Klíšťová encefalitida patří mezi nemoci, které přenášejí nakažená klíšťata. Jedná se o nepříjemný a nebezpečný zánět mozku nebo mozkových blan. Už jste se nechali očkovat? A víte, proti čemu přesně vás tato vakcína ochrání?
Klíšťová encefalitida je virové onemocnění, které na vás může přenést infikované klíště. Kousnutí klíštěte je nejčastější příčinou infekce, ale rizikové může být například i nepasterizované kozí mléko od nakažených zvířat.
Hrozí trvalé následky
Pokud infikované klíště přenese virus do lidského těla, většinou nemoc vyvolá chřipkové příznaky, které trvají přibližně týden. Následovat může druhá fáze s horečkami, zvracením, bolestmi hlavy nebo dezorientací – to všechno jsou příznaky zánětu mozku nebo mozkových blan. Obojí někdy zanechá trvalé následky v podobě potíží s koordinací pohybu nebo slabostí končetin.
Tři dávky vás ochrání
Očkování proti klíšťové encefalitidě funguje tak, že po podání vakcíny začne tělo produkovat protilátky proti viru klíšťové encefalitidy. Tyto protilátky v případě nákazy chrání před propuknutím nemoci. Jak obvykle očkování probíhá?
První dávka je nejvhodnější v chladných měsících roku.
Druhá dávka následuje 1–3 měsíce po první injekci.
Třetí dávka se aplikuje mezi 5. a 12. měsícem po druhé dávce.
Na přeočkování byste měli myslet po 3 letech od poslední dávky.
Milovníci přírody – na injekci!
Jestliže trávíte hodně času v přírodě, kempujete nebo brouzdáte po lesích, jste typickým kandidátem na očkování proti klíšťové encefalitidě. Očkování, při kterém dostanete injekci do svalu na paži, může vyvolat mírnou bolest nebo zarudnutí v místě vpichu. Vážné reakce jsou u očkování proti klíšťové encefalitidě ojedinělé.
Očkování, které podporuje i Světová zdravotnická organizace (WHO), je velmi účinné. To ale neznamená, že byste se před klíšťaty neměli pečlivě chránit i jinak. Pokud na sobě po návratu z přírody nenajdete žádné klíště, znamená to, že jste se dobře řídili několika důležitými radami.
Do přírody je lepší nosit světlé oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi. Klíště na nich lépe uvidíte a můžete se ho zbavit dřív, než se přisaje.
Repelenty se hodí na krátké procházky i delší pobyty v přírodě, pomáhají odpuzovat klíšťata i další hmyz.
Pevná a vysoká obuv dobře chrání před klíšťaty, která se velmi často nacházejí v trávě.
O závažných zdravotních komplikacích spojených s očkováním koluje řada mýtů. Jedním z nich je ten, že očkování způsobuje autoimunitní nemoci. Odpůrci očkování tím mezi lidmi vyvolávají zbytečnou paniku. Rozsáhlé vědecké výzkumy totiž tuto domněnku nepotvrdily.
Vakcinace proti dávivému (černému) kašli je u nás součástí povinného očkování. A právě na příkladu pertuse si můžeme ukázat, jak velký význam očkování má a co umí vakcinace udělat s nemocností.
Ačkoli chladné počasí zdaleka nekončí, myslet na jaro se vyplatí. Alespoň co se očkování proti klíšťové encefalitidě týká. Mnoha lidem může rozhodnutí podstoupit tuto vakcinaci zachránit nejen zdraví, ale i život.
Dobrý den paní doktorko,
Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů.
Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017.
Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019.
Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář.
Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní.
Dekuji moc za radu.
Dobrý den,
odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková