Očkování nezabíjí, ale infekce ano. Zeptejte se v Africe!
Očkování nezabíjí, ale infekce ano. Zeptejte se v Africe!
Spalničky, tetanus, černý kašel, tuberkulóza nebo dětská obrna berou v rozvojových zemích každý rok život milionům dětí. Medicína však zná způsob, jak těmto úmrtím zabránit. Je to očkování.
Máte pocit, že je očkování zbytečné a nebezpečné? To proto, že žijete v zemi s proočkovaným obyvatelstvem. Zážitek z rozvojové země by váš názor zcela změnil.
Dětský fond OSN (UNICEF) se už od konce druhé světové války stará o strádající děti z celého světa. Za svoji nejdůležitější činnost považuje právě očkování. Jeho vyslanci očkují pod dozorem Světové zdravotnické organizace (WHO) v mnoha chudých oblastech světa. Tito lidé dobře vědí, že výskyt nebezpečných nakažlivých onemocnění klesá především zásluhou vakcinace.
Čísla mluví jasně
Očkování každoročně zachrání 2–3 miliony dětí (včetně 500 dětí v České republice). Samozřejmě, že má rizika. Ale tato rizika jsou zanedbatelná ve srovnání s epidemiemi infekcí. Ty by se rozšířily, kdyby se očkovat přestalo.
Podle záznamů Světové zdravotnické organizace se v roce 2013 po dlouhé době objevily epidemie spalniček ve 26 zemích Evropy (včetně České republiky). To je velmi špatná zpráva, protože spalničky nejsou srovnatelné s běžnými dětskými nemocemi. Jsou nebezpečné a životem na ně doplácejí především nejmenší děti.
Zarděnky se téhož roku (2013) vyskytly ve 12 evropských státech. Tato nemoc vážně poškozuje plod vyvíjející se v děloze matky. Kromě toho je příčinou slepoty obrovského množství dětí z chudých zemí. Také proti zarděnkám chrání očkování.
Nedávná studie Světové zdravotnické organizace ukázala, že použití aktuálně vyrobených vakcín v 72 nejchudších zemích světa by zachránilo 6,4 milionu životů a ušetřilo by 6,2 miliardy dolarů. Jde o peníze, které si jinak vyžádá léčba nemocných.
Falešný pocit bezpečí
Vzplanutí epidemie hrozí i v místech, kde se nemoc léta neobjevila. Dokladem je Sýrie. Po 14 letech od vymýcení dětské obrny odtud v roce 2013 nahlásili 39 případů této choroby. Rok nato se nákaza rozšířila do Iráku. V době globálního cestování je naprosto naivní myslet si, že onemocnění ve vzdálených zemích se nás netýkají.
Jsou většinou mírné a rychle odezní. Neobjeví se u každého a všechny najednou. Ty závažné jsou vzácné. Naopak mít strach z nežádoucích účinků očkování, a nenechat proto své dítě očkovat, to přináší velká rizika.
Klíšťová encefalitida každoročně postihne stovky obyvatel České republiky. U některých zotavení proběhne bez vážnějších komplikací, jiným bohužel zůstanou trvalé následky. Přitom prevence je jednoduchá.
Když se u miminka započne s očkováním, je na rodičích, aby rozhodli, zda kromě povinných vakcín dostane jejich potomek i ty doporučené. Za zvážení rozhodně stojí očkování proti pneumokokům. Přinášíme odpovědi na tři nejčastější dotazy rodičů ohledně tohoto očkování.
Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak dlouho po sobě se mají správně očkovat vakcíny Hexaima v schématu 2+1. Pan doktor očkoval mou dceru poprvé v jejím 4.měsíci, druhou vakcínou v jejím 8. měsíci a poslední vakcínu jí dal v jejím 12 mes. Jak jsem se ale nyní dozvěděla, tak rozestup mezi druhou a třetí dávkou má být alespon 6 měsíců a moje malá měla v podstatě jen 4,5 měsíce. Problém je ten, že mi po posledním očkování přestala na pár měsíců říkat slova, která dosud uměla (cca 5 slov) a vůbec celkově přestala povídat. Nyní ve jejích třech letech chodíme na logopedii a po různých specialistech, protože stále nemluví. Když jsem to konzultovala s lékařem, tak mi řekl, že z očkování určitě mluvit nepřestala. Jenže já mám stejně pochybnosti, že jí prostě naočkoval moc brzy a že to zapříčinilo to, že přestala mluvit. Takže se snažím zjistit, jestli lékař pochybil a naočkoval ji moc brzy, nebo ne. děkuji
Dobrý den, pokud se využívá tzv. schéma 2+1, je dle doporučení výrobce vhodné, aby mezi 1. a 2. dávkou byl interval nejméně 2 měsíce a přeočkování má být provedeno nejdříve 6 měsíců po poslední dávce základního očkování. Neznám ale zdravotní stav Vaší dcery, ani důvody, které vedly k jinému načasování, předpokládám ale, že k tomu měl Váš pediatr důvod. Výrobce vakcíny neuvádí v souhrnu údajů o této vakcíně vedlejší účinky, které by se podobaly potížím, které popisujete, také se jako Váš pediatr domnívám, že důvodem není podání očkovací látky. S pozdravem a přáním zlepšení situace, MUDr. Hana Ševčíková