Kdy je lepší očkování odložit
Rodiče mnohdy nemají jasno v tom, kdy může či nesmí být jejich dítě očkováno. Napovíme, jak lékaři vzhledem k vakcinaci hodnotí nemoc a nežádoucí či alergické reakce.
Očkování proti nejčastějším původcům zápalu plic představuje nejlepší obranu před tímto nebezpečným onemocněním. Ochrana se dá posílit kojením a tím, že jako rodiče odložíte cigarety. Poradíme i další opatření.
Když se řekne zápal plic, většině z nás se asi vybaví spíše senioři. Ano, senioři jsou jednou z hlavních ohrožených skupin. Ale nejen oni! Věděli jste, že…
Zápal plic je pro děti opravdu velkým nebezpečím. V rozvinutých zemích se na něj sice neumírá tolik jako v rozvojových oblastech, ale i ve vyspělém světě se významně podílí na nemocnosti a hospitalizaci dětí v nemocnicích.
Příčinou zápalu plic u dětí jsou různé mikroby:
Jak tedy chránit zdravé, donošené děti před zápalem plic? Základními strategiemi jsou:
Proti hemofilům skupiny b se děti povinně očkují už od kojeneckého věku hexavakcínou. Očkování proti pneumokokům se doporučuje pro děti od 2 měsíců, u kojenců ho hradí zdravotní pojišťovny. Proti RS virům se očkuje pasivně (hotovými protilátkami), vakcína je určená nedonošeným a jinak vysoce rizikovým dětem.
A co kojení? Jestli úspěšně kojíte, kojte. Když se vám kojení nedaří nebo není možné, nepropadejte zoufalství. Neznamená to automaticky, že své dítě vystavujete nebezpečí. Pokud jste pro úspěch kojení udělala, co jste mohla, nemáte si co vyčítat. Jestli máte rezervy, zkuste je využít.
Českým dětem zvyšuje riziko zápalu plic především kouření rodičů. Ne každý bere ohledy na to, že jeho cigareta může škodit ostatním, a dětem dvojnásob.
Důležitý je také rozumný přístup k režimu dětí. Někteří rodiče posílají do školek a škol zjevně nemocné děti nebo je po nemoci nenechají dostatečně dlouho odpočinout. Jiní si užívají aktivního životního stylu a cestování bez ohledu na to, že děti musejí cestovat s nimi a znamená to pro ně fyzickou i psychickou zátěž. Ruku na srdce, máte v tomto ohledu čisté svědomí?
Právě snižování zbytečné zátěže je zásadní v předcházení všem nemocem. Dopřejme dětem zdravý a klidný prostor pro život.
(pez)
Zdroj:
www.who.int
Rodiče mnohdy nemají jasno v tom, kdy může či nesmí být jejich dítě očkováno. Napovíme, jak lékaři vzhledem k vakcinaci hodnotí nemoc a nežádoucí či alergické reakce.
Když se na podzim začne venku ochlazovat a přibývá deštivých dní, mnoho lidí má obavy, že takové počasí „odstoná“. Napovíme, co udělat, abychom zůstali v co nejlepší kondici.
Očkovací látka uložená v mikroskopických částicích, ze kterých se po očkování uvolní jen první dávka vakcíny a další se do těla dostanou až později, v předem stanovený čas. Tak by se dal stručně přiblížit objev vědců z Massachusettského technologického institutu.