Zodpovědná ochrana před klíšťaty: očkování a správné návyky
Ochrana před klíšťaty má svá pravidla. Aby byla co nejúčinnější, je potřeba všechny kroky důsledně dodržovat. Nespoléhejte pouze na to, že zrovna na vás se klíště nepřisaje.
Rodiče mnohdy nemají jasno v tom, kdy může či nesmí být jejich dítě očkováno. Napovíme, jak lékaři vzhledem k vakcinaci hodnotí nemoc a nežádoucí či alergické reakce.
Výraz „kontraindikace očkování“ je označení pro stav, který znemožňuje aplikaci vakcíny a zvyšuje riziko závažné nežádoucí reakce na očkování. Jaké situace to jsou?
V těchto případech je podle dětské lékařky MUDr. Hany Černé potřeba získat k jakémukoliv očkování vyjádření specialisty nebo vakcinačního centra.
Setkat se můžete i s pojmem „relativní kontraindikace“. To je situace, kdy sice hrozí výskyt nežádoucích reakcí, ale rizika jsou menší než u kontraindikací. Dojít by mohlo také k poklesu účinnosti vakcíny. Většina relativních kontraindikací je dočasná. Očkování tedy může proběhnout později, až pominou.
Některé situace rodiče mylně považují za kontraindikaci očkování, přestože aplikaci vakcíny nic nebrání. Stává se to například tehdy, když dítě mělo po některém z předchozích očkování reakci v místě injekce (zarudnutí, otok, bolestivost). Kontraindikací není ani zvýšená teplota po předchozí vakcinaci.
Pokud bylo dítě nemocné, kdy vyrazit na očkování? „Po běžném virovém onemocnění postačí týdenní rekonvalescence. Poté je možné očkování provést. Pokud šlo o závažnější infekční onemocnění (např. zánět plic, ledvin či infekční mononukleózu), řídí se lékař stavem pacienta. Doporučila bych ale vyčkat s očkováním nejméně 14 dnů,“ vysvětluje MUDr. Černá.
(pak)
Zdroj: https://www.cdc.gov/vaccines/hcp/acip-recs/general-recs/contraindications.html
Vizitka lékaře:
MUDr. Hana Černá
specializace dětské lékařství
Dětské a novorozenecké oddělení Nemocnice Pardubického kraje, a. s., Pardubická nemocnice
Ochrana před klíšťaty má svá pravidla. Aby byla co nejúčinnější, je potřeba všechny kroky důsledně dodržovat. Nespoléhejte pouze na to, že zrovna na vás se klíště nepřisaje.
Možná už jste slyšeli názor, že očkování děti nijak nechrání. Že jsou naopak více nemocné, a dokonce mohou trpět různými poruchami, například autismem. Jedná se však o mýtus, který odborníci vyvrátili rozsáhlými vědeckými studiemi.
Rtuť provází v souvislosti s očkováním mnoho nepřesných informací. Zaměříme se proto na všechna základní fakta o tomto prvku a vysvětlíme, zda v případě vakcinace existuje nějaký důvod k obavám.