Podzim jako ideální období pro prevenci a ochranu před nemocemi
Podzim jako ideální období pro prevenci a ochranu před nemocemi
Když se na podzim začne venku ochlazovat a přibývá deštivých dní, mnoho lidí má obavy, že takové počasí „odstoná“. Napovíme, co udělat, abychom zůstali v co nejlepší kondici.
Teplo dvakrát jinak
V chladných dnech je důležité udržovat celé tělo v teple. Když se budete kvůli špatně zvolenému oblečení třást zimou, váš imunitní systém bude oslaben a snadněji podlehnete náporu mikroorganismů ze vzduchu. Až 30 % tělesného tepla se ztrácí hlavou, takže nošení čepice má smysl i na podzim. Na druhou stranu přetopený byt nebo kancelář organismu také neprospívají. Vysušené sliznice nosu a krku jsou náchylnější k infekcím. Proto byste neměli zapomínat na větrání a zvlhčování vzduchu. „Při pobytu v uzavřených prostorách se také vyhýbejte zapocení dětí. Je třeba zvážit i pobyt na místech s vyšší koncentrací osob, například v dětských hernách, které znamenají pravděpodobnější výskyt virů a bakterií,“ vysvětluje lékařka Hana Černá.
Mytí rukou není marné
Přestože velká část infekcí se přenáší vzduchem, zdrojem nákazy mohou být i špinavé ruce. Bakterie, které se na nich usadí, se snadno přenesou do úst i do nosu. Propuknutí infekce pak na sebe nenechá dlouho čekat. Časté a pečlivé mytí rukou výrazně snižuje riziko viróz. Měli byste ale pečovat také o čistotu ručníků a pravidelně je prát. Že je hygiena rukou důležitá v každém věku, připomíná dětská lékařka Hana Černá. „Kojenci a batolata objevují svět rukama a ústy. Úzkostlivá čistotnost je spíše kontraproduktivní, ale o hygienu rukou je třeba dbát před jídlem i po něm a také po použití nočníku nebo WC.“
Pomůže i očkování
Ochranu před nepříjemnými onemocněními a jejich komplikacemi zajistí také očkování.
Vakcínou proti chřipce můžete ochránit děti, sebe i své rodiče seniory. Očkování se doporučuje nejen těm, kteří mají nějaké chronické onemocnění či problémy s imunitou.
Letos je u nás nově k dispozici čtyřvalentní vakcína. Chrání proti více typům chřipkových virů než dosud užívaná, třívalentní vakcína. Ideálním obdobím, kdy se proti chřipce nechat očkovat, je právě podzim.
Tekutiny, vitaminy a probiotika
Pokud chcete na ochraně proti nemocem v podzimním a zimním období zapracovat na všech frontách, nezapomínejte ani na tato doporučení.
Dostatek tekutin zajistí správné fungování ledvin, a tím pádem řádné čistění těla od škodlivých látek.
Vitaminy, například „céčko“ v kombinaci se zinkem, jsou dobrou ochranou proti nachlazení.
Probiotika podporují nejen zdraví střev, pomáhají také zvyšovat celkovou odolnost organismu.
Jsou většinou mírné a rychle odezní. Neobjeví se u každého a všechny najednou. Ty závažné jsou vzácné. Naopak mít strach z nežádoucích účinků očkování, a nenechat proto své dítě očkovat, to přináší velká rizika.
Nejrůznější vakcíny zachraňují miliony životů, a jsou proto nazývány moderním zázrakem a spásou lidstva. Ovšem očkovací látky nejsou jen prostředkem k ochraně veřejného zdraví. Jsou i samy o sobě velmi zajímavé.
Meningitida neboli zánět mozkových blan se rozvíjí rychle a až 15 % případů končí tím nejhorším způsobem. Jak tomu zabránit? Jít s dítětem na očkování a zopakovat mu před každým pobytem mimo domov několik užitečných zásad.
Dobrý den, zajímalo by mě, jak postupovat v případě nedokončené vakcinace Cervarixem. Dívka, nyní 15 let, očkována mezi 13 a 14 rokem 1. dávkou, na další očkování nedošli - nyní chtějí očkování dokončit - stačí podat zbývající 2. dávku? Děkuji za odpověď
doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.
Dobrý den, k zajištění optimální ochrany je nutné zahájit očkování znovu, pokud od první dávky uplynulo více, jak 13 měsíců.