Je tu leden a venku řádí pneumokoky a chřipka. Jak se bránit?
Čekáte, že vám poradíme, jak léčit nachlazení nebo chřipku? Tentokrát ne. Začneme o trochu dřív, tam, kde spočívá skutečné řešení nemocí – tedy u jejich prevence.
Začíná sezóna kempování, výletů do hor nebo na vodu. Abyste se domů vrátili v pohodě a zdraví, je třeba dodržet několik základních pravidel.
Nevypršelo vám náhodou nějaké očkování? Obzvlášť důležité je očkování proti klíšťové encefalitidě. Klíšťata začínají být aktivní již brzy na jaře a očkování vás ochrání před nemocí, která přináší mnoho zdravotních problémů. Zkontrolujte i platnost očkování proti tetanu.
Jarní teploty dovedou při odpoledním sluníčku pořádně zahřát, ale v noci často ještě klesají téměř k nule. Abyste si z přírody nepřivezli nachlazení nebo zánět průdušek, určitě s sebou mějte dostatek teplého oblečení. Ideální je více vrstev, abyste se mohli přizpůsobit výkyvům teplot během dne. Nepromokavá vrchní vrstva a kvalitní spacák jsou základem pro tepelný komfort.
Pokud putujete po lesích, nespoléhejte na vodu ze studánek. Může být infikovaná například od lesní zvěře a jejím pitím riskujete vážné zažívací potíže. Přibalte proto dostatečné zásoby pitné vody. Nezapomínejte ani na rezervní potraviny, které se v batohu nezkazí.
Ochrana před klíšťaty a odstup od lesní zvěře by měly být samozřejmostí při jakékoliv venkovní aktivitě.
Pobyt v přírodě je téměř vždy spojen s fyzickou aktivitou. I pouhé chození v terénu si žádá pevnou obuv. Pokud se pouštíte do akčnějších činností, vždy si opatřete adekvátní vybavení – například helmu a záchrannou vestu.
Bez ohledu na místo pobytu nebo program mějte na paměti obecná, ale o to důležitější pravidla:
(pak)
Zdroj:
www.cdc.gov
Čekáte, že vám poradíme, jak léčit nachlazení nebo chřipku? Tentokrát ne. Začneme o trochu dřív, tam, kde spočívá skutečné řešení nemocí – tedy u jejich prevence.
Lidé velmi často považují chřipku za banální nemoc. Toto virové onemocnění však může mít mnoho komplikací a hospitalizace kvůli těžkému průběhu není ničím výjimečným. Víme, kdo by neměl očkování podcenit, a doporučíme, jak ho co nejlépe načasovat.
Černý kašel, příušnice, spalničky a další nemoci, před kterými se lze chránit očkováním, se znovu vrací na scénu. Jednou z příčin je odkládání očkování u dětí na pozdější dobu. Mezi lidmi totiž koluje řada nebezpečných mýtů, které v rodičích budí zbytečné obavy z očkování.