Funguje očkování? Čísla mluví jasně
Lékaři a vědci prý s jistotou nevědí, jestli očkování funguje. Možná jste tento argument z úst odpůrců vakcinace slyšeli také. Pokud přemýšlíte, co je na něm pravdy, čtěte dál.
Dospělí se v přírodě chovají jinak než děti a dovedou se spíše vyhnout napadení klíštětem. Pravděpodobnost onemocnění a také trvalé následky ale se stoupajícím věkem rostou. Kdo se tedy potřebuje chránit před klíšťovou encefalitidou?
Z očkování proti klíšťové encefalitidě jednoznačně profitují jak dospělí, tak děti. Česká republika se nachází v endemické oblasti (tedy v regionu s velmi vysokým výskytem) této nemoci. Infikovány jsou desítky procent klíšťat a počet osob nakažených klíšťovou encefalitidou je u nás tradičně nejvyšší z celé Evropy. Očkování proto rozhodně není zbytečné, jde totiž o chorobu nepříjemnou, ale hlavně nebezpečnou.
Pokud klíště přenese na napadenou osobu jen malé množství virů encefalitidy, může infekce projít prvním stadiem a potom odeznít. V této době jde o příznaky, které lze jen těžko odlišit od nachlazení. Ve druhém etapě už bývají jasné projevy postižení centrální nervové soustavy (strnulá šíje, kruté bolesti hlavy, zvracení, světloplachost). V celých deseti procentech se dostaví trvalé následky, což je vzhledem k počtu infekcí obrovské číslo. Jestliže jsou v Evropě každoročně hospitalizovány asi tři tisícovky osob s klíšťovou encefalitidou, můžeme očekávat každoročně okolo tří stovek osob trvale poznamenaných touto nemocí.
Nad výčtem níže uvedených možných následků není možné mávnout rukou. U seniorů je třeba navíc počítat s tím, že právě v jejich věkové skupině má infekce nejvyšší počet smrtelných případů. Co tedy může klíšťová encefalitida způsobit?
Proočkovanost je v České republice ve srovnání se zbytkem Evropy velmi nízká. Možná za to mohou i fámy kolem vakcíny proti klíšťové encefalitidě – například že má výrazně negativní vliv na imunitní a nervový systém. Je to zvláštní, že zrovna tato osvědčená, dlouhodobě podávaná látka s minimem nežádoucích účinků se stane terčem takových spekulací. Ve skutečnosti je vakcína snášena velmi dobře a je doporučována už dětem od jednoho roku. Kdyby mělo očkování katastrofické nežádoucí účinky, jaké mu přisuzují jeho odpůrci, byla by například velmi vysoce proočkovaná Skandinávie regionem plným těžce nemocných a invalidních osob. Tak tomu ale samozřejmě vůbec není. Krušná budoucnost však může čekat náš region, jestliže budeme i nadále s prevencí proti klíšťové encefalitidě otálet.
(pez)
Zdroj:
www.your.md
Lékaři a vědci prý s jistotou nevědí, jestli očkování funguje. Možná jste tento argument z úst odpůrců vakcinace slyšeli také. Pokud přemýšlíte, co je na něm pravdy, čtěte dál.
Na vzniku rakoviny děložního čípku se podílí infekce některými typy takzvaně vysoce rizikových lidských papilomavirů (HPV). Z výsledků výzkumů vyplývá, že viry přetrvávají v organismu i po operaci děložního čípku – očkování proti nim je však účinnou formou prevence návratu onemocnění.
Už jste také slyšeli, že očkování může zabít, zatímco prodělání klasických dětských nemocí je přirozené, ba přímo žádoucí? Pojďme se na tyto choroby podívat blíže. Možná pak mnoho odpůrců vakcinace změní svůj názor.