Každý očkovaný se počítá – čím více nás bude, tím lépe
Každý očkovaný se počítá – čím více nás bude, tím lépe
95 %. Tolik lidí v populaci musí být očkovaných proti určité nemoci, aby takzvaná kolektivní imunita chránila před tímto onemocněním i ty, kteří z nejrůznějších důvodů očkováni být nemohou. Čím více očkovaných, tím větší ochrana proti dané nemoci.
Udržování vysoké proočkovanosti je důležité nejen na domácí, ale také na mezinárodní úrovni. Minimalizuje se tak riziko šíření nákazy přes hranice i propuknutí epidemie onemocnění, před kterým účinně chrání vakcína.
K vysoké proočkovanosti obecně přispívá povinný status očkování a vysvětlování přínosů vakcinace. O to se pravidelně starají jak lékaři, tak různé mezinárodní organizace. Ty sledují vývoj počtů očkovaných i nemocnost na celosvětové úrovni.
Fakta a čísla
Obecně platí, že proočkovanost na úrovni 95 % je hranice potřebná pro vytvoření kolektivní imunity. To je ochrana osob, které nemohou být očkovány, prostřednictvím imunity, kterou vakcinací získají ostatní lidé.
Co největší proočkovanost je důležité udržovat i proto, že u některých onemocnění roste a opět klesá nemocnost v několikaletých intervalech. Pokles nemocnosti nemusí být známkou ústupu nemoci (a už vůbec ne signálem pro vynechání daného očkování), ale jen přirozenou fází.
Dětská obrna, která byla vymýcena již v 99 % zemí světa, stále zůstává rizikem kvůli možnému zavlečení ze zemí, kde se nákaza ještě objevuje. Dětskou obrnu přenáší pouze člověk a v tomto případě je cestou k úplnému vymýcení dosažení 100% proočkovanosti na celosvětové úrovni.
Výrazně nižší proočkovanost je u pneumokokových infekcí. Celosvětově se pohybuje okolo 40 %.
Proočkovanost proti rotavirovým infekcím, které u malých dětí způsobují vážná průjmová onemocnění, dosahuje přibližně 23 %.
Ptejte se lékařů
Vakcinace proti pneumokokovým a rotavirovým infekcím u nás není součástí povinného očkovacího kalendáře, jedná se o doporučené vakcíny. Cesta ke zvýšení počtu očkovaných vede v případě nepovinné vakcinace přes komunikaci s lékaři. Pokud máte pocit, že neznáte všechny možnosti, ptejte se na vše, co vás zajímá. Začít můžete například následujícími dotazy:
Kterými vakcínami mohu chránit své děti i sebe?
Jak doporučená očkování co nejvhodněji načasovat?
Která onemocnění představují pro moje dítě největší riziko?
Volba vhodného očkování bude pak pro vás jednodušší.
Očkování proti chřipce pomáhá chránit jak před nemocí samotnou, tak před jejími komplikacemi. Letos u nás bude poprvé k dispozici čtyřvalentní vakcína. Vysvětlíme, jak se liší od dosud používané třívalentní vakcíny a proč je očkování proti chřipce důležité.
Pryč jsou doby, kdy nás klíšťata ohrožovala jen několik týdnů v roce. Spolu se změnou klimatu a stále teplejšími zimami se jejich aktivita prodloužila téměř na celý rok!
Vaše dítě má zvýšenou teplotu, trochu kašle a posmrkává. Co teď? Poslat potomka do školy, nebo ho raději omluvit? Je to jen drobné nachlazení, nebo něco vážnějšího?
Dobrý den paní doktorko,
Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů.
Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017.
Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019.
Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář.
Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní.
Dekuji moc za radu.
Dobrý den,
odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková