Podzim jako ideální období pro prevenci a ochranu před nemocemi

Když se na podzim začne venku ochlazovat a přibývá deštivých dní, mnoho lidí má obavy, že takové počasí „odstoná“. Napovíme, co udělat, abychom zůstali v co nejlepší kondici.

Podzim jako ideální období pro prevenci a ochranu před nemocemi

Teplo dvakrát jinak

V chladných dnech je důležité udržovat celé tělo v teple. Když se budete kvůli špatně zvolenému oblečení třást zimou, váš imunitní systém bude oslaben a snadněji podlehnete náporu mikroorganismů ze vzduchu. Až 30 % tělesného tepla se ztrácí hlavou, takže nošení čepice má smysl i na podzim. Na druhou stranu přetopený byt nebo kancelář organismu také neprospívají. Vysušené sliznice nosu a krku jsou náchylnější k infekcím. Proto byste neměli zapomínat na větrání a zvlhčování vzduchu. „Při pobytu v uzavřených prostorách se také vyhýbejte zapocení dětí. Je třeba zvážit i pobyt na místech s vyšší koncentrací osob, například v dětských hernách, které znamenají pravděpodobnější výskyt virů a bakterií,“ vysvětluje lékařka Hana Černá.

Mytí rukou není marné

Přestože velká část infekcí se přenáší vzduchem, zdrojem nákazy mohou být i špinavé ruce. Bakterie, které se na nich usadí, se snadno přenesou do úst i do nosu. Propuknutí infekce pak na sebe nenechá dlouho čekat. Časté a pečlivé mytí rukou výrazně snižuje riziko viróz. Měli byste ale pečovat také o čistotu ručníků a pravidelně je prát. Že je hygiena rukou důležitá v každém věku, připomíná dětská lékařka Hana Černá. „Kojenci a batolata objevují svět rukama a ústy. Úzkostlivá čistotnost je spíše kontraproduktivní, ale o hygienu rukou je třeba dbát před jídlem i po něm a také po použití nočníku nebo WC.“

Pomůže i očkování

Ochranu před nepříjemnými onemocněními a jejich komplikacemi zajistí také očkování.

Tekutiny, vitaminy a probiotika

Pokud chcete na ochraně proti nemocem v podzimním a zimním období zapracovat na všech frontách, nezapomínejte ani na tato doporučení.

(pak)

Zdroje:

http://www.szu.cz/tema/prevence/ockovani-proti-chripce-flu-vaccination?source=rss

http://www.webmd.com/cold-and-flu/features/preventing-cold-and-flu-how-doctors-keep-germs-at-bay#5

Vizitka lékaře:

MUDr. Hana Černá

specializace dětské lékařství

Dětské a novorozenecké oddělení Nemocnice Pardubického kraje, a. s., Pardubická nemocnice

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Chraňte své rodiče i děti: nechte je očkovat proti pneumokokům!

Chraňte své rodiče i děti: nechte je očkovat proti pneumokokům!

Pneumokoková onemocnění považují lékaři za jedna z nejnebezpečnějších. Mezi obzvláště ohrožené jedince patří děti do 2 let a senioři nad 65 let. Naštěstí existuje způsob, jak osoby v riziku ochránit.

Encefalitida hrozí i ze syrového mléka. Jak se chránit?

Encefalitida hrozí i ze syrového mléka. Jak se chránit?

Klíšťovou encefalitidu sice většinou přenášejí infikovaná klíšťata, nakazit se však můžete i ze syrového, nepasterizovaného mléka. Proč tomu tak je a jak se dá nákaze předejít?

Letošní Světový týden očkování se nese v duchu účinnosti vakcín

Letošní Světový týden očkování se nese v duchu účinnosti vakcín

Světový týden očkování, který tradičně probíhá poslední týden v dubnu (24.–30. 4. 2017), má letos jasné poselství: „Vakcíny účinkují“. Světová zdravotnická organizace chce především zvýšit povědomí o očkování.

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková