Vyrážíte za dobrodružstvím nebo jen tak do přírody? Připravte se!
Vyrážíte za dobrodružstvím nebo jen tak do přírody? Připravte se!
Začíná sezóna kempování, výletů do hor nebo na vodu. Abyste se domů vrátili v pohodě a zdraví, je třeba dodržet několik základních pravidel.
1. Zkontrolujte očkovací průkaz
Nevypršelo vám náhodou nějaké očkování? Obzvlášť důležité je očkování proti klíšťové encefalitidě. Klíšťata začínají být aktivní již brzy na jaře a očkování vás ochrání před nemocí, která přináší mnoho zdravotních problémů. Zkontrolujte i platnost očkování proti tetanu.
2. Zajistěte tělu teplo
Jarní teploty dovedou při odpoledním sluníčku pořádně zahřát, ale v noci často ještě klesají téměř k nule. Abyste si z přírody nepřivezli nachlazení nebo zánět průdušek, určitě s sebou mějte dostatek teplého oblečení. Ideální je více vrstev, abyste se mohli přizpůsobit výkyvům teplot během dne. Nepromokavá vrchní vrstva a kvalitní spacák jsou základem pro tepelný komfort.
3. Bez vody nevyrážejte
Pokud putujete po lesích, nespoléhejte na vodu ze studánek. Může být infikovaná například od lesní zvěře a jejím pitím riskujete vážné zažívací potíže. Přibalte proto dostatečné zásoby pitné vody. Nezapomínejte ani na rezervní potraviny, které se v batohu nezkazí.
4. Repelent vždy s sebou
Ochrana před klíšťaty a odstup od lesní zvěře by měly být samozřejmostí při jakékoliv venkovní aktivitě.
Vybavte se repelenty i prostředky na odstranění klíšťat.
Vyhýbejte se kontaktu s divokou zvěří, která může přenášet řadu chorob.
Chraňte zásoby jídla i pití před znečištěním zvěří.
5. Výbava je nutností
Pobyt v přírodě je téměř vždy spojen s fyzickou aktivitou. I pouhé chození v terénu si žádá pevnou obuv. Pokud se pouštíte do akčnějších činností, vždy si opatřete adekvátní vybavení – například helmu a záchrannou vestu.
Rada na závěr
Bez ohledu na místo pobytu nebo program mějte na paměti obecná, ale o to důležitější pravidla:
Nepřepínejte své síly a neriskujte v místech, která neznáte.
Na vodu nebo na horskou túru se vydávejte ve více lidech.
Vždy sdělte někomu blízkému, kde se budete pohybovat.
V souvislosti s očkováním často přichází na řadu také téma nežádoucích účinků vakcín. Rozhodně není pravdou, že by se jim odborníci nevěnovali. Nežádoucí účinky naopak pečlivě sledují a průběžně vyhodnocují.
Balení na letní tábory se blíží. Stejně důležité jako vybavit děti správným repelentem kvůli ochraně proti klíšťatům je vysvětlit jim, na co si mají v souvislosti s těmito malými roztoči dávat pozor.
Když se u miminka započne s očkováním, je na rodičích, aby rozhodli, zda kromě povinných vakcín dostane jejich potomek i ty doporučené. Za zvážení rozhodně stojí očkování proti pneumokokům. Přinášíme odpovědi na tři nejčastější dotazy rodičů ohledně tohoto očkování.