Očkování jako příčina autoimunitních chorob? Důkazy neexistují!

O závažných zdravotních komplikacích spojených s očkováním koluje řada mýtů. Jedním z nich je ten, že očkování způsobuje autoimunitní nemoci. Odpůrci očkování tím mezi lidmi vyvolávají zbytečnou paniku. Rozsáhlé vědecké výzkumy totiž tuto domněnku nepotvrdily.

Očkování jako příčina autoimunitních chorob? Důkazy neexistují!

Když imunita neplní svou roli

Autoimunitní onemocnění zjednodušeně vznikají tehdy, když bílé krvinky začnou napadat vlastní buňky a tkáně. Příčina těchto nemocí je zatím nejasná a na jejich rozvoji se nejspíše podílí více faktorů.

Určitou úlohu zastávají také infekční mikroorganismy. Ty totiž na svém povrchu mohou mít látky, které jsou podobné těm na vlastních buňkách. Bílá krvinka si při setkání s bakterií nebo virem tuto cizorodou látku zapamatuje, a když najde podobnou látku na vlastních buňkách, začne útočit. Vznik autoimunitních onemocnění je ve skutečnosti mnohem složitější, ale tento fakt nahrává do karet odpůrcům očkování.

Mýtus vyvrácen výzkumy

Při očkování dochází k aplikaci cizorodé látky do organismu a k rozvoji imunitní reakce. Podobným způsobem vznikají i autoimunitní choroby, spojitost mezi očkováním a rozvojem těchto nemocí se tak přímo nabízí. Rozsáhlé vědecké výzkumy však tuto domněnku nepotvrdily.

S obdobnými závěry přichází i řada dalších výzkumů. Souvislost mezi očkováním a autoimunitními chorobami zkrátka nepotvrzují. Stále tedy platí skutečnost, že očkování je důležitou součástí prevence mnoha infekčních chorob a prospěch vakcinace zcela převažuje nad případnými riziky.

(holi)

Zdroj: 1. http://www.medscape.com/viewarticle/873530#vp_2

2. http://www.medscape.com/viewarticle/868825

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1
Odložení očkování může dítěti prospět – další nebezpečný mýtus!

Odložení očkování může dítěti prospět – další nebezpečný mýtus!

Černý kašel, příušnice, spalničky a další nemoci, před kterými se lze chránit očkováním, se znovu vrací na scénu. Jednou z příčin je odkládání očkování u dětí na pozdější dobu. Mezi lidmi totiž koluje řada nebezpečných mýtů, které v rodičích budí zbytečné obavy z očkování.

Řešíte očkování? Začněte debatou s lékařem!

Řešíte očkování? Začněte debatou s lékařem!

Oddalování nebo odmítání očkování znamená riziko nejen pro samotné dítě, ale také pro jeho nejbližší a pro kolektiv, ve kterém se běžně pohybuje. Za negativním postojem často stojí nepřesné informace nebo nesprávná komunikace. Koho mohou rodiče považovat za průvodce očkováním?

Je tu leden a venku řádí pneumokoky a chřipka. Jak se bránit?

Je tu leden a venku řádí pneumokoky a chřipka. Jak se bránit?

Čekáte, že vám poradíme, jak léčit nachlazení nebo chřipku? Tentokrát ne. Začneme o trochu dřív, tam, kde spočívá skutečné řešení nemocí – tedy u jejich prevence.

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková