Při podezření na vzteklinu je třeba jednat okamžitě!
Při podezření na vzteklinu je třeba jednat okamžitě!
Vzteklina u nás v současnosti nepatří mezi často probíraná témata. Je v našich končinách důvod k obavám z tohoto virového onemocnění nervové soustavy?
Vzteklina je infekční onemocnění, které postihuje mozek a míchu. Člověk může onemocnět po kousnutí nakaženým zvířetem i při manipulaci s uhynulým živočichem. Zdrojem infekce jsou tělní tekutiny, zejména sliny.
Jak vzteklinu poznat
Projevy nemoci u člověka připomínají zpočátku virózu.
K prvním příznakům patří horečka, kašel a bolesti v krku.
Pokud se virus rozšíří a napadne mozek, přidává se neklid, halucinace, křeče či záchvaty úzkosti.
U zvířat patří k typickým projevům vztekliny nadměrné slinění, pěna u úst a poruchy hybnosti. Dále jde o změny chování, zejména plachost, přestože za normálních okolností je zvíře společenské. Varovným signálem je též přítulnost, která není typická pro volně žijící zvířata.
Vyskytuje se u nás?
V České republice nebyla vzteklina v posledních více než 10 letech u volně žijících zvířat zaznamenána. Naše území je tedy úředně prohlášeno za oblast bez výskytu této nemoci. Riziko nákazy ovšem není možné úplně vyloučit, protože vzteklina se k nám může dostat ze zemí, kde se tato nemoc vyskytuje (například z Rumunska, Polska, Slovenska). Majitelé psů by neměli zapomínat, že jsou povinni nechat svoje zvířata proti vzteklině očkovat, a to v pravidelných intervalech.
Kdy nastupuje vakcína
U většiny obyvatel ČR nepatří očkování proti vzteklině mezi běžně prováděné vakcinace (výjimkou jsou některá riziková povolání). Pokud ale existuje i pouhé teoretické riziko, že se člověk mohl nakazit, je nutné co nejdříve vyhledat lékaře. Ten zahájí tzv. postexpoziční očkování – tedy aplikaci několika očkovacích dávek až po případné nákaze. Tato forma vakcinace pomůže tělu zlikvidovat onemocnění v raném stadiu dřív, než dojde k rozvoji příznaků nemoci. Pokud by vzteklina propukla, je ve většině případů smrtelná. Na její léčbu neexistuje lék.
Nesahat!
Jak případné riziko co nejvíce snížit?
Vyhýbejte se kontaktu s volně žijícími či podezřelými zvířaty – nekrmte je ani se k nim nepřibližujte.
Pokud najdete uhynulé zvíře, nedotýkejte se ho.
Obezřetnost je nutná zejména u lišek, netopýrů či jezevců. V cizině patří k rizikovým živočichům potulní psi, kočky a opice.
Jedno z největších rizik rotavirových průjmů u malých dětí spočívá v dehydrataci. Jak odvodnění organismu u dětí rozpoznat i jakým způsobem je před rotavirovou gastroenteritidou chránit?
Záněty středního ucha obvykle postihují děti, ale někdy se nevyhnou ani dospělým. Bývají velmi nepříjemné, a přitom některým z nich se dá účinně předcházet.