Nedostatek tekutin při rotavirovém průjmu je nutné řešit rychle!
Nedostatek tekutin při rotavirovém průjmu je nutné řešit rychle!
Jedno z největších rizik rotavirových průjmů u malých dětí spočívá v dehydrataci. Jak odvodnění organismu u dětí rozpoznat i jakým způsobem je před rotavirovou gastroenteritidou chránit?
Snadný přenos
Zánět žaludku a tenkého střeva (gastroenteritida), který je způsoben rotaviry, může být pro děti velmi rizikový. Silný průjem a zvracení představují kvůli možné dehydrataci zvýšené nebezpečí hlavně pro kojence a batolata. K potížím se může přidávat i vysoká horečka. Před nákazou ovšem nezůstávají uchráněny ani starší děti nebo dospělí – rotaviry jsou totiž nejen odolné, ale také velmi nakažlivé. „Vzhledem k vysoké infekčnosti je nákaza ostatních členů rodiny, kteří se dosud s daným kmenem rotaviru nesetkali, velmi pravděpodobná,“ potvrzuje MUDr. Petr Kadleček.
Dehydrataci nepodceňte
Pokud dítě onemocní rotavirovou infekcí, je potřeba pečlivě sledovat stav zavodnění organismu. Léčba spočívá v režimových opatřeních, srážení vysoké horečky a právě v dostatečném příjmu tekutin. Jestliže rodiče zpozorují na svém dítěti známky dehydratace, měli by co nejdříve vyhledat lékařskou péči. Co napoví?
Dehydrované děti méně často močí, při pláči jim netečou slzy.
Rty jsou oschlé a mohou se lepit.
Děti bývají spavé a mohou mít zpomalené reakce. Přidat se může i zrychlený dech.
Propadlá velká fontanela na temeni hlavy je u kojenců známkou středně těžké dehydratace.
Problémům je lepší předcházet
Rotaviry se šíří fekálně-orální cestou, proto je pečlivá hygiena rukou i domácího prostředí důležitým preventivním opatřením. Nejúčinnější ochranou je ovšem vakcinace. Ochrání 9 z 10 dětí před nejzávažnějšími formami rotavirových průjmů, musí ale být zahájena včas. Nejvhodnější dobou pro první dávku je období mezi 6. a 12. týdnem života. „Toto očkování doporučuji, protože rotaviry jsou nejčastějšími původci střevních infekcí se závažným průběhem u dětí,“ dodává MUDr. Petr Kadleček. Přestože se nejvíce rotavirových průjmů vyskytuje v zimním a jarním období, nákaza je možná kdykoliv bez ohledu na roční období.
Myslíte si, že očkování nebo neočkování je jen čistě vaše věc? Bohužel není. Neočkování zdravých dětí podrývá kolektivní imunitu a tím zabíjí ty, kteří očkováni být nemohou. Tak končí i příběh Maximiliana Schoenbohma.
Čeká vás nebo vaše dítě očkování? Obáváte se vedlejších účinků? Nemusíte mít zbytečný strach. Nejběžnější komplikace zvládnete sami s domácí lékárničkou.
Možná už jste slyšeli názor, že očkování děti nijak nechrání. Že jsou naopak více nemocné, a dokonce mohou trpět různými poruchami, například autismem. Jedná se však o mýtus, který odborníci vyvrátili rozsáhlými vědeckými studiemi.
Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak dlouho po sobě se mají správně očkovat vakcíny Hexaima v schématu 2+1. Pan doktor očkoval mou dceru poprvé v jejím 4.měsíci, druhou vakcínou v jejím 8. měsíci a poslední vakcínu jí dal v jejím 12 mes. Jak jsem se ale nyní dozvěděla, tak rozestup mezi druhou a třetí dávkou má být alespon 6 měsíců a moje malá měla v podstatě jen 4,5 měsíce. Problém je ten, že mi po posledním očkování přestala na pár měsíců říkat slova, která dosud uměla (cca 5 slov) a vůbec celkově přestala povídat. Nyní ve jejích třech letech chodíme na logopedii a po různých specialistech, protože stále nemluví. Když jsem to konzultovala s lékařem, tak mi řekl, že z očkování určitě mluvit nepřestala. Jenže já mám stejně pochybnosti, že jí prostě naočkoval moc brzy a že to zapříčinilo to, že přestala mluvit. Takže se snažím zjistit, jestli lékař pochybil a naočkoval ji moc brzy, nebo ne. děkuji
Dobrý den, pokud se využívá tzv. schéma 2+1, je dle doporučení výrobce vhodné, aby mezi 1. a 2. dávkou byl interval nejméně 2 měsíce a přeočkování má být provedeno nejdříve 6 měsíců po poslední dávce základního očkování. Neznám ale zdravotní stav Vaší dcery, ani důvody, které vedly k jinému načasování, předpokládám ale, že k tomu měl Váš pediatr důvod. Výrobce vakcíny neuvádí v souhrnu údajů o této vakcíně vedlejší účinky, které by se podobaly potížím, které popisujete, také se jako Váš pediatr domnívám, že důvodem není podání očkovací látky. S pozdravem a přáním zlepšení situace, MUDr. Hana Ševčíková