bojujeme s horečkou

Většina horečnatých stavů je způsobena viry. Dítěti by mělo být za pár dnů lépe. Ale když horečka neklesá čtyři nebo pět dnů, vydejte se k dětskému lékaři (pediatrovi). Ani dřívější návštěvou nic nezkazíte, naopak získáte jistotu, že nemoc není vážná. S dítětem mladším 3 měsíců byste však při teplotě 38 °C a vyšší měli upalovat k lékaři hned. Horečka může u novorozenců znamenat vážnou infekci.

Dítěti s vysokou teplotou uleví:

Při bakteriální infekci navíc lékař předepíše antibiotika.

Nejlepší je neonemocnět

Samozřejmě, že s každou obyčejnou rýmou nebudete nechávat dítě doma. Ale třeba při chřipce už je to nutné. Chřipka totiž může být, zvlášť u malých dětí, velmi nebezpečná. Nejlepší ochranou proti tomuto sezónnímu onemocnění je každoroční očkování.

Ostatně, očkovaní proti chřipce můžete být všichni – vaše dítě i vy sami. Na vakcinaci svého potomka se zeptejte pediatra. Poskytne vám bližší informace a provede i samotné očkování.

(hah)

Zdroje:

healthcare.utah.edu/the-scope/shows.php?shows=0_u3m74jid

www.cdc.gov/flu/protect/children.htm

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Útěk před zimou do exotiky? Proč ne, vybavte se ale očkováním!

Útěk před zimou do exotiky? Proč ne, vybavte se ale očkováním!

Tuzemské chladné měsíce jsou oblíbeným obdobím poznávacích a odpočinkových cest do Asie, Jižní Ameriky i Afriky. Vyrazit do těchto exotických destinací bez očkování je ovšem vysoce rizikové. Čím se můžete nakazit?

Hliník ve vakcínách – proč se ho nebát

Hliník ve vakcínách – proč se ho nebát

Možná i ve vás hlodá nejistota: co ten stále omílaný hliník přidávaný do očkovacích látek? Nejsou kvůli němu vakcíny opravdu nebezpečné? Nebojte se, nejsou. Přečtěte si proč.

Úhradu některých očkování čekají změny

Úhradu některých očkování čekají změny

Poslanecká sněmovna schválila úpravy týkající se úhrad některých vakcín v rámci veřejného zdravotního pojištění. Které změny by měly začít platit od začátku roku 2018?

Jaká očkování jsou pro Vás vhodná?

Otestujte se
Poradna lékaře

Ockování proti pásovemu oparu cena

Dobrý den, cena vakcíny by se měla pohybovat mezi 5500,- - 6000,- Kč, s pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková