Vedlejší účinky očkování zvládnete s domácí lékárničkou
Vedlejší účinky očkování zvládnete s domácí lékárničkou
Čeká vás nebo vaše dítě očkování? Obáváte se vedlejších účinků? Nemusíte mít zbytečný strach. Nejběžnější komplikace zvládnete sami s domácí lékárničkou.
Nejčastější vedlejší účinky jsou většinou mírné
Očkovací látky (vakcíny) mohou mít, stejně jako jiné léky, vedlejší účinky. Většina z nich je naštěstí jen mírná, a tak se s nimi snadno vypořádáte. S čím vším se můžete po očkování setkat?
Zarudlé a oteklé místo vpichu. Jako první pomoc poslouží studený obklad, který obvykle přinese úlevu. Pokud ten nezabere, zkuste léky s obsahem paracetamolu.
Zvýšená teplota nebo horečka. Teplotu pravidelně měřte. Jestliže se zvyšuje, můžete ji srazit léky s obsahem paracetamolu. Dodržujte pitný režim a dodávejte tělu tekutiny. Pokud se chcete ochladit sprchou, použijte vlažnou vodu. Ledová sprcha ani zábal se nedoporučují.
Únava, ospalost, podrážděnost. Tyto příznaky jsou typické pro děti a obvykle samy vymizí do 24–48 hodin.
Zvracení a průjem. Opět jde jen o přechodné vedlejší účinky, které samy odezní. Nezapomínejte doplňovat tekutiny! Jedná-li se o miminko, které kojíte, pokračujte v kojení, ale jen v malých dávkách.
Bulka v místě vpichu. Ani v tomto případě se nemusíte znepokojovat. Bulka zmizí sama, ale může to trvat i pár týdnů.
Slabost, mdloby. To je méně častá komplikace očkování. Pokud se vám nebo vašemu dítěti točí po očkování hlava, je lepší zaujmout polohu vleže a zvednout nohy nahoru. Během chvíle by se vám mělo udělat lépe. Naordinujte si klidový režim a odpočívejte.
Kdy vyhledat lékaře
Některé vedlejší účinky očkování mohou být závažnější a je nutná návštěva lékaře. Naštěstí jsou vzácné. Patří k nim:
Záchvaty křečí. S vysokou horečkou mohou u dítěte přijít tzv. febrilní křeče. Trvají 20 vteřin až několik minut. Naštěstí záchvat vypadá děsivěji, než je jeho skutečná závažnost. Febrilní křeče obvykle nemívají závažné následky. Jak je poznáte? Dítě upadne na zem, ztuhne, ztratí vědomí a jeho tělem otřásají svalové záškuby. Pokud toto nastane, zavolejte záchranku.
Intususcepce. Stav označovaný tímto cizím slovem vznikne, když se určitá část střeva zasune do další. U dětí se projevuje pláčem a silnou bolestí břicha. Je to vzácná komplikace očkování proti rotavirům. Náprava vyžaduje lékařský zákrok.
Anafylaxe. Život ohrožující alergická reakce nastává nejčastěji do 15 minut od podání vakcíny. Projevuje se zrudnutím, otoky, nevolností, zvracením a potížemi s dýcháním. Stav vyžaduje okamžitý lékařský zásah.
Léčba pneumokokové infekce může být běh na dlouhou trať. Kromě samotného léčení je nutné počítat s dostatečnou rekonvalescencí, onemocnění tedy může značně narušit zavedený režim celé rodiny. Pneumokokovým onemocněním se ovšem dá účinně předcházet.
Nemoci způsobené pneumokoky nejsou žádná legrace pro děti ani dospělé. Mezi dospělými mají nejvíce spadeno na seniory, dlouhodobě nemocné a také na kuřáky.
Lékaři a vědci prý s jistotou nevědí, jestli očkování funguje. Možná jste tento argument z úst odpůrců vakcinace slyšeli také. Pokud přemýšlíte, co je na něm pravdy, čtěte dál.
Dobrý den, zajímalo by mě, jak postupovat v případě nedokončené vakcinace Cervarixem. Dívka, nyní 15 let, očkována mezi 13 a 14 rokem 1. dávkou, na další očkování nedošli - nyní chtějí očkování dokončit - stačí podat zbývající 2. dávku? Děkuji za odpověď
doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.
Dobrý den, k zajištění optimální ochrany je nutné zahájit očkování znovu, pokud od první dávky uplynulo více, jak 13 měsíců.