Očkování nezabíjí, ale infekce ano. Zeptejte se v Africe!

Spalničky, tetanus, černý kašel, tuberkulóza nebo dětská obrna berou v rozvojových zemích každý rok život milionům dětí. Medicína však zná způsob, jak těmto úmrtím zabránit. Je to očkování.

Očkování nezabíjí, ale infekce ano. Zeptejte se v Africe!

Máte pocit, že je očkování zbytečné a nebezpečné? To proto, že žijete v zemi s proočkovaným obyvatelstvem. Zážitek z rozvojové země by váš názor zcela změnil.

Dětský fond OSN (UNICEF) se už od konce druhé světové války stará o strádající děti z celého světa. Za svoji nejdůležitější činnost považuje právě očkování. Jeho vyslanci očkují pod dozorem Světové zdravotnické organizace (WHO) v mnoha chudých oblastech světa. Tito lidé dobře vědí, že výskyt nebezpečných nakažlivých onemocnění klesá především zásluhou vakcinace.

Čísla mluví jasně

Falešný pocit bezpečí

Vzplanutí epidemie hrozí i v místech, kde se nemoc léta neobjevila. Dokladem je Sýrie. Po 14 letech od vymýcení dětské obrny odtud v roce 2013 nahlásili 39 případů této choroby. Rok nato se nákaza rozšířila do Iráku. V době globálního cestování je naprosto naivní myslet si, že onemocnění ve vzdálených zemích se nás netýkají.

(pez)

Zdroj: 
www.unicef.cz

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Bezpečné hřiště či dětská herna? Jedině s očkováním!

Bezpečné hřiště či dětská herna? Jedině s očkováním!

Tráví váš potomek v létě spoustu času na hřišti či ve velkých kolektivech? Pak byste neměli zapomínat na to, že jde o prostředí, která mohou být zdrojem různých nákaz. Některým z nich se dá naštěstí snadno předcházet očkováním.

Jedna falešná studie způsobila řetězovou reakci obav z autismu po očkování

Jedna falešná studie způsobila řetězovou reakci obav z autismu po očkování

Strach z autismu patří mezi rodiči, kteří mají pochybnosti o bezpečnosti očkování, k nejčastěji uváděným obavám. Souvislosti mezi vakcínami a poruchami autistického spektra ale nebyly nikdy vědecky potvrzeny. Co se tedy na rozvoji autismu podílí, když očkování to není?

Vyrážíte za dobrodružstvím nebo jen tak do přírody? Připravte se!

Vyrážíte za dobrodružstvím nebo jen tak do přírody? Připravte se!

Začíná sezóna kempování, výletů do hor nebo na vodu. Abyste se domů vrátili v pohodě a zdraví, je třeba dodržet několik základních pravidel.

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková