Zima je v plném proudu, ideální čas na očkování proti klíšťovce!

Ačkoli chladné počasí zdaleka nekončí, myslet na jaro se vyplatí. Alespoň co se očkování proti klíšťové encefalitidě týká. Mnoha lidem může rozhodnutí podstoupit tuto vakcinaci zachránit nejen zdraví, ale i život.

Zima je v plném proudu, ideální čas na očkování proti klíšťovce!

Česká republika leží v oblasti s nejvyšší četností nákazy klíšťovou encefalitidou. Očkování proti ní dosud není zařazeno do očkovacího kalendáře, a možná i proto je proočkovanost u nás velmi nízká. Následky tohoto faktu se dostavují se železnou pravidelností: v Evropě nemáme ve výskytu klíšťové encefalitidy konkurenci. Někteří lidé jako by si stále neuvědomovali, jak velkému nebezpečí se vystavují. Stává se, že rodiče nechají očkovat svoje děti, ale sami zůstanou nechráněni, přestože jejich rizika jsou ještě vyšší.

Vhodné pro každého

Očkováním lze chránit už děti od jednoho roku a všechny zdravé dospělé. O vakcinaci by měli přemýšlet především senioři, kteří jsou proočkováni nejméně. Výskyt choroby je právě v jejich věkové skupině nejčastější a nemoc má nejtěžší průběh a nejvážnější následky, leckdy i fatální. Další rizikovou skupinou jsou obyvatelé nejsilněji promořených oblastí, jako jsou jižní Čechy a jižní Morava. Očkování je ale doporučováno všem.

Na pár let klid

Vakcína proti klíšťové encefalitidě je velmi spolehlivá, ale nikdy nic nezabírá na 100 %. Jednotlivé případy selhání byly pozorovány u obou komerčních vakcín. Ochrana nastupuje asi 14 dnů po očkování. Na jaře, hned po prvním oteplení, velmi silně vzrůstá riziko napadení klíštětem. Je proto velmi praktické nechat se očkovat už v zimě. Ale tuto prevenci lze samozřejmě provést kdykoli. Ochrana po dokončení základního schématu trvá minimálně 3 roky, u 70–80 % kompletně očkovaných osob je to ale spíše 8–10 let.

Jak se očkuje?

Základní schéma se skládá ze tří dávek. Mezi první a druhou dávkou je interval 1–3 měsíce, mezi druhou a třetí je to 5–12 nebo 9–12 měsíců, podle konkrétní vakcíny. Pokud si tedy necháte dát první dávku například v lednu 2017, na druhou můžete jít v období mezi únorem a dubnem 2017. Pokud zvolíte únor, třetí dávku můžete dostat podle typu vakcíny mezi červencem 2017 a únorem 2018 nebo mezi listopadem 2017 a únorem 2018. Přeočkovává se jednou dávkou každých 5 let.

Pečujte o své zdraví a informujte se na možnost prevence proti klíšťové encefalitidě u svého lékaře nebo v očkovacím centru.

(pez)

Zdroj: https://www.vakciny.net

http://www.klistova-encefalitida.cz

 

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Letošní Světový týden očkování se nese v duchu účinnosti vakcín

Letošní Světový týden očkování se nese v duchu účinnosti vakcín

Světový týden očkování, který tradičně probíhá poslední týden v dubnu (24.–30. 4. 2017), má letos jasné poselství: „Vakcíny účinkují“. Světová zdravotnická organizace chce především zvýšit povědomí o očkování.

Úbytek nemocných neznamená konec očkování. Platí to i pro dávivý kašel

Úbytek nemocných neznamená konec očkování. Platí to i pro dávivý kašel

Vakcinace proti dávivému (černému) kašli je u nás součástí povinného očkování. A právě na příkladu pertuse si můžeme ukázat, jak velký význam očkování má a co umí vakcinace udělat s nemocností.

Teplotu i bolest po očkování zmírní léky, obklad a mámino pohlazení

Teplotu i bolest po očkování zmírní léky, obklad a mámino pohlazení

Obavy rodičů z nežádoucích účinků vakcín provázejí řadu dětských očkování. Většina obtíží, které mohou po očkování nastat, je ovšem mírná a během několika dní vymizí. Dětem můžete v případě nežádoucích účinků ulevit různými způsoby. Víte, co pomáhá?

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková