Kdy je lepší očkování odložit

Rodiče mnohdy nemají jasno v tom, kdy může či nesmí být jejich dítě očkováno. Napovíme, jak lékaři vzhledem k vakcinaci hodnotí nemoc a nežádoucí či alergické reakce.

Kdy je lepší očkování odložit

Kdy se neočkuje

Výraz „kontraindikace očkování“ je označení pro stav, který znemožňuje aplikaci vakcíny a zvyšuje riziko závažné nežádoucí reakce na očkování. Jaké situace to jsou?

  1. Těžká alergická reakce na některou složku vakcíny nebo po předchozí dávce dané očkovací látky.
  2. Onemocnění mozku (encefalopatie) během 7 dní po očkování proti dávivému kašli, které nemá jinou prokázanou příčinu.
  3. Závažné poruchy imunity.

V těchto případech je podle dětské lékařky MUDr. Hany Černé potřeba získat k jakémukoliv očkování vyjádření specialisty nebo vakcinačního centra.

Situace ke zvážení 

Setkat se můžete i s pojmem „relativní kontraindikace“. To je situace, kdy sice hrozí výskyt nežádoucích reakcí, ale rizika jsou menší než u kontraindikací. Dojít by mohlo také k poklesu účinnosti vakcíny. Většina relativních kontraindikací je dočasná. Očkování tedy může proběhnout později, až pominou.

Co není na překážku

Některé situace rodiče mylně považují za kontraindikaci očkování, přestože aplikaci vakcíny nic nebrání. Stává se to například tehdy, když dítě mělo po některém z předchozích očkování reakci v místě injekce (zarudnutí, otok, bolestivost). Kontraindikací není ani zvýšená teplota po předchozí vakcinaci. 

Po nemoci

Pokud bylo dítě nemocné, kdy vyrazit na očkování? „Po běžném virovém onemocnění postačí týdenní rekonvalescence. Poté je možné očkování provést. Pokud šlo o závažnější infekční onemocnění (např. zánět plic, ledvin či infekční mononukleózu), řídí se lékař stavem pacienta. Doporučila bych ale vyčkat s očkováním nejméně 14 dnů,“ vysvětluje MUDr. Černá.

(pak)

Zdroj: https://www.cdc.gov/vaccines/hcp/acip-recs/general-recs/contraindications.html

 

Vizitka lékaře:

MUDr. Hana Černá

specializace dětské lékařství

Dětské a novorozenecké oddělení Nemocnice Pardubického kraje, a. s., Pardubická nemocnice

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 5
Záněty středního ucha aneb Když se děti budí s pláčem

Záněty středního ucha aneb Když se děti budí s pláčem

Záněty středního ucha obvykle postihují děti, ale někdy se nevyhnou ani dospělým. Bývají velmi nepříjemné, a přitom některým z nich se dá účinně předcházet.

Co byste měli říct dětem, než vyrazí na tábor

Co byste měli říct dětem, než vyrazí na tábor

Balení na letní tábory se blíží. Stejně důležité jako vybavit děti správným repelentem kvůli ochraně proti klíšťatům je vysvětlit jim, na co si mají v souvislosti s těmito malými roztoči dávat pozor.

Příběhy pacientů – dětí s komplikacemi záškrtu narůstají

Příběhy pacientů – dětí s komplikacemi záškrtu narůstají

Média v posledních letech plní smutné příběhy dětí, které podlehly komplikacím záškrtu. Nebezpečná nemoc, která byla nejen v Evropě dlouhá léta považována za téměř vymýcenou, se znovu objevuje. Jedním z důvodů je narůstající vlna odporu proti očkování.

Jaká očkování jsou pro Vás vhodná?

Otestujte se
Poradna lékaře

Ockování proti pásovemu oparu cena

Dobrý den, cena vakcíny by se měla pohybovat mezi 5500,- - 6000,- Kč, s pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková

Soutěž

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá
Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.