V těhotenství pracuje imunitní systém poněkud jinak než obvykle. Matčino tělo musí zajistit přežití plodu navzdory tomu, že na něj z hlediska antigenního působí cizorodě. Pokud je těhotenství plánované, je vhodné řešit imunitní situaci matky dopředu a případná očkování provést ještě před otěhotněním. U neplánovaných těhotenství je situace jiná. V obou případech ale mohou nastat situace, kdy je očkování přínosné, nebo dokonce nutné (například když dojde ke kontaktu s osobou nakaženou závažnou infekční chorobou, vůči které je matka vnímavá). Pro bezpečné očkování v těhotenství ale musí být dodrženy určité podmínky:

  1. Těhotenství musí být fyziologické.
  2. Před očkováním těhotné by měl být zvážen poměr rizika očkování a rozvoje dané infekční nemoci.
  3. V době očkování nesmí pro těhotnou ženu existovat žádná překážka (kontraindikace) pro podání příslušné vakcíny.
  4. K očkování těhotné ženy je vždy nutné přistupovat individuálně.
  5. Rozhodujícím faktorem pro očkování je charakter vakcíny. Živé oslabené vakcíny nejsou považovány za vhodné k očkování těhotných žen. Dojde-li však k náhodnému očkování těhotné ženy, není nutné přerušit těhotenství. Všechny ostatní vakcíny se mohou těhotným ženám podávat po individuálním zvážení lékařem.

Očkování v období kojení se řídí obdobnými zásadami: S aplikací živých vakcín je spojené riziko přenosu vakcinačního viru na dítě, přesto kojení není absolutní překážkou očkování, je-li opravdu nutné. Neživé vakcíny jsou pro dítě bezpečné, ale protože u většiny z nich schází dostatek klinických údajů, doporučuje se očkovat jen v opravdu nutných případech, kde je riziko infekce jednoznačně vyšší než riziko spojené s očkováním.

Zdroj: http://www.vakciny.net/principy_ockovani/pr_12.html

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková