Málo známé komplikace rotavirových infekcí. Víte, jak jim předejít?
Málo známé komplikace rotavirových infekcí. Víte, jak jim předejít?
Kolem čtvrt milionu dětských úmrtí ročně. Tolik životů si vyžádají rotavirové infekce po celém světě. Většinou se jedná o komplikace průjmového onemocnění, ale rotaviry mohou ve vzácných případech zaútočit i na další orgány. Jedinou ochranou proti nebezpečné nákaze je přitom očkování.
Úmrtí na rotavirové infekce je většinou způsobeno dehydratací při průjmovém onemocnění. V České republice se díky vysoké kvalitě zdravotní péče naštěstí jedná o vzácné případy. Drtivá většina úmrtí je hlášena z rozvojových zemí. Průjmové onemocnění však není jediným projevem nákazy. Ve vzácných případech se virus může krví dostat i do vzdálených orgánů a způsobit závažné komplikace:
zánět mozkových blan (meningitidu),
akutní zánět srdečního svalu,
zánět plic,
syndrom náhlého úmrtí kojence,
Kawasakiho syndrom s vysokými horečkami a postižením kůže, mízních uzlin, srdce a srdečních tepen,
hemolyticko-uremický syndrom, při kterém se rozpadají červené krvinky a hrozí selhání ledvin.
Prevence je základ
Nákaza rotaviry každý rok postihne zhruba 130 milionů dětí na celém světě, jedná se o jednu z nejčastějších dětských infekcí. I v zemích s kvalitní zdravotní péčí si onemocnění často vyžádá hospitalizaci kvůli vysokým ztrátám tekutin z organismu. Rotavirové infekce jsou přitom vysoce nakažlivé a mnohdy se přenáší i navzdory přísným hygienickým opatřením.
Rotavirovým infekcím se dá nejlépe a nejúčinněji předcházet očkováním. V současném očkovacím kalendáři patří tato vakcinace mezi nepovinné, ale je dobré vědět, že:
aplikace vakcíny je snadná, bezbolestná a bez injekčních vpichů; očkovací látka se totiž podává do úst ve formě roztoku,
z vedlejších nežádoucích účinků není třeba mít zbytečné obavy. Očkovací látky jsou registrovány již několik let a po celém světě jsou naočkovány miliony dětí.
Zvážit nutnost očkování není vhodné jen před exotickou dovolenou. I krátká cesta, například prodloužený víkend v některé z evropských metropolí, vyžaduje v tomto směru pozornost. A to hned z několika důvodů.
Jedno z největších rizik rotavirových průjmů u malých dětí spočívá v dehydrataci. Jak odvodnění organismu u dětí rozpoznat i jakým způsobem je před rotavirovou gastroenteritidou chránit?
Dobrý den paní doktorko,
Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů.
Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017.
Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019.
Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář.
Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní.
Dekuji moc za radu.
Dobrý den,
odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková