Oddalování nebo odmítání očkování znamená riziko nejen pro samotné dítě, ale také pro jeho nejbližší a pro kolektiv, ve kterém se běžně pohybuje. Za negativním postojem často stojí nepřesné informace nebo nesprávná komunikace. Koho mohou rodiče považovat za průvodce očkováním?
Preferovaným zdrojem informací o očkování by pro rodiče měl být lékař. Je schopen s nimi sdílet údaje o konkrétních vakcínách a jejich účinnosti. Nekompletní a nepřesné zprávy získané z neodborných zdrojů, které často zdůrazňují rizika a opomíjejí širokou škálu přínosů, přispívají k nedůvěře. Rodiče si sice mohou v dnešní době snadno sami vyhledat nepřeberné množství informací a vyjádření k očkování, ovšem lékaři zůstávají těmi nejpovolanějšími. Jak pro konzultace ohledně vakcinace, tak při rozhodování o očkování.
Ptejte se!
Lékař by měl samozřejmě být schopen odpovědět i na složitější dotazy rodičů ohledně očkování. Proto se nebojte v ordinaci ptát na vše, co vás zajímá. Stejně důležité může být otevřené vyjádření obav z vakcíny, aby tématu mohl odborník věnovat dostatek času. Čím lépe budou lékaři umět s pacienty komunikovat na téma přínosů i rizik očkování, tím kvalitnějšími průvodci vakcinací budou. To, že role lékařů v podpoře očkování je nezastupitelná, dokládá například porovnání proočkovanosti v různých ordinacích. Doktoři s otevřeným a pozitivním přístupem k očkování a komunikaci na toto téma mají mezi svými pacienty větší proočkovanost než odborníci na slovo a názory skoupí.
Podpora pacientů, ale i lékařů
Způsob, jak celá komunikace v ordinaci na téma očkování probíhá, je důležitým faktorem. Správně volené výrazy i tón ze strany lékaře jsou pro budování důvěry klíčové. I když ho někdy může při komunikaci omezovat například nedostatek času nebo velké pracovní vytížení. Stejně, jako pacienti potřebují podporu a informace od lékařů, tak samotní lékaři potřebují kvalitní spolupráci s institucemi, které hrají v rychle se rozvíjející oblasti očkování nějakou roli.
(pak)
Zdroj: Paterson P. et al. Vaccine hesitancy and healthcare providers. Vaccine. 2016 Dec 20; 34 (52): 6700–6706.
Tuzemské chladné měsíce jsou oblíbeným obdobím poznávacích a odpočinkových cest do Asie, Jižní Ameriky i Afriky. Vyrazit do těchto exotických destinací bez očkování je ovšem vysoce rizikové. Čím se můžete nakazit?
Lidský papilomavirus způsobuje rakovinu děložního čípku u žen a genitální bradavice (a další onemocnění) u obou pohlaví. S tímto virem se v životě setká až 80 % lidí. Očkovat proti němu se mohou nechat i dospělí.
Hnisavá meningitida (zánět mozkových blan) je závažné onemocnění. Vzniká náhle a bez léčby je téměř ve všech případech smrtelná. Ani včasná léčba nemusí vždy zachránit život nebo zabránit trvalým následkům. Nejlepší je proto nemoci předcházet.
Dobrý den paní doktorko,
Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů.
Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017.
Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019.
Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář.
Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní.
Dekuji moc za radu.
Dobrý den,
odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková