Letošní Světový týden očkování se nese v duchu účinnosti vakcín

Světový týden očkování, který tradičně probíhá poslední týden v dubnu (24.–30. 4. 2017), má letos jasné poselství: „Vakcíny účinkují“. Světová zdravotnická organizace chce především zvýšit povědomí o očkování.

Letošní Světový týden očkování se nese v duchu účinnosti vakcín

Světová zdravotnická organizace zasvětila každý den tohoto týdne konkrétnímu tématu, které se týká očkování:

WHO chce svojí kampaní především zvýšit povědomí o významu očkování pro všechny věkové kategorie v průběhu celého života. Očkování je díky množství zachráněných životů považováno za jednu z nejúspěšnějších a ekonomicky nejefektivnějších metod ochrany zdraví.

Kde hledat kvalitní zdroje informací

Světová zdravotnická organizace upozorňuje i na nutnost čerpat informace o očkování ze spolehlivých a ověřených zdrojů. Tomuto tématu také věnuje další část svých aktivit.

O principu a významu vakcinace, ale také o povinném či doporučeném očkování v našich podmínkách se může veřejnost dozvědět více informací na stránkách www.ockovaci-kalendar.cz. Tento projekt, který má svého lékařského garanta, nabízí široké spektrum obecných informací o očkování, konkrétní doporučení i aktuální sezónní témata.

Vakcinace v číslech

Důležitost kolektivní imunity

WHO zdůrazňuje význam očkování také kvůli kolektivní imunitě. Čím vyšší je proočkovanost populace proti konkrétnímu onemocnění, tím lépe jsou chráněny osoby, které nemohou být očkovány ze zdravotních důvodů nebo mají problémy s obranyschopností. Kolektivní imunita také chrání děti v době, než dosáhnou věku vhodného pro očkování.

(pak)

Zdroj:

http://www.who.int/campaigns/immunization-week/2017/en/

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Očkování jako příčina autoimunitních chorob? Důkazy neexistují!

Očkování jako příčina autoimunitních chorob? Důkazy neexistují!

O závažných zdravotních komplikacích spojených s očkováním koluje řada mýtů. Jedním z nich je ten, že očkování způsobuje autoimunitní nemoci. Odpůrci očkování tím mezi lidmi vyvolávají zbytečnou paniku. Rozsáhlé vědecké výzkumy totiž tuto domněnku nepotvrdily.

Zpráva o očkování v Evropě – co se daří a kde máme rezervy?

Zpráva o očkování v Evropě – co se daří a kde máme rezervy?

Sleduje se v Evropě počet očkovaných osob? Existuje nějaký mezinárodní plán, který určuje priority týkající se vakcinace? Odpovědi na tyto a další otázky přináší zpráva Světové zdravotnické organizace (WHO), která hodnotí proočkovanost v Evropě i aktuální poznatky a rizika související s očkováním.

Očkování proti rakovině děložního čípku a genitálním bradavicím je i pro dospělé

Očkování proti rakovině děložního čípku a genitálním bradavicím je i pro dospělé

Lidský papilomavirus způsobuje rakovinu děložního čípku u žen a genitální bradavice (a další onemocnění) u obou pohlaví. S tímto virem se v životě setká až 80 % lidí. Očkovat proti němu se mohou nechat i dospělí.

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková