Oddalování nebo odmítání očkování znamená riziko nejen pro samotné dítě, ale také pro jeho nejbližší a pro kolektiv, ve kterém se běžně pohybuje. Za negativním postojem často stojí nepřesné informace nebo nesprávná komunikace. Koho mohou rodiče považovat za průvodce očkováním?
Preferovaným zdrojem informací o očkování by pro rodiče měl být lékař. Je schopen s nimi sdílet údaje o konkrétních vakcínách a jejich účinnosti. Nekompletní a nepřesné zprávy získané z neodborných zdrojů, které často zdůrazňují rizika a opomíjejí širokou škálu přínosů, přispívají k nedůvěře. Rodiče si sice mohou v dnešní době snadno sami vyhledat nepřeberné množství informací a vyjádření k očkování, ovšem lékaři zůstávají těmi nejpovolanějšími. Jak pro konzultace ohledně vakcinace, tak při rozhodování o očkování.
Ptejte se!
Lékař by měl samozřejmě být schopen odpovědět i na složitější dotazy rodičů ohledně očkování. Proto se nebojte v ordinaci ptát na vše, co vás zajímá. Stejně důležité může být otevřené vyjádření obav z vakcíny, aby tématu mohl odborník věnovat dostatek času. Čím lépe budou lékaři umět s pacienty komunikovat na téma přínosů i rizik očkování, tím kvalitnějšími průvodci vakcinací budou. To, že role lékařů v podpoře očkování je nezastupitelná, dokládá například porovnání proočkovanosti v různých ordinacích. Doktoři s otevřeným a pozitivním přístupem k očkování a komunikaci na toto téma mají mezi svými pacienty větší proočkovanost než odborníci na slovo a názory skoupí.
Podpora pacientů, ale i lékařů
Způsob, jak celá komunikace v ordinaci na téma očkování probíhá, je důležitým faktorem. Správně volené výrazy i tón ze strany lékaře jsou pro budování důvěry klíčové. I když ho někdy může při komunikaci omezovat například nedostatek času nebo velké pracovní vytížení. Stejně, jako pacienti potřebují podporu a informace od lékařů, tak samotní lékaři potřebují kvalitní spolupráci s institucemi, které hrají v rychle se rozvíjející oblasti očkování nějakou roli.
(pak)
Zdroj: Paterson P. et al. Vaccine hesitancy and healthcare providers. Vaccine. 2016 Dec 20; 34 (52): 6700–6706.
Už jste také slyšeli, že očkování může zabít, zatímco prodělání klasických dětských nemocí je přirozené, ba přímo žádoucí? Pojďme se na tyto choroby podívat blíže. Možná pak mnoho odpůrců vakcinace změní svůj názor.
Kdyby tak bylo možné podávat vakcínu proti všem typům rakoviny… Je však skvělé, že funguje alespoň očkování proti nádorům způsobeným lidskými papilomaviry HPV. Už jste o něm slyšeli?
Vakcinace proti dávivému (černému) kašli je u nás součástí povinného očkování. A právě na příkladu pertuse si můžeme ukázat, jak velký význam očkování má a co umí vakcinace udělat s nemocností.
Dobrý den, zajímalo by mě, jak postupovat v případě nedokončené vakcinace Cervarixem. Dívka, nyní 15 let, očkována mezi 13 a 14 rokem 1. dávkou, na další očkování nedošli - nyní chtějí očkování dokončit - stačí podat zbývající 2. dávku? Děkuji za odpověď
doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.
Dobrý den, k zajištění optimální ochrany je nutné zahájit očkování znovu, pokud od první dávky uplynulo více, jak 13 měsíců.