Ostře sledované nežádoucí účinky vakcín. Nahlásit je můžete i vy!

V souvislosti s očkováním často přichází na řadu také téma nežádoucích účinků vakcín. Rozhodně není pravdou, že by se jim odborníci nevěnovali. Nežádoucí účinky naopak pečlivě sledují a průběžně vyhodnocují.

Ostře sledované nežádoucí účinky vakcín. Nahlásit je můžete i vy!

Odkud se však získávají informace o tom, zda měl očkovaný po vakcíně nějaký zdravotní problém? A jak se tyto informace dostanou k příslušným úřadům?

Hlavním zdrojem informací o léčivých přípravcích, tedy i o vakcínách, jsou při jejich používání v praxi jak zdravotničtí pracovníci, tak pacienti. Pokud mají lékař, sestra nebo lékárník podezření, že očkování vyvolalo závažný nebo neočekávaný nežádoucí účinek, jsou povinni to ohlásit Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Na stejné místo můžete podávat svoje hlášení i vy coby pacienti. Využít můžete elektronický formulář, který je k dispozici na internetových stránkách ústavu.

Co a proč se hlásí?

Jakékoli podezřelé nebo neobvyklé reakce je potřeba hlásit, aby se o nich odborníci ze SÚKL dozvěděli a mohli dlouhodobě monitorovat situaci. Pokud by se vyskytlo více podobných reakcí, budou mít šanci podniknout potřebné kroky.

  1. Pokud ověřování prokáže, že se vyskytl nový nežádoucí účinek nebo je některý z těch známých závažnější či častější, než se uvádí, je nutné aktualizovat příbalové informace dané vakcíny. Upravují se také informace dostupné pro lékaře a další zdravotnické odborníky.
  2. Mohou následovat i další kroky, například omezení podávání nebo v ojedinělých případech stažení z trhu.

Pokud jste vy nebo váš lékař podali na SÚKL hlášení, pracovníci ústavu ho vloží do databáze nežádoucích účinků. Co se s ním děje dál?

Kolik hlášení na vakcíny se sejde?

(pak)

Zdroje:

www.szu.cz

www.sukl.cz

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Před klíšťaty nejste nikdy v bezpečí, pokud nejste očkovaní

Před klíšťaty nejste nikdy v bezpečí, pokud nejste očkovaní

Pryč jsou doby, kdy nás klíšťata ohrožovala jen několik týdnů v roce. Spolu se změnou klimatu a stále teplejšími zimami se jejich aktivita prodloužila téměř na celý rok!

Očkování proti HPV je důležité i pro kluky. Víte proč?

Očkování proti HPV je důležité i pro kluky. Víte proč?

Očkování proti lidskému papilomaviru (známý také pod zkratkou HPV) je v České republice plně hrazeno ze zdravotního pojištění pro všechny dívky a chlapce ve věku 13 let. Přesto některé rodiny váhají, jestli nechávat očkovat i chlapce. Myslí si totiž, že HPV se týká jen dívek a žen. Tak tomu ale vůbec není.

Očkování proti příušnicím bude mít nové schéma

Očkování proti příušnicím bude mít nové schéma

Očkování proti příušnicím čekají změny v podobě nového načasování vakcinace. Jak přesně se změní očkovací kalendář? A proč se tato úprava chystá?

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková