Kuřáci, očkování proti pneumokokům chrání i vás!
Nemoci způsobené pneumokoky nejsou žádná legrace pro děti ani dospělé. Mezi dospělými mají nejvíce spadeno na seniory, dlouhodobě nemocné a také na kuřáky.
Záněty středního ucha obvykle postihují děti, ale někdy se nevyhnou ani dospělým. Bývají velmi nepříjemné, a přitom některým z nich se dá účinně předcházet.
Na začátku dochází k ucpání Eustachovy trubice, která vyrovnává tlak ve středním uchu. Příčinou bývá hlen nebo otok sliznice. Vzduch ve středoušní dutině se vstřebá a vytvoří se podtlak, který působí velmi dráždivě. Následkem je zánět, který bolí, píchá nebo svědí, a to především v nočních hodinách, kdy se ucho dobře prohřeje.
Typický průběh nemoci vypadá tak, že se dítě v noci probudí s pláčem a stěžuje si na bolest ucha. Když ještě neumí mluvit, může se tahat za ouško, popřípadě odmítá polykat. Někdy se po ochlazení ucha obkladem nebo po podání léku proti bolesti a horečce dítě zklidní a usne. Jindy spát nemůže, a následující den se proto cítí ještě hůře.
Když už se dočkáte rána, je nejlepší zajít na ORL (ušní, nosní, krční) a svěřit se do rukou lékaře. Jak se ale takovým problémům příště vyhnout?
(pez)
Zdroj: www.newhealthadvisor.com
Nemoci způsobené pneumokoky nejsou žádná legrace pro děti ani dospělé. Mezi dospělými mají nejvíce spadeno na seniory, dlouhodobě nemocné a také na kuřáky.
Jakmile víte, kdy a kam se vydáte do zahraničí, je ten správný čas začít myslet na očkování. Do exotických zemí, ať už na dovolenou, nebo za prací, je ochrana před nemocemi nedílnou součástí ještě samotné přípravy před cestou. Co vás tedy v souvislosti s očkováním čeká?
Pro mnoho očkování je typické, že nestačí aplikovat pouze jednu dávku. Po dokončení základního očkovacího schématu je potřeba absolvovat také přeočkování. Proč tomu tak je a co se stane, když zapomenete?