Kuřáci, očkování proti pneumokokům chrání i vás!
Nemoci způsobené pneumokoky nejsou žádná legrace pro děti ani dospělé. Mezi dospělými mají nejvíce spadeno na seniory, dlouhodobě nemocné a také na kuřáky.
Rotaviróza. Zní to celkem nevinně, asi jako rýma nebo chřipka. Možná si řeknete, proč očkovat proti nějaké obyčejné viróze. Ve skutečnosti jde ale o vysoce nakažlivou infekci, která může nejen u dětí skončit fatálně.
Onemocnění způsobené rotaviry se projevuje jako prudký zánět žaludeční a střevní sliznice. Doprovází ho silné zvracení a průjmy. Má sice poměrně krátkou inkubační dobu (čas od nákazy do výskytu prvních příznaků) a rychlý průběh, přesto může pořádně potrápit.
Rotaviróza je u nás jednou z hlavních příčin pobytu dětí v nemocnici. Největší riziko hrozí miminkům, která mají malý objem tělesných tekutin a odvodní se rychleji než větší děti nebo dospělí. Doplňování ztracených tekutin bývá obtížné. Dehydrataci, která dítě ohrožuje na životě, proto někdy nelze v domácích podmínkách zabránit. Po překonání nejhorších obtíží nemocní často trpí ještě několik dní bolestmi břicha, nevolností a únavou.
Rotaviry se snadno šíří především mezi dětmi, které zatím neumějí dodržovat pravidla hygieny. Napadají ale i dospělé, a i když jejich nemoc bývá rychlejší a lehčí, u seniorů je pak nákaza závažná obdobně jako u malých dětí. Někteří rodiče si myslí, že své děti ochrání před nákazou zdravým životním stylem a hygienou. Bohužel to ale není pravda. Proč?
Přímá léčba rotavirózy neexistuje. Je možné pouze tlumit příznaky a především léčit dehydrataci. Ta u dětí nastává poměrně často následkem silného zvracení a průjmu. Účinně předcházet rotaviróze se dá jedině očkováním. Vakcína se podává ústy a dětmi bývá většinou dobře snášena. I proto, že je sladká a neobtěžuje injekcí.
Navíc očkováním dětí chráníte také sebe a prarodiče. Pro dospělé vakcína není určena, a nemohou se tak sami preventivně bránit. U seniorů navíc nákaza rotavirózou a následná dehydratace nezřídka končívají fatálně.
(pez)
Zdroj:
www.cdc.gov
Nemoci způsobené pneumokoky nejsou žádná legrace pro děti ani dospělé. Mezi dospělými mají nejvíce spadeno na seniory, dlouhodobě nemocné a také na kuřáky.
Hlavní složkou vakcíny je virus, bakterie nebo toxin způsobující nemoc, proti níž se očkuje. Ve vakcíně však musí být i další látky, které zajistí její bezpečnost a účinnost. Všechny složky mají svůj význam, a proto není důvod se kvůli nim očkování vyhýbat.
V souvislosti s očkováním často přichází na řadu také téma nežádoucích účinků vakcín. Rozhodně není pravdou, že by se jim odborníci nevěnovali. Nežádoucí účinky naopak pečlivě sledují a průběžně vyhodnocují.