Sezóna klíšťat skončila. Jak se připravit na tu další?
Sezóna klíšťat skončila. Jak se připravit na tu další?
Končí období, ve kterém jsou u nás klíšťata nejaktivnější. Vědci zveřejnili výsledky testování těchto parazitů na přítomnost lymeské boreliózy. Jak to dopadlo a kdy začít myslet na obranu proti nemocem přenášeným klíšťaty?
K výsledkům letošního testování klíšťat na klíšťovou encefalitidu, o kterém jsme psali již dříve, přibyly také poznatky o počtu klíšťat nakažených lymeskou boreliózou. Hygienici v Praze sbírali klíšťata v devíti lokalitách a celkem jich vyšetřili téměř pět stovek.
Souhrnné výsledky ukazují, že lymeskou boreliózu měla v Praze čtvrtina klíšťat.
Nejvíce infikovaných parazitů bylo (stejně jako v minulých letech) v Prokopském údolí v Praze 5 – tam byla zjištěna lymeská borelióza u 47 % odchycených exemplářů.
Celopražský průměr překročila také Stromovka, kde bylo nakažených více než 30 % klíšťat.
Nejpříznivější je z pohledu počtu infikovaných parazitů oblast Klánovického lesa (nákaza zjištěna jen u 5 % testovaných roztočů).
Na procházku se nebojte
Přestože čísla naznačují, kde je potřeba nejvíc dbát na ochranu před přisátím klíštěte, důvod k obavám není ani v nejrizikovějších oblastech. Ne každý, kdo na sobě najde klíště, totiž onemocní lymeskou boreliózou. Na přenos infekce má vliv mnoho faktorů, například délka přisátí či stav obranyschopnosti organismu. Pečlivou ochranou (vhodný oděv, obuv a repelenty) navíc můžete riziko napadení výrazně snížit.
S očkováním začněte v zimě
Proti lymeské borelióze se nelze chránit vakcínou. Proti klíšťové encefalitidě ale ano. Pokud jste vakcinaci až doteď odkládali, využijte letošní zimu jako přípravu na příští sezónu. Tři dávky podle základního očkovacího schématu pohodlně stihnete tak, abyste byli na jaře připraveni bez obav vyrazit do přírody. Klíšťata totiž začínají být aktivní již v dubnu. O tom se můžete přesvědčit i v předpovědi aktivity klíšťat, kterou zveřejňuje Český hydrometeorologický ústav.
Jakmile víte, kdy a kam se vydáte do zahraničí, je ten správný čas začít myslet na očkování. Do exotických zemí, ať už na dovolenou, nebo za prací, je ochrana před nemocemi nedílnou součástí ještě samotné přípravy před cestou. Co vás tedy v souvislosti s očkováním čeká?
Pneumokok neboli bakterie Streptococcus pneumoniae způsobuje závažná onemocnění. Ohrožuje děti všech věkových skupin, ale nejvíc děti mladší dvou let. Naštěstí je možné chránit se před ním očkováním.
Zářijový nástup dětí do mateřských škol a dalších předškolních zařízení se blíží. A s tím souvisí i téma povinného očkování. Rodiče v této oblasti někdy tápou, proto přinášíme platné zásady pro nadcházející školní rok.
Dobrý den paní doktorko,
Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů.
Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017.
Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019.
Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář.
Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní.
Dekuji moc za radu.
Dobrý den,
odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková