Pokud zákonný zástupce dítěte odmítne povinné očkování, jehož provedení nebrání zdravotní důvody, informuje ho ošetřující lékař o tom, že očkování je podle zákona povinné a jaké jsou možné zdravotní důsledky jeho odmítání. Pokud zákonný zástupce nadále odmítá, sepíše o tom ošetřující lékař písemné prohlášení, které podepíše zákonný zástupce dítěte a lékař.
Další postup vyplývá ze zákona o sociálně-právní ochraně dětí. Poskytovatelé zdravotních služeb jsou povinni oznámit obecnímu úřadu skutečnosti, které nasvědčují tomu, že zákonní zástupci dítěte neplní povinnosti vyplývající z jejich rodičovské zodpovědnosti (ust. § 10 odst. 4 zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, v platném znění). O této oznamovací povinnosti může lékař rodiče dítěte předem informovat, není to však jeho povinností.
Zdroje:
BERAN, Jiří. Očkování: otázky a odpovědi. Praha: Galén, c2006. ISBN 80-7262-380-X, 35
http://www.zdravotnicke-pravo.cz/0011-postup-lekare-pri-odmitani-povinneho-ockovani-ze-strany-rodicu
Dobrý den, zajímalo by mě, jak postupovat v případě nedokončené vakcinace Cervarixem. Dívka, nyní 15 let, očkována mezi 13 a 14 rokem 1. dávkou, na další očkování nedošli - nyní chtějí očkování dokončit - stačí podat zbývající 2. dávku? Děkuji za odpověď
Dobrý den, k zajištění optimální ochrany je nutné zahájit očkování znovu, pokud od první dávky uplynulo více, jak 13 měsíců.