Hliník ve vakcínách – proč se ho nebát

Možná i ve vás hlodá nejistota: co ten stále omílaný hliník přidávaný do očkovacích látek? Nejsou kvůli němu vakcíny opravdu nebezpečné? Nebojte se, nejsou. Přečtěte si proč.

Hliník ve vakcínách – proč se ho nebát

Každá vakcína podléhá velmi přísnému testování ještě před uvedením do praxe a toto sledování není nikdy ukončeno. Výrobci očkovacích látek i kontrolní úřady se stále intenzivně zajímají o výskyt nežádoucích účinků. V případě jakýchkoli pochybností okamžitě zasahují.

V USA má tyto záležitosti na starost Úřad pro kontrolu léků a potravin (Food and Drug Administration, FDA). Ten nechal udělat vysoce kvalitní nezávislou studii, jejímž úkolem bylo zmapovat působení hliníku ve vakcínách. Tato studie:

  1. se zaměřila na očkování dětí do jednoho roku života, protože právě u nich jsou dávky škodlivin nejvýznamnější,
  2. ukázala, že přínos vakcín s obsahem hliníku mnohonásobně a v podstatě nevyčíslitelně převyšuje možné nežádoucí účinky,
  3. označila riziko pro děti do jednoho roku jako bezvýznamné.

Hluboko pod hranicí rizika

Hliník výrazně zesiluje účinky vakcín – povzbuzuje imunitní systém k odpovědi a zvýšení obranyschopnosti organismu. Používá se již více než 60 let a nežádoucí reakce nejsou časté. Pokud se objeví, většinou se jedná o podráždění v místě vpichu. Existují i další důvody, proč se hliníku ve vakcínách nebát:

  1. Celková dávka hliníku podaného v prvním roce života je maximálně 4,2 mg (při nejintenzivnějším možném očkovacím schématu). Nejedná se však o sloučeniny, které by se vstřebávaly do krevního oběhu. Jsou to nerozpustné částice (jakési mikroskopické kamínky). Zůstávají uložené ve tkáních, kam se dostaly při injekci, a chovají se netečně. Do krevního oběhu se dostává jen velmi malé množství hliníku. Do mozku neproniká žádný.
  2. Očkování nezvyšuje obsah hliníku v krevní plazmě dětí o nic víc než samotné dýchání vzduchu. Hliník je jednou z hlavních složek naší planety a životní prostředí ho obsahuje velké množství – zdaleka nejen v důsledku průmyslového znečištění, ale do značné míry přirozeně.
  3. Vědci potvrdili, že celková dávka hliníku přijatého s potravou, vodou a vzduchem a podaného ve vakcínách je hluboko pod hranicí zdravotního rizika.

(pez)

Zdroje: 

www.fda.gov

www.vakciny.net

 

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 11
Očkování před nástupem do školky: znáte aktuální pravidla?

Očkování před nástupem do školky: znáte aktuální pravidla?

Zářijový nástup dětí do mateřských škol a dalších předškolních zařízení se blíží. A s tím souvisí i téma povinného očkování. Rodiče v této oblasti někdy tápou, proto přinášíme platné zásady pro nadcházející školní rok.

Očkování proti rakovině děložního čípku a genitálním bradavicím je i pro dospělé

Očkování proti rakovině děložního čípku a genitálním bradavicím je i pro dospělé

Lidský papilomavirus způsobuje rakovinu děložního čípku u žen a genitální bradavice (a další onemocnění) u obou pohlaví. S tímto virem se v životě setká až 80 % lidí. Očkovat proti němu se mohou nechat i dospělí.

Útok rotavirů končí i pobytem v nemocnici. Nechte dítě očkovat!

Útok rotavirů končí i pobytem v nemocnici. Nechte dítě očkovat!

Rotavirová gastroenteritida je vysoce nakažlivé onemocnění, které se projevuje horečkou, silnými průjmy a zvracením. Může vést k rychlé dehydrataci a nutnosti umístit dítě v nemocnici. Účinnou a jednoduchou obranou je přitom očkování.

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková