Srovnání ČR a Velké Británie – jsou britští rodiče zodpovědnější?
Jedním ze zásadních kroků, kterými můžeme pomoci dětem k lepšímu zdraví, je očkování proti pneumokokům. Ale děláme to doopravdy?
Světový týden očkování, který tradičně probíhá poslední týden v dubnu (24.–30. 4. 2017), má letos jasné poselství: „Vakcíny účinkují“. Světová zdravotnická organizace chce především zvýšit povědomí o očkování.
Světová zdravotnická organizace zasvětila každý den tohoto týdne konkrétnímu tématu, které se týká očkování:
WHO chce svojí kampaní především zvýšit povědomí o významu očkování pro všechny věkové kategorie v průběhu celého života. Očkování je díky množství zachráněných životů považováno za jednu z nejúspěšnějších a ekonomicky nejefektivnějších metod ochrany zdraví.
Světová zdravotnická organizace upozorňuje i na nutnost čerpat informace o očkování ze spolehlivých a ověřených zdrojů. Tomuto tématu také věnuje další část svých aktivit.
O principu a významu vakcinace, ale také o povinném či doporučeném očkování v našich podmínkách se může veřejnost dozvědět více informací na stránkách www.ockovaci-kalendar.cz. Tento projekt, který má svého lékařského garanta, nabízí široké spektrum obecných informací o očkování, konkrétní doporučení i aktuální sezónní témata.
WHO zdůrazňuje význam očkování také kvůli kolektivní imunitě. Čím vyšší je proočkovanost populace proti konkrétnímu onemocnění, tím lépe jsou chráněny osoby, které nemohou být očkovány ze zdravotních důvodů nebo mají problémy s obranyschopností. Kolektivní imunita také chrání děti v době, než dosáhnou věku vhodného pro očkování.
(pak)
Zdroj:
http://www.who.int/campaigns/immunization-week/2017/en/
Jedním ze zásadních kroků, kterými můžeme pomoci dětem k lepšímu zdraví, je očkování proti pneumokokům. Ale děláme to doopravdy?
Ochrana před klíšťaty má svá pravidla. Aby byla co nejúčinnější, je potřeba všechny kroky důsledně dodržovat. Nespoléhejte pouze na to, že zrovna na vás se klíště nepřisaje.
O závažných zdravotních komplikacích spojených s očkováním koluje řada mýtů. Jedním z nich je ten, že očkování způsobuje autoimunitní nemoci. Odpůrci očkování tím mezi lidmi vyvolávají zbytečnou paniku. Rozsáhlé vědecké výzkumy totiž tuto domněnku nepotvrdily.