Bezpečné hřiště či dětská herna? Jedině s očkováním!
Bezpečné hřiště či dětská herna? Jedině s očkováním!
Tráví váš potomek v létě spoustu času na hřišti či ve velkých kolektivech? Pak byste neměli zapomínat na to, že jde o prostředí, která mohou být zdrojem různých nákaz. Některým z nich se dá naštěstí snadno předcházet očkováním.
Děti jsou obecně náchylnější k infekčním onemocněním než dospělí. Přestože je dětské tělo nastaveno tak, aby s případnou nákazou bojovalo, není důvod čelit nemocem, proti kterým lze očkovat.
Vakcíny zasluhující pozornost
Očkování proti hepatitidě B je zahrnuto do povinné vakcinace (je součástí tzv. hexavakcíny). Pokud tedy váš potomek absolvoval všechna předepsaná očkování, je proti tomuto infekčnímu onemocnění chráněn. Tím ale prevence proti hepatitidě nekončí. Před dalším typem této nemoci postihující játra, hepatitidou A, je možné a vhodné chránit děti samostatnou vakcínou. Žloutenka A se také nazývá nemocí špinavých rukou – proto je správná hygiena stejně důležitá jako očkování.
Dětem byste měli odmalička vysvětlovat význam mytí rukou. Po příchodu z hřiště by jejich první kroky měly vést do koupelny.
Stejně zásadní je hygiena rukou po použití toalety.
Vysvětlete potomkům, že svačinu a pití by na rozdíl od hraček nikdy půjčovat neměly. U menších dětí na toto pravidlo musíte dohlédnout sami.
Přidejte i očkování proti „klíšťovce“
Mnoho venkovních hřišť se nachází na trávě, což znamená riziko v podobě klíšťat. Očkování proti klíšťové encefalitidě spolehlivě ochrání děti již od jednoho roku věku. Investice do této vakcíny se vyplatí, i pokud nejste příznivci pobytu v lesích a navštěvujete převážně městská hřiště – klíšťata se totiž vyskytují i na sídlištích či v parcích.
Kvalita hřišť
Obáváte se, že písek na hřišti může být zdrojem různých nebezpečných bacilů? Pak pro vás máme dobrou zprávu: veřejně přístupná venkovní pískoviště jsou u nás pravidelně kontrolována hygienickými stanicemi. Provozovatelé dětských hřišť se musí starat o kvalitu písku a sledovat, zda není znečištěn mikroorganismy, chemickými látkami či parazity.
Co číhá v dětských hernách
Kryté zábavní parky, na které dojde při deštivém počasí, jsou na rozdíl od venkovních hřišť rizikové v tom, že se děti shromažďují v uzavřených prostorách. Takové prostředí nahrává šíření například pneumokokových infekcí. Děti i dospělí se mohou nakazit pouhým kýchnutím nebo zakašláním. Proti onemocněním způsobeným pneumokokem, tedy bakterií Streptococcus pneumoniae, spolehlivě chrání očkování. Je určeno všem věkovým kategoriím.
Vyrážka doprovází řadu dětských infekčních onemocnění. Neodmyslitelně patří například ke spále, planým neštovicím nebo zarděnkám. Když se objeví vyrážka při meningokokové infekci, je potřeba jednat opravdu rychle. Jak ale tuto charakteristickou vyrážku poznat?
Pneumokok neboli bakterie Streptococcus pneumoniae způsobuje závažná onemocnění. Ohrožuje děti všech věkových skupin, ale nejvíc děti mladší dvou let. Naštěstí je možné chránit se před ním očkováním.
Dobrý den, zajímalo by mě, jak postupovat v případě nedokončené vakcinace Cervarixem. Dívka, nyní 15 let, očkována mezi 13 a 14 rokem 1. dávkou, na další očkování nedošli - nyní chtějí očkování dokončit - stačí podat zbývající 2. dávku? Děkuji za odpověď
doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.
Dobrý den, k zajištění optimální ochrany je nutné zahájit očkování znovu, pokud od první dávky uplynulo více, jak 13 měsíců.