Očkování nezabíjí, ale infekce ano. Zeptejte se v Africe!
Očkování nezabíjí, ale infekce ano. Zeptejte se v Africe!
Spalničky, tetanus, černý kašel, tuberkulóza nebo dětská obrna berou v rozvojových zemích každý rok život milionům dětí. Medicína však zná způsob, jak těmto úmrtím zabránit. Je to očkování.
Máte pocit, že je očkování zbytečné a nebezpečné? To proto, že žijete v zemi s proočkovaným obyvatelstvem. Zážitek z rozvojové země by váš názor zcela změnil.
Dětský fond OSN (UNICEF) se už od konce druhé světové války stará o strádající děti z celého světa. Za svoji nejdůležitější činnost považuje právě očkování. Jeho vyslanci očkují pod dozorem Světové zdravotnické organizace (WHO) v mnoha chudých oblastech světa. Tito lidé dobře vědí, že výskyt nebezpečných nakažlivých onemocnění klesá především zásluhou vakcinace.
Čísla mluví jasně
Očkování každoročně zachrání 2–3 miliony dětí (včetně 500 dětí v České republice). Samozřejmě, že má rizika. Ale tato rizika jsou zanedbatelná ve srovnání s epidemiemi infekcí. Ty by se rozšířily, kdyby se očkovat přestalo.
Podle záznamů Světové zdravotnické organizace se v roce 2013 po dlouhé době objevily epidemie spalniček ve 26 zemích Evropy (včetně České republiky). To je velmi špatná zpráva, protože spalničky nejsou srovnatelné s běžnými dětskými nemocemi. Jsou nebezpečné a životem na ně doplácejí především nejmenší děti.
Zarděnky se téhož roku (2013) vyskytly ve 12 evropských státech. Tato nemoc vážně poškozuje plod vyvíjející se v děloze matky. Kromě toho je příčinou slepoty obrovského množství dětí z chudých zemí. Také proti zarděnkám chrání očkování.
Nedávná studie Světové zdravotnické organizace ukázala, že použití aktuálně vyrobených vakcín v 72 nejchudších zemích světa by zachránilo 6,4 milionu životů a ušetřilo by 6,2 miliardy dolarů. Jde o peníze, které si jinak vyžádá léčba nemocných.
Falešný pocit bezpečí
Vzplanutí epidemie hrozí i v místech, kde se nemoc léta neobjevila. Dokladem je Sýrie. Po 14 letech od vymýcení dětské obrny odtud v roce 2013 nahlásili 39 případů této choroby. Rok nato se nákaza rozšířila do Iráku. V době globálního cestování je naprosto naivní myslet si, že onemocnění ve vzdálených zemích se nás netýkají.
Meningokokové infekce způsobují různé formy zánětů mozkových blan nebo celkových onemocnění s horečkou. V případě meningokokové sepse dochází k dramaticky rychlému průběhu infekce. Během několika hodin přejde člověk z plného zdraví k život ohrožujícímu stavu a selhávání orgánů. K rizikovým skupinám patří hlavně děti a mladí dospělí.
Rotaviróza. Zní to celkem nevinně, asi jako rýma nebo chřipka. Možná si řeknete, proč očkovat proti nějaké obyčejné viróze. Ve skutečnosti jde ale o vysoce nakažlivou infekci, která může nejen u dětí skončit fatálně.
Strach z autismu patří mezi rodiči, kteří mají pochybnosti o bezpečnosti očkování, k nejčastěji uváděným obavám. Souvislosti mezi vakcínami a poruchami autistického spektra ale nebyly nikdy vědecky potvrzeny. Co se tedy na rozvoji autismu podílí, když očkování to není?