Málo známé komplikace rotavirových infekcí. Víte, jak jim předejít?
Málo známé komplikace rotavirových infekcí. Víte, jak jim předejít?
Kolem čtvrt milionu dětských úmrtí ročně. Tolik životů si vyžádají rotavirové infekce po celém světě. Většinou se jedná o komplikace průjmového onemocnění, ale rotaviry mohou ve vzácných případech zaútočit i na další orgány. Jedinou ochranou proti nebezpečné nákaze je přitom očkování.
Úmrtí na rotavirové infekce je většinou způsobeno dehydratací při průjmovém onemocnění. V České republice se díky vysoké kvalitě zdravotní péče naštěstí jedná o vzácné případy. Drtivá většina úmrtí je hlášena z rozvojových zemí. Průjmové onemocnění však není jediným projevem nákazy. Ve vzácných případech se virus může krví dostat i do vzdálených orgánů a způsobit závažné komplikace:
zánět mozkových blan (meningitidu),
akutní zánět srdečního svalu,
zánět plic,
syndrom náhlého úmrtí kojence,
Kawasakiho syndrom s vysokými horečkami a postižením kůže, mízních uzlin, srdce a srdečních tepen,
hemolyticko-uremický syndrom, při kterém se rozpadají červené krvinky a hrozí selhání ledvin.
Prevence je základ
Nákaza rotaviry každý rok postihne zhruba 130 milionů dětí na celém světě, jedná se o jednu z nejčastějších dětských infekcí. I v zemích s kvalitní zdravotní péčí si onemocnění často vyžádá hospitalizaci kvůli vysokým ztrátám tekutin z organismu. Rotavirové infekce jsou přitom vysoce nakažlivé a mnohdy se přenáší i navzdory přísným hygienickým opatřením.
Rotavirovým infekcím se dá nejlépe a nejúčinněji předcházet očkováním. V současném očkovacím kalendáři patří tato vakcinace mezi nepovinné, ale je dobré vědět, že:
aplikace vakcíny je snadná, bezbolestná a bez injekčních vpichů; očkovací látka se totiž podává do úst ve formě roztoku,
z vedlejších nežádoucích účinků není třeba mít zbytečné obavy. Očkovací látky jsou registrovány již několik let a po celém světě jsou naočkovány miliony dětí.
V souvislosti s očkováním běžně zaznívají výrazy jako očkovací kalendář nebo povinná vakcinace a také odkazy na vyhlášky. Podívejme se tedy na očkování jinak než ze zdravotního hlediska. Řekněme si, které právní předpisy vakcinaci v České republice upravují.
Když se u miminka započne s očkováním, je na rodičích, aby rozhodli, zda kromě povinných vakcín dostane jejich potomek i ty doporučené. Za zvážení rozhodně stojí očkování proti pneumokokům. Přinášíme odpovědi na tři nejčastější dotazy rodičů ohledně tohoto očkování.
Při očkování dětí proti meningokokovým nákazám mohou rodiče vybírat z více vakcín, které jsou u nás dostupné. V čem se vakcíny liší a před čím přesně děti ochrání?
Jsem PLDD. Dítě cizinec ve věku 12 let má dosud očkování pouze 2x Boostrix polio ve věku 10 let a 10 let věku s odstupem 2 měsíců, 2x Priorix. Jiné očkování pravděpodobně nemá. Mám mu dát Boostrix polio potřetí? Děkuji
doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.
Dobrý den,
odbornou autoritou pro pravidelná očkování dětí je Česká vakcinologická společnost. Doporučuji dotazy směřovat do poradny, kterou provozuje.
Vakcína Boostrix polio je určena primárně pro posilovací dávky. Nicméně v SPC vakcíny je uvedeno: "Vakcína Boostrix Polio může být také podávána dospívajícím a dospělým s neznámým vakcinačním statutem nebo s nedokončenou vakcinací proti difterii, tetanu a pertusi jako součást imunizační série proti difterii, tetanu, pertusi a poliomyelitidě. Na základě údajů u dospělých se doporučují dvě dodatečné dávky vakcíny obsahující antigeny difterie a tetanu jeden a šest měsíců po podání první dávky, aby se docílilo maximální odpovědi na vakcínu proti difterii a tetanu"
Vzhledem k tomu, že nemáme na trhu alternativu očkovací látky určené pro pravidelné očkování dětí ve věku Vašeho pacienta, doporučuji dávku, na kterou se dotazujete, podat.
MUDr. Hana Ševčíková