Málo známé komplikace rotavirových infekcí. Víte, jak jim předejít?
Málo známé komplikace rotavirových infekcí. Víte, jak jim předejít?
Kolem čtvrt milionu dětských úmrtí ročně. Tolik životů si vyžádají rotavirové infekce po celém světě. Většinou se jedná o komplikace průjmového onemocnění, ale rotaviry mohou ve vzácných případech zaútočit i na další orgány. Jedinou ochranou proti nebezpečné nákaze je přitom očkování.
Úmrtí na rotavirové infekce je většinou způsobeno dehydratací při průjmovém onemocnění. V České republice se díky vysoké kvalitě zdravotní péče naštěstí jedná o vzácné případy. Drtivá většina úmrtí je hlášena z rozvojových zemí. Průjmové onemocnění však není jediným projevem nákazy. Ve vzácných případech se virus může krví dostat i do vzdálených orgánů a způsobit závažné komplikace:
zánět mozkových blan (meningitidu),
akutní zánět srdečního svalu,
zánět plic,
syndrom náhlého úmrtí kojence,
Kawasakiho syndrom s vysokými horečkami a postižením kůže, mízních uzlin, srdce a srdečních tepen,
hemolyticko-uremický syndrom, při kterém se rozpadají červené krvinky a hrozí selhání ledvin.
Prevence je základ
Nákaza rotaviry každý rok postihne zhruba 130 milionů dětí na celém světě, jedná se o jednu z nejčastějších dětských infekcí. I v zemích s kvalitní zdravotní péčí si onemocnění často vyžádá hospitalizaci kvůli vysokým ztrátám tekutin z organismu. Rotavirové infekce jsou přitom vysoce nakažlivé a mnohdy se přenáší i navzdory přísným hygienickým opatřením.
Rotavirovým infekcím se dá nejlépe a nejúčinněji předcházet očkováním. V současném očkovacím kalendáři patří tato vakcinace mezi nepovinné, ale je dobré vědět, že:
aplikace vakcíny je snadná, bezbolestná a bez injekčních vpichů; očkovací látka se totiž podává do úst ve formě roztoku,
z vedlejších nežádoucích účinků není třeba mít zbytečné obavy. Očkovací látky jsou registrovány již několik let a po celém světě jsou naočkovány miliony dětí.
Rodiče, kteří odmítají vakcinaci svých dětí nebo váhají nad některým z povinných očkování, často uvádějí jako argument spornou bezpečnost vakcín. Vývoj a schvalování očkovacích látek ovšem podléhají pečlivé kontrole. Každá vakcína musí být nejen účinná, ale také bezpečná.
Chřipka může skolit každého bez ohledu na věk nebo celkovou kondici. Není radno ji podceňovat, protože komplikovaný průběh občas zanechá i celoživotní následky.
Očkování proti pneumokokům už dávno není doporučováno jen malým dětem a seniorům. Pokud trpíte astmatem, měli byste rozhodně tuto vakcinaci zvážit. Průběh pneumokokové nákazy může být velmi těžký.
Dobrý den, zajímalo by mě, jak postupovat v případě nedokončené vakcinace Cervarixem. Dívka, nyní 15 let, očkována mezi 13 a 14 rokem 1. dávkou, na další očkování nedošli - nyní chtějí očkování dokončit - stačí podat zbývající 2. dávku? Děkuji za odpověď
doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.
Dobrý den, k zajištění optimální ochrany je nutné zahájit očkování znovu, pokud od první dávky uplynulo více, jak 13 měsíců.