Záněty středního ucha aneb Když se děti budí s pláčem
Záněty středního ucha aneb Když se děti budí s pláčem
Záněty středního ucha obvykle postihují děti, ale někdy se nevyhnou ani dospělým. Bývají velmi nepříjemné, a přitom některým z nich se dá účinně předcházet.
Na začátku dochází k ucpání Eustachovy trubice, která vyrovnává tlak ve středním uchu. Příčinou bývá hlen nebo otok sliznice. Vzduch ve středoušní dutině se vstřebá a vytvoří se podtlak, který působí velmi dráždivě. Následkem je zánět, který bolí, píchá nebo svědí, a to především v nočních hodinách, kdy se ucho dobře prohřeje.
Typický průběh nemoci vypadá tak, že se dítě v noci probudí s pláčem a stěžuje si na bolest ucha. Když ještě neumí mluvit, může se tahat za ouško, popřípadě odmítá polykat. Někdy se po ochlazení ucha obkladem nebo po podání léku proti bolesti a horečce dítě zklidní a usne. Jindy spát nemůže, a následující den se proto cítí ještě hůře.
Noc jsme přečkali… A co teď?
Když už se dočkáte rána, je nejlepší zajít na ORL (ušní, nosní, krční) a svěřit se do rukou lékaře. Jak se ale takovým problémům příště vyhnout?
Kojení může dětem pomoci překonat infekce, proto je vhodné kojit nejméně 6 a lépe 12 měsíců.
Očkováním proti pneumokokům můžete dítě ochránit před záněty středouší. Pak vám může být jedno, že mají všichni kolem problém s pneumokoky, které jsou odolné vůči běžným antibiotikům. Pokud je přemůžete za pomoci vlastních protilátek, antibiotika nepotřebujete.
Ochraňujte dítě před pasivním kouřením, prospějete tak jeho zdraví po mnoha stránkách. I kouřem nasáklý nábytek dítěti škodí, infekce uší jsou potom častější a mají horší průběh.
Nepodceňujte nachlazení. Už ve chvíli, kdy má dítě „jen“ rýmu, byste mu měli pomáhat zbavit se hlenu, vyplachovat nosní dutinu a tlumit případnou bolest a horečku.
Naučte dítě, že při nemoci se má odpočívat. Pravděpodobně to nebude jednoduché, ale pracujte na tom spolu. Když zůstanete doma, pomůžete i rodinám ve svém okolí – nenakazíte je.
Pokud vidíte, že jsou děti kolem vás nemocné, nechte to své raději doma.
Pokud jste doposud váhali s očkováním svých dětí proti meningokokovým infekcím, blížící se odjezd na tábor či soustředění je ideální příležitostí přistoupit k ochraně v podobě vakcinace. Proč mohou být právě tyto prázdninové akce rizikové?
Sleduje se v Evropě počet očkovaných osob? Existuje nějaký mezinárodní plán, který určuje priority týkající se vakcinace? Odpovědi na tyto a další otázky přináší zpráva Světové zdravotnické organizace (WHO), která hodnotí proočkovanost v Evropě i aktuální poznatky a rizika související s očkováním.
Plané neštovice jsou jedním z nejčastějších infekčních onemocnění, se kterým se léčí děti předškolního a školního věku. Pokud jste je ovšem v dětství neprodělali, měli byste pamatovat na to, že v dospělosti mohou mít plané neštovice závažnější průběh. Existuje účinná ochrana?