Hepatitida typu A

Jedná se o virový infekční zánět jater, který se přenáší potravinami nebo vodou při jejich znečištění fekáliemi, u osob s nedostatečnou osobní hygienou je možný i přenos přímým kontaktem. Nepřechází do akutního stadia a u mladších osob bývá relativně mírná. U starších osob může mít delší trvání a vážnější průběh.

Očkování je možné samostatnou vakcínou nebo kombinovanou vakcínou proti infekční hepatitidě typu A a B.

Hepatitida typu B

Tato infekční žloutenka se přenáší krví, ale i slinami, pohlavním stykem, sdílením injekční stříkačky a také z matky na dítě. Většina nakažených se infekce zbaví a získá celoživotní imunitu. Část nemocných je ale silně ohrožena cirhózou jater, která může skončit i selháním nebo rakovinou jater.

Očkování je možné buď samostatně nebo v kombinaci s vakcínou proti hepatitidě typu A.

Hepatitida typu C

Hepatitida typu C se přenáší především prostřednictvím krve. U části pacientů dojde ke spontánní úzdravě, u části přejde nemoc stejně jako hepatitida B do chronického stadia a může způsobit cirhózu a selhání nebo rakovinu jater. Proti hepatitidě C byla nedávno vyvinuta léčba, která dokáže velkou část pacientů vyléčit. Nemůže ale pomoci všem, a navíc ji část pacientů velmi špatně snáší, proto by bylo očkování ideální možností prevence. Bohužel zatím neexistuje.

Hepatitida typu D

Hepatitida typu D se vyskytuje pouze u pacientů, kteří jsou již infikováni hepatitidou typu B. Přenáší se krví a zhoršuje stav nemocných i rizika spojená s hepatitidou typu B. Vzhledem k tomu, že bez přítomnosti hepatitidy typu B není infekce možná, je dostatečnou prevencí očkování proti hepatitidě typu B.

Hepatitida typu E

Hepatitida typu E je klinicky podobná hepatitidě typu A, vyvolává tedy velmi nepříjemné příznaky, ale nepřechází do chronicity. Vyskytuje se v rozvojových zemích a k nám ji importují jak naši cestovatelé, tak cizinci, kteří přicházejí na naše území. Přenáší se infikovanou vodou a potravinami – rizikové je zejména nedostatečně tepelně upravené maso. Těžší průběh bývá u těhotných, kterým hrozí i selhání jater. V Asii byly proti hepatitidě typu E vyvinuty vakcíny, ale zatím nejsou k dispozici, protože musejí projít náročným testováním, které ověří jejich účinnost a bezpečnost.

Zdroj: http://www.virova-hepatitida.cz/typy-zloutenek

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková