Srovnání ČR a Velké Británie – jsou britští rodiče zodpovědnější?
Jedním ze zásadních kroků, kterými můžeme pomoci dětem k lepšímu zdraví, je očkování proti pneumokokům. Ale děláme to doopravdy?
Rotaviróza. Zní to celkem nevinně, asi jako rýma nebo chřipka. Možná si řeknete, proč očkovat proti nějaké obyčejné viróze. Ve skutečnosti jde ale o vysoce nakažlivou infekci, která může nejen u dětí skončit fatálně.
Onemocnění způsobené rotaviry se projevuje jako prudký zánět žaludeční a střevní sliznice. Doprovází ho silné zvracení a průjmy. Má sice poměrně krátkou inkubační dobu (čas od nákazy do výskytu prvních příznaků) a rychlý průběh, přesto může pořádně potrápit.
Rotaviróza je u nás jednou z hlavních příčin pobytu dětí v nemocnici. Největší riziko hrozí miminkům, která mají malý objem tělesných tekutin a odvodní se rychleji než větší děti nebo dospělí. Doplňování ztracených tekutin bývá obtížné. Dehydrataci, která dítě ohrožuje na životě, proto někdy nelze v domácích podmínkách zabránit. Po překonání nejhorších obtíží nemocní často trpí ještě několik dní bolestmi břicha, nevolností a únavou.
Rotaviry se snadno šíří především mezi dětmi, které zatím neumějí dodržovat pravidla hygieny. Napadají ale i dospělé, a i když jejich nemoc bývá rychlejší a lehčí, u seniorů je pak nákaza závažná obdobně jako u malých dětí. Někteří rodiče si myslí, že své děti ochrání před nákazou zdravým životním stylem a hygienou. Bohužel to ale není pravda. Proč?
Přímá léčba rotavirózy neexistuje. Je možné pouze tlumit příznaky a především léčit dehydrataci. Ta u dětí nastává poměrně často následkem silného zvracení a průjmu. Účinně předcházet rotaviróze se dá jedině očkováním. Vakcína se podává ústy a dětmi bývá většinou dobře snášena. I proto, že je sladká a neobtěžuje injekcí.
Navíc očkováním dětí chráníte také sebe a prarodiče. Pro dospělé vakcína není určena, a nemohou se tak sami preventivně bránit. U seniorů navíc nákaza rotavirózou a následná dehydratace nezřídka končívají fatálně.
(pez)
Zdroj:
www.cdc.gov
Jedním ze zásadních kroků, kterými můžeme pomoci dětem k lepšímu zdraví, je očkování proti pneumokokům. Ale děláme to doopravdy?
Meningokokové infekce způsobují různé formy zánětů mozkových blan nebo celkových onemocnění s horečkou. V případě meningokokové sepse dochází k dramaticky rychlému průběhu infekce. Během několika hodin přejde člověk z plného zdraví k život ohrožujícímu stavu a selhávání orgánů. K rizikovým skupinám patří hlavně děti a mladí dospělí.
Černý kašel, příušnice, spalničky a další nemoci, před kterými se lze chránit očkováním, se znovu vrací na scénu. Jednou z příčin je odkládání očkování u dětí na pozdější dobu. Mezi lidmi totiž koluje řada nebezpečných mýtů, které v rodičích budí zbytečné obavy z očkování.