Kdy je lepší očkování odložit
Rodiče mnohdy nemají jasno v tom, kdy může či nesmí být jejich dítě očkováno. Napovíme, jak lékaři vzhledem k vakcinaci hodnotí nemoc a nežádoucí či alergické reakce.
Ačkoli chladné počasí zdaleka nekončí, myslet na jaro se vyplatí. Alespoň co se očkování proti klíšťové encefalitidě týká. Mnoha lidem může rozhodnutí podstoupit tuto vakcinaci zachránit nejen zdraví, ale i život.
Česká republika leží v oblasti s nejvyšší četností nákazy klíšťovou encefalitidou. Očkování proti ní dosud není zařazeno do očkovacího kalendáře, a možná i proto je proočkovanost u nás velmi nízká. Následky tohoto faktu se dostavují se železnou pravidelností: v Evropě nemáme ve výskytu klíšťové encefalitidy konkurenci. Někteří lidé jako by si stále neuvědomovali, jak velkému nebezpečí se vystavují. Stává se, že rodiče nechají očkovat svoje děti, ale sami zůstanou nechráněni, přestože jejich rizika jsou ještě vyšší.
Očkováním lze chránit už děti od jednoho roku a všechny zdravé dospělé. O vakcinaci by měli přemýšlet především senioři, kteří jsou proočkováni nejméně. Výskyt choroby je právě v jejich věkové skupině nejčastější a nemoc má nejtěžší průběh a nejvážnější následky, leckdy i fatální. Další rizikovou skupinou jsou obyvatelé nejsilněji promořených oblastí, jako jsou jižní Čechy a jižní Morava. Očkování je ale doporučováno všem.
Vakcína proti klíšťové encefalitidě je velmi spolehlivá, ale nikdy nic nezabírá na 100 %. Jednotlivé případy selhání byly pozorovány u obou komerčních vakcín. Ochrana nastupuje asi 14 dnů po očkování. Na jaře, hned po prvním oteplení, velmi silně vzrůstá riziko napadení klíštětem. Je proto velmi praktické nechat se očkovat už v zimě. Ale tuto prevenci lze samozřejmě provést kdykoli. Ochrana po dokončení základního schématu trvá minimálně 3 roky, u 70–80 % kompletně očkovaných osob je to ale spíše 8–10 let.
Základní schéma se skládá ze tří dávek. Mezi první a druhou dávkou je interval 1–3 měsíce, mezi druhou a třetí je to 5–12 nebo 9–12 měsíců, podle konkrétní vakcíny. Pokud si tedy necháte dát první dávku například v lednu 2017, na druhou můžete jít v období mezi únorem a dubnem 2017. Pokud zvolíte únor, třetí dávku můžete dostat podle typu vakcíny mezi červencem 2017 a únorem 2018 nebo mezi listopadem 2017 a únorem 2018. Přeočkovává se jednou dávkou každých 5 let.
Pečujte o své zdraví a informujte se na možnost prevence proti klíšťové encefalitidě u svého lékaře nebo v očkovacím centru.
(pez)
Zdroj: https://www.vakciny.net
http://www.klistova-encefalitida.cz
Rodiče mnohdy nemají jasno v tom, kdy může či nesmí být jejich dítě očkováno. Napovíme, jak lékaři vzhledem k vakcinaci hodnotí nemoc a nežádoucí či alergické reakce.
Jedním ze zásadních kroků, kterými můžeme pomoci dětem k lepšímu zdraví, je očkování proti pneumokokům. Ale děláme to doopravdy?
Myslíte si, že očkování nebo neočkování je jen čistě vaše věc? Bohužel není. Neočkování zdravých dětí podrývá kolektivní imunitu a tím zabíjí ty, kteří očkováni být nemohou. Tak končí i příběh Maximiliana Schoenbohma.