Záněty středního ucha aneb Když se děti budí s pláčem

Záněty středního ucha obvykle postihují děti, ale někdy se nevyhnou ani dospělým. Bývají velmi nepříjemné, a přitom některým z nich se dá účinně předcházet.

Záněty středního ucha aneb Když se děti budí s pláčem

Na začátku dochází k ucpání Eustachovy trubice, která vyrovnává tlak ve středním uchu. Příčinou bývá hlen nebo otok sliznice. Vzduch ve středoušní dutině se vstřebá a vytvoří se podtlak, který působí velmi dráždivě. Následkem je zánět, který bolí, píchá nebo svědí, a to především v nočních hodinách, kdy se ucho dobře prohřeje.

Typický průběh nemoci vypadá tak, že se dítě v noci probudí s pláčem a stěžuje si na bolest ucha. Když ještě neumí mluvit, může se tahat za ouško, popřípadě odmítá polykat. Někdy se po ochlazení ucha obkladem nebo po podání léku proti bolesti a horečce dítě zklidní a usne. Jindy spát nemůže, a následující den se proto cítí ještě hůře.

Noc jsme přečkali… A co teď?

Když už se dočkáte rána, je nejlepší zajít na ORL (ušní, nosní, krční) a svěřit se do rukou lékaře. Jak se ale takovým problémům příště vyhnout?

  1. Kojení může dětem pomoci překonat infekce, proto je vhodné kojit nejméně 6 a lépe 12 měsíců.
  2. Očkováním proti pneumokokům můžete dítě ochránit před záněty středouší. Pak vám může být jedno, že mají všichni kolem problém s pneumokoky, které jsou odolné vůči běžným antibiotikům. Pokud je přemůžete za pomoci vlastních protilátek, antibiotika nepotřebujete.
  3. Ochraňujte dítě před pasivním kouřením, prospějete tak jeho zdraví po mnoha stránkách. I kouřem nasáklý nábytek dítěti škodí, infekce uší jsou potom častější a mají horší průběh.
  4. Nepodceňujte nachlazení. Už ve chvíli, kdy má dítě „jen“ rýmu, byste mu měli pomáhat zbavit se hlenu, vyplachovat nosní dutinu a tlumit případnou bolest a horečku.
  5. Naučte dítě, že při nemoci se má odpočívat. Pravděpodobně to nebude jednoduché, ale pracujte na tom spolu. Když zůstanete doma, pomůžete i rodinám ve svém okolí – nenakazíte je.
  6. Pokud vidíte, že jsou děti kolem vás nemocné, nechte to své raději doma.

(pez)

Zdroj: www.newhealthadvisor.com

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1
Podzim jako ideální období pro prevenci a ochranu před nemocemi

Podzim jako ideální období pro prevenci a ochranu před nemocemi

Když se na podzim začne venku ochlazovat a přibývá deštivých dní, mnoho lidí má obavy, že takové počasí „odstoná“. Napovíme, co udělat, abychom zůstali v co nejlepší kondici.

Vakcíny plné škodlivin? Omyl, každá složka je důležitá

Vakcíny plné škodlivin? Omyl, každá složka je důležitá

Hlavní složkou vakcíny je virus, bakterie nebo toxin způsobující nemoc, proti níž se očkuje. Ve vakcíně však musí být i další látky, které zajistí její bezpečnost a účinnost. Všechny složky mají svůj význam, a proto není důvod se kvůli nim očkování vyhýbat.

Plané neštovice ohrožují více dospělé než děti

Plané neštovice ohrožují více dospělé než děti

Plané neštovice jsou jedním z nejčastějších infekčních onemocnění, se kterým se léčí děti předškolního a školního věku. Pokud jste je ovšem v dětství neprodělali, měli byste pamatovat na to, že v dospělosti mohou mít plané neštovice závažnější průběh. Existuje účinná ochrana?

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková