Sezóna klíšťat skončila. Jak se připravit na tu další?
Sezóna klíšťat skončila. Jak se připravit na tu další?
Končí období, ve kterém jsou u nás klíšťata nejaktivnější. Vědci zveřejnili výsledky testování těchto parazitů na přítomnost lymeské boreliózy. Jak to dopadlo a kdy začít myslet na obranu proti nemocem přenášeným klíšťaty?
K výsledkům letošního testování klíšťat na klíšťovou encefalitidu, o kterém jsme psali již dříve, přibyly také poznatky o počtu klíšťat nakažených lymeskou boreliózou. Hygienici v Praze sbírali klíšťata v devíti lokalitách a celkem jich vyšetřili téměř pět stovek.
Souhrnné výsledky ukazují, že lymeskou boreliózu měla v Praze čtvrtina klíšťat.
Nejvíce infikovaných parazitů bylo (stejně jako v minulých letech) v Prokopském údolí v Praze 5 – tam byla zjištěna lymeská borelióza u 47 % odchycených exemplářů.
Celopražský průměr překročila také Stromovka, kde bylo nakažených více než 30 % klíšťat.
Nejpříznivější je z pohledu počtu infikovaných parazitů oblast Klánovického lesa (nákaza zjištěna jen u 5 % testovaných roztočů).
Na procházku se nebojte
Přestože čísla naznačují, kde je potřeba nejvíc dbát na ochranu před přisátím klíštěte, důvod k obavám není ani v nejrizikovějších oblastech. Ne každý, kdo na sobě najde klíště, totiž onemocní lymeskou boreliózou. Na přenos infekce má vliv mnoho faktorů, například délka přisátí či stav obranyschopnosti organismu. Pečlivou ochranou (vhodný oděv, obuv a repelenty) navíc můžete riziko napadení výrazně snížit.
S očkováním začněte v zimě
Proti lymeské borelióze se nelze chránit vakcínou. Proti klíšťové encefalitidě ale ano. Pokud jste vakcinaci až doteď odkládali, využijte letošní zimu jako přípravu na příští sezónu. Tři dávky podle základního očkovacího schématu pohodlně stihnete tak, abyste byli na jaře připraveni bez obav vyrazit do přírody. Klíšťata totiž začínají být aktivní již v dubnu. O tom se můžete přesvědčit i v předpovědi aktivity klíšťat, kterou zveřejňuje Český hydrometeorologický ústav.
Chladivé obklady, klidné prostředí domova, mazlení a chování, někdy i léky. To všechno pomůže dětem vyrovnat se s možnými nežádoucími účinky očkování. Dlouho trvající teploty, nebo dokonce horečka už jsou důvodem k návštěvě lékaře.
Meningokoková infekce je hrozbou jak pro malé děti, tak pro dospívající. Ochrana je přitom jednoduchá – očkovat lze miminka již pár měsíců po narození.
Nemoci způsobené pneumokoky nejsou žádná legrace pro děti ani dospělé. Mezi dospělými mají nejvíce spadeno na seniory, dlouhodobě nemocné a také na kuřáky.
Jsem PLDD. Dítě cizinec ve věku 12 let má dosud očkování pouze 2x Boostrix polio ve věku 10 let a 10 let věku s odstupem 2 měsíců, 2x Priorix. Jiné očkování pravděpodobně nemá. Mám mu dát Boostrix polio potřetí? Děkuji
doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.
Dobrý den,
odbornou autoritou pro pravidelná očkování dětí je Česká vakcinologická společnost. Doporučuji dotazy směřovat do poradny, kterou provozuje.
Vakcína Boostrix polio je určena primárně pro posilovací dávky. Nicméně v SPC vakcíny je uvedeno: "Vakcína Boostrix Polio může být také podávána dospívajícím a dospělým s neznámým vakcinačním statutem nebo s nedokončenou vakcinací proti difterii, tetanu a pertusi jako součást imunizační série proti difterii, tetanu, pertusi a poliomyelitidě. Na základě údajů u dospělých se doporučují dvě dodatečné dávky vakcíny obsahující antigeny difterie a tetanu jeden a šest měsíců po podání první dávky, aby se docílilo maximální odpovědi na vakcínu proti difterii a tetanu"
Vzhledem k tomu, že nemáme na trhu alternativu očkovací látky určené pro pravidelné očkování dětí ve věku Vašeho pacienta, doporučuji dávku, na kterou se dotazujete, podat.
MUDr. Hana Ševčíková