Netrapte děti rotavirózou. Očkování snesou daleko líp

Rotaviróza. Zní to celkem nevinně, asi jako rýma nebo chřipka. Možná si řeknete, proč očkovat proti nějaké obyčejné viróze. Ve skutečnosti jde ale o vysoce nakažlivou infekci, která může nejen u dětí skončit fatálně.

Netrapte děti rotavirózou. Očkování snesou daleko líp

Onemocnění způsobené rotaviry se projevuje jako prudký zánět žaludeční a střevní sliznice. Doprovází ho silné zvracení a průjmy. Má sice poměrně krátkou inkubační dobu (čas od nákazy do výskytu prvních příznaků) a rychlý průběh, přesto může pořádně potrápit.

Rotaviróza je u nás jednou z hlavních příčin pobytu dětí v nemocnici. Největší riziko hrozí miminkům, která mají malý objem tělesných tekutin a odvodní se rychleji než větší děti nebo dospělí. Doplňování ztracených tekutin bývá obtížné. Dehydrataci, která dítě ohrožuje na životě, proto někdy nelze v domácích podmínkách zabránit. Po překonání nejhorších obtíží nemocní často trpí ještě několik dní bolestmi břicha, nevolností a únavou.

V ohrožení nejen malé děti

Rotaviry se snadno šíří především mezi dětmi, které zatím neumějí dodržovat pravidla hygieny. Napadají ale i dospělé, a i když jejich nemoc bývá rychlejší a lehčí, u seniorů je pak nákaza závažná obdobně jako u malých dětí. Někteří rodiče si myslí, že své děti ochrání před nákazou zdravým životním stylem a hygienou. Bohužel to ale není pravda. Proč?

  1. Rotaviróza je silně nakažlivá. K infekci stačí jediná návštěva samoobsluhy, dětského hřiště, herny nebo školky. Na způsobu stravování přitom vůbec nezáleží.
  2. Virus vylučují i lidé, kteří jsou teprve v inkubační době. To znamená, že už jsou nakažení, ale ještě nemají žádné příznaky. Jinými slovy o své nemoci zatím nevědí. Předat vám virus tedy mohou i nejlepší přátelé.
  3. Dokonce ještě několik dní po uzdravení vylučují nemocní viry, které mohou nakazit další citlivé jedince.
  4. Virus dlouho přežívá, může být i na hračkách, a proto ani důkladná hygiena není samospásná.

Jak ochránit celou rodinu?

Přímá léčba rotavirózy neexistuje. Je možné pouze tlumit příznaky a především léčit dehydrataci. Ta u dětí nastává poměrně často následkem silného zvracení a průjmu. Účinně předcházet rotaviróze se dá jedině očkováním. Vakcína se podává ústy a dětmi bývá většinou dobře snášena. I proto, že je sladká a neobtěžuje injekcí.

Navíc očkováním dětí chráníte také sebe a prarodiče. Pro dospělé vakcína není určena, a nemohou se tak sami preventivně bránit. U seniorů navíc nákaza rotavirózou a následná dehydratace nezřídka končívají fatálně. 

(pez)

Zdroj: 
www.cdc.gov

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Pět faktů o rtuti ve vakcínách. Důležité je vědět, že neškodí

Pět faktů o rtuti ve vakcínách. Důležité je vědět, že neškodí

Rtuť provází v souvislosti s očkováním mnoho nepřesných informací. Zaměříme se proto na všechna základní fakta o tomto prvku a vysvětlíme, zda v případě vakcinace existuje nějaký důvod k obavám.

Hnisavá meningitida. Na antibiotika nespoléhejte a raději se chraňte

Hnisavá meningitida. Na antibiotika nespoléhejte a raději se chraňte

Hnisavá meningitida (zánět mozkových blan) je závažné onemocnění. Vzniká náhle a bez léčby je téměř ve všech případech smrtelná. Ani včasná léčba nemusí vždy zachránit život nebo zabránit trvalým následkům. Nejlepší je proto nemoci předcházet.

Ostře sledované nežádoucí účinky vakcín. Nahlásit je můžete i vy!

Ostře sledované nežádoucí účinky vakcín. Nahlásit je můžete i vy!

V souvislosti s očkováním často přichází na řadu také téma nežádoucích účinků vakcín. Rozhodně není pravdou, že by se jim odborníci nevěnovali. Nežádoucí účinky naopak pečlivě sledují a průběžně vyhodnocují.

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková