Zápal plic u dětí: jak souvisí s vaším kouřením a pracovním nasazením?
Zápal plic u dětí: jak souvisí s vaším kouřením a pracovním nasazením?
Očkování proti nejčastějším původcům zápalu plic představuje nejlepší obranu před tímto nebezpečným onemocněním. Ochrana se dá posílit kojením a tím, že jako rodiče odložíte cigarety. Poradíme i další opatření.
Když se řekne zápal plic, většině z nás se asi vybaví spíše senioři. Ano, senioři jsou jednou z hlavních ohrožených skupin. Ale nejen oni! Věděli jste, že…
… zápal plic má na svědomí 16 % úmrtí dětí do 5 let?
… v roce 2015 připravil na celém světě o život přes 920 tisíc dětí?
… nejúčinnější prevencí zápalu plic u dětí je očkování proti pneumokokům, hemofilům b, spalničkám a černému kašli?
Zápal plic je pro děti opravdu velkým nebezpečím. V rozvinutých zemích se na něj sice neumírá tolik jako v rozvojových oblastech, ale i ve vyspělém světě se významně podílí na nemocnosti a hospitalizaci dětí v nemocnicích.
Příčinou zápalu plic u dětí jsou různé mikroby:
Mezi bakteriemi jsou to nejčastěji pneumokoky a hemofily skupiny b.
Z virů je to především tzv. RS virus.
U dětí s těžce poškozeným imunitním systémem se uplatňují i další organismy, například plísně.
Kojte, když můžete
Jak tedy chránit zdravé, donošené děti před zápalem plic? Základními strategiemi jsou:
očkování,
plné kojení v prvních měsících života.
Proti hemofilům skupiny b se děti povinně očkují už od kojeneckého věku hexavakcínou. Očkování proti pneumokokům se doporučuje pro děti od 2 měsíců, u kojenců ho hradí zdravotní pojišťovny. Proti RS virům se očkuje pasivně (hotovými protilátkami), vakcína je určená nedonošeným a jinak vysoce rizikovým dětem.
A co kojení? Jestli úspěšně kojíte, kojte. Když se vám kojení nedaří nebo není možné, nepropadejte zoufalství. Neznamená to automaticky, že své dítě vystavujete nebezpečí. Pokud jste pro úspěch kojení udělala, co jste mohla, nemáte si co vyčítat. Jestli máte rezervy, zkuste je využít.
Čím dětem škodíme
Českým dětem zvyšuje riziko zápalu plic především kouření rodičů. Ne každý bere ohledy na to, že jeho cigareta může škodit ostatním, a dětem dvojnásob.
Důležitý je také rozumný přístup k režimu dětí. Někteří rodiče posílají do školek a škol zjevně nemocné děti nebo je po nemoci nenechají dostatečně dlouho odpočinout. Jiní si užívají aktivního životního stylu a cestování bez ohledu na to, že děti musejí cestovat s nimi a znamená to pro ně fyzickou i psychickou zátěž. Ruku na srdce, máte v tomto ohledu čisté svědomí?
Právě snižování zbytečné zátěže je zásadní v předcházení všem nemocem. Dopřejme dětem zdravý a klidný prostor pro život.
Tráví váš potomek v létě spoustu času na hřišti či ve velkých kolektivech? Pak byste neměli zapomínat na to, že jde o prostředí, která mohou být zdrojem různých nákaz. Některým z nich se dá naštěstí snadno předcházet očkováním.
Média v posledních letech plní smutné příběhy dětí, které podlehly komplikacím záškrtu. Nebezpečná nemoc, která byla nejen v Evropě dlouhá léta považována za téměř vymýcenou, se znovu objevuje. Jedním z důvodů je narůstající vlna odporu proti očkování.
Lidé velmi často považují chřipku za banální nemoc. Toto virové onemocnění však může mít mnoho komplikací a hospitalizace kvůli těžkému průběhu není ničím výjimečným. Víme, kdo by neměl očkování podcenit, a doporučíme, jak ho co nejlépe načasovat.