Útěk před zimou do exotiky? Proč ne, vybavte se ale očkováním!
Útěk před zimou do exotiky? Proč ne, vybavte se ale očkováním!
Tuzemské chladné měsíce jsou oblíbeným obdobím poznávacích a odpočinkových cest do Asie, Jižní Ameriky i Afriky. Vyrazit do těchto exotických destinací bez očkování je ovšem vysoce rizikové. Čím se můžete nakazit?
1. Hepatitida
Poznávání místní gastronomie je pro cestovatele jednou z nejoblíbenějších, ale zároveň velmi rizikových aktivit. Jídla, která nejsou tepelně upravená a snadno se v horších hygienických podmínkách kontaminují, mohou být zdrojem nákazy hepatitidou A. Vakcinace proti této infekční chorobě tedy patří mezi základní cestovatelská očkování.
2. Břišní tyfus
Stejně důležité je i očkování proti břišnímu tyfu – infekčnímu onemocnění vyvolanému bakterií Salmonella typhi. Touto nemocí se mohou turisté nakazit z kontaminované vody i z jídla. Na vakcínu je třeba myslet především při cestách do Asie, Střední i Jižní Ameriky a Afriky. Kromě očkování, které by cestovatelé měli plánovat s několikatýdenním předstihem před odjezdem, je důležitá stálá hygiena rukou během celého zahraničního pobytu. Základem je pak pití pouze balené vody a obezřetnost při konzumaci salátů, ovoce a pokrmů od pouličních prodejců.
3. Vzteklina
Některé lokality si žádají očkování proti vzteklině. Důvodem je velké množství toulavých psů, kteří mohou turisty napadnout. Ochrana před virovým onemocněním centrální nervové soustavy je vhodná při cestách do Latinské Ameriky, jihovýchodní Asie a subsaharské Afriky.
4. Tetanus
Pokud pečlivě dbáte na běžná „necestovatelská“ očkování a přeočkování, jistě budete mít v pořádku to proti tetanu. Tato vakcinace je při putování za exotikou také potřeba. Raději tedy v rámci přípravy na dovolenou zkontrolujte, kdy jste byli naposledy proti tetanu přeočkováni.
5. Pneumokokové a meningokokové nákazy
Pokud jste již dříve uvažovali o vakcíně proti těmto dvěma onemocněním, cesta do vzdálených zemí možná bude finálním impulsem k akci. Například pro oblíbené Thajsko je typická velká koncentrace osob na mnoha turisticky zajímavých místech – pneumokokové a meningokokové nákazy se zde mohou snadno šířit. Očkování proti těmto onemocněním zajistí ochranu před zdravotními problémy jak při cestování, tak v běžném každodenním životě.
Bakterie Streptococcus pneumoniae čili pneumokok se nachází u více než poloviny zdravých dětí. Sídlí v nosohltanu a žádné problémy nevyvolá. To se však v jisté situaci může rychle změnit. Kdy se pneumokok stává hrozbou a jak se bránit?
Možná i ve vás hlodá nejistota: co ten stále omílaný hliník přidávaný do očkovacích látek? Nejsou kvůli němu vakcíny opravdu nebezpečné? Nebojte se, nejsou. Přečtěte si proč.
Světový týden očkování, který tradičně probíhá poslední týden v dubnu (24.–30. 4. 2017), má letos jasné poselství: „Vakcíny účinkují“. Světová zdravotnická organizace chce především zvýšit povědomí o očkování.
Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak dlouho po sobě se mají správně očkovat vakcíny Hexaima v schématu 2+1. Pan doktor očkoval mou dceru poprvé v jejím 4.měsíci, druhou vakcínou v jejím 8. měsíci a poslední vakcínu jí dal v jejím 12 mes. Jak jsem se ale nyní dozvěděla, tak rozestup mezi druhou a třetí dávkou má být alespon 6 měsíců a moje malá měla v podstatě jen 4,5 měsíce. Problém je ten, že mi po posledním očkování přestala na pár měsíců říkat slova, která dosud uměla (cca 5 slov) a vůbec celkově přestala povídat. Nyní ve jejích třech letech chodíme na logopedii a po různých specialistech, protože stále nemluví. Když jsem to konzultovala s lékařem, tak mi řekl, že z očkování určitě mluvit nepřestala. Jenže já mám stejně pochybnosti, že jí prostě naočkoval moc brzy a že to zapříčinilo to, že přestala mluvit. Takže se snažím zjistit, jestli lékař pochybil a naočkoval ji moc brzy, nebo ne. děkuji
Dobrý den, pokud se využívá tzv. schéma 2+1, je dle doporučení výrobce vhodné, aby mezi 1. a 2. dávkou byl interval nejméně 2 měsíce a přeočkování má být provedeno nejdříve 6 měsíců po poslední dávce základního očkování. Neznám ale zdravotní stav Vaší dcery, ani důvody, které vedly k jinému načasování, předpokládám ale, že k tomu měl Váš pediatr důvod. Výrobce vakcíny neuvádí v souhrnu údajů o této vakcíně vedlejší účinky, které by se podobaly potížím, které popisujete, také se jako Váš pediatr domnívám, že důvodem není podání očkovací látky. S pozdravem a přáním zlepšení situace, MUDr. Hana Ševčíková