Málo známé komplikace rotavirových infekcí. Víte, jak jim předejít?

Kolem čtvrt milionu dětských úmrtí ročně. Tolik životů si vyžádají rotavirové infekce po celém světě. Většinou se jedná o komplikace průjmového onemocnění, ale rotaviry mohou ve vzácných případech zaútočit i na další orgány. Jedinou ochranou proti nebezpečné nákaze je přitom očkování.

Málo známé komplikace rotavirových infekcí. Víte, jak jim předejít?

Úmrtí na rotavirové infekce je většinou způsobeno dehydratací při průjmovém onemocnění. V České republice se díky vysoké kvalitě zdravotní péče naštěstí jedná o vzácné případy. Drtivá většina úmrtí je hlášena z rozvojových zemí. Průjmové onemocnění však není jediným projevem nákazy. Ve vzácných případech se virus může krví dostat i do vzdálených orgánů a způsobit závažné komplikace:

Prevence je základ

Nákaza rotaviry každý rok postihne zhruba 130 milionů dětí na celém světě, jedná se o jednu z nejčastějších dětských infekcí. I v zemích s kvalitní zdravotní péčí si onemocnění často vyžádá hospitalizaci kvůli vysokým ztrátám tekutin z organismu. Rotavirové infekce jsou přitom vysoce nakažlivé a mnohdy se přenáší i navzdory přísným hygienickým opatřením.

Rotavirovým infekcím se dá nejlépe a nejúčinněji předcházet očkováním. V současném očkovacím kalendáři patří tato vakcinace mezi nepovinné, ale je dobré vědět, že:

(holi)

Zdroje:
www.ncbi.nlm.nih.gov
www.medscape.com

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1
Záněty středního ucha aneb Když se děti budí s pláčem

Záněty středního ucha aneb Když se děti budí s pláčem

Záněty středního ucha obvykle postihují děti, ale někdy se nevyhnou ani dospělým. Bývají velmi nepříjemné, a přitom některým z nich se dá účinně předcházet.

S chřipkou zůstaňte doma! Chráníte zdraví své i ostatních

S chřipkou zůstaňte doma! Chráníte zdraví své i ostatních

Chřipka může skolit každého bez ohledu na věk nebo celkovou kondici. Není radno ji podceňovat, protože komplikovaný průběh občas zanechá i celoživotní následky.

Chraňte své děti před pneumokokem – zvolte očkování!

Chraňte své děti před pneumokokem – zvolte očkování!

Pneumokok neboli bakterie Streptococcus pneumoniae způsobuje závažná onemocnění. Ohrožuje děti všech věkových skupin, ale nejvíc děti mladší dvou let. Naštěstí je možné chránit se před ním očkováním.

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková