Chraňte své rodiče i děti: nechte je očkovat proti pneumokokům!

Pneumokoková onemocnění považují lékaři za jedna z nejnebezpečnějších. Mezi obzvláště ohrožené jedince patří děti do 2 let a senioři nad 65 let. Naštěstí existuje způsob, jak osoby v riziku ochránit.

Chraňte své rodiče i děti: nechte je očkovat proti pneumokokům!

Streptococcus pneumoniae neboli pneumokok je bakterie, která způsobuje celou řadu infekčních onemocnění. Člověk může být touto bakterií nakažen, nebo ji dokonce nosit ve svém hrdle, aniž by onemocněl. Jako „zdravý přenašeč“ však může dotyčný pneumokoka šířit dál, a to především prostřednictvím kapiček, které vycházejí nosem nebo ústy při dýchání, kašlání a kýchání.

Jedna bakterie, různé nemoci 

Diagnóza i následná léčba závisí na tom, který orgán nebo část těla pneumokok napadne. 

Ohrožení nejmenších 

Velkým problémem u velmi malých dětí je skutečnost, že klasické příznaky meningitidy a pneumonie často nejsou přítomny – nemoci se pak obtížně rozeznávají. Kojenci a malé děti do 2 let jsou vystaveny vyššímu riziku nebezpečných pneumokokových infekcí, včetně zápalu plic a bakteriální meningitidy. Nejlepší ochranou je proto včasné očkování u dětského lékaře. Pokud rodiče splní zákonné podmínky, získají od pojišťovny očkování pro potomka bez jakýchkoli doplatků.

A je to zadarmo! 

Podle statistik u nás na akutní zápal plic umírá každý čtvrtý senior. Očkování proti pneumokokům riziko agresivního průběhu onemocnění snižuje. V České republice dnes mají všichni lidé nad 65 let vakcinaci proti pneumokokům zdarma, a to u všech zdravotních pojišťoven. Stačí jen o tuto prevenci požádat svého praktického lékaře. Po 5 letech je pak vždy nutné přeočkování. Existuje ještě modernější vakcína, u které není pravidelné přeočkování nutné, ta už je ovšem s doplatkem.

Proočkovanost českých seniorů proti pneumokokům je zatím velmi nízká. O tuto vakcínu požádalo pouze jedno procento lidí nad 65 let. Pro srovnání uveďme, že čeští důchodci mají také nárok na očkování proti chřipce. Tuto výhodu každý rok využije asi třicet procent z nich.

(hah)

Zdroj:

http://www.webmd.com/children/vaccines/pneumococcal-vaccine-1

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/1650025-pro-seniory-je-ockovani-proti-pneumokokovi-zdarma-pojistovny-uz-hradi-vakcinu

https://www.cdc.gov/vaccines/vpd/pneumo/public/index.html

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Teplotu i bolest po očkování zmírní léky, obklad a mámino pohlazení

Teplotu i bolest po očkování zmírní léky, obklad a mámino pohlazení

Obavy rodičů z nežádoucích účinků vakcín provázejí řadu dětských očkování. Většina obtíží, které mohou po očkování nastat, je ovšem mírná a během několika dní vymizí. Dětem můžete v případě nežádoucích účinků ulevit různými způsoby. Víte, co pomáhá?

Útěk před zimou do exotiky? Proč ne, vybavte se ale očkováním!

Útěk před zimou do exotiky? Proč ne, vybavte se ale očkováním!

Tuzemské chladné měsíce jsou oblíbeným obdobím poznávacích a odpočinkových cest do Asie, Jižní Ameriky i Afriky. Vyrazit do těchto exotických destinací bez očkování je ovšem vysoce rizikové. Čím se můžete nakazit?

Bezpečné hřiště či dětská herna? Jedině s očkováním!

Bezpečné hřiště či dětská herna? Jedině s očkováním!

Tráví váš potomek v létě spoustu času na hřišti či ve velkých kolektivech? Pak byste neměli zapomínat na to, že jde o prostředí, která mohou být zdrojem různých nákaz. Některým z nich se dá naštěstí snadno předcházet očkováním.

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková