Přeočkování nepodceňujte, doplní potřebné protilátky

Pro mnoho očkování je typické, že nestačí aplikovat pouze jednu dávku. Po dokončení základního očkovacího schématu je potřeba absolvovat také přeočkování. Proč tomu tak je a co se stane, když zapomenete?

Přeočkování nepodceňujte, doplní potřebné protilátky

Silnější obranyschopnost 

Principem očkování je zaktivovat buňky imunitního systému, aby začaly produkovat protilátky proti konkrétnímu onemocnění. Protilátky jsou pak v těle připraveny na případný kontakt s bakteriemi či viry. Pokud k němu dojde, jsou tyto škodlivé mikroorganismy likvidovány a je jim znemožněno šíření po těle. Protilátky ale nemusí být připraveny vykonávat svoji funkci navždy – jejich množství po vakcinaci postupně klesá. Když se množství dostane pod hladinu, která je nezbytná pro účinnou ochranu před danou nemocí, je potřeba aplikovat další očkovací látku, tedy dostavit se na přeočkování.

Intervaly jsou různé, ale vždy důležité

Stejně jako se očkovací látky liší podle toho, zda obsahují živé oslabené viry a bakterie, nebo usmrcené mikroorganismy, tak se odlišují i podle intervalu přeočkování. Některé vakcíny přeočkování nevyžadují vůbec. Jiné je potřeba znovu podat po pár letech, dalším stačí interval až 15 roků. Co se stane, když termín očkování promeškáte nebo na něj zapomenete úplně? „Opomenutí přeočkování je problémem u všech vakcín, u kterých je známo, že časový pokles protilátek znamená výrazné snížení ochrany proti dané infekci. Zmínil bych ty dle mého názoru nejzásadnější – přeočkování proti tetanu, záškrtu, černému kašli, meningokokům a klíšťové meningoencefalitidě,“ uvádí příklady MUDr. Petr Kadleček.

Znovu od začátku

Právě u tetanu je nutné opakovat celé základní očkování, pokud se termín přeočkování promešká. U dětských očkování nelze podle pediatra MUDr. Petra Kadlečka jednoznačně odpovědět na otázku, kdy je potřeba opakovat celou vakcinaci znovu. „Vždy záleží na konkrétní vakcíně, konkrétním dítěti a intervalu, který od základního očkování uběhl. Měli bychom postupovat podle SPC, tedy souhrnu údajů o vakcíně, který musí výrobci poskytovat.“ Dětský lékař doplňuje, že pravidelná kontrola termínů očkování je opravdu důležitá – jak ze strany rodičů malých dětí, tak později samotnými mladými dospělými.

(pak)

Zdroj: http://www.vakcinace.eu/data/files/brozura_ockovani_aifp.pdf

 

Vizitka lékaře:

MUDr. Petr Kadleček

Praktický lékař pro děti a dorost, bioregulační medicína

Poliklinika SPEA, Olomouc

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1
Odložení očkování může dítěti prospět – další nebezpečný mýtus!

Odložení očkování může dítěti prospět – další nebezpečný mýtus!

Černý kašel, příušnice, spalničky a další nemoci, před kterými se lze chránit očkováním, se znovu vrací na scénu. Jednou z příčin je odkládání očkování u dětí na pozdější dobu. Mezi lidmi totiž koluje řada nebezpečných mýtů, které v rodičích budí zbytečné obavy z očkování.

Vedlejší účinky očkování zvládnete s domácí lékárničkou

Vedlejší účinky očkování zvládnete s domácí lékárničkou

Čeká vás nebo vaše dítě očkování? Obáváte se vedlejších účinků? Nemusíte mít zbytečný strach. Nejběžnější komplikace zvládnete sami s domácí lékárničkou.

Očkování před nástupem do školky: znáte aktuální pravidla?

Očkování před nástupem do školky: znáte aktuální pravidla?

Zářijový nástup dětí do mateřských škol a dalších předškolních zařízení se blíží. A s tím souvisí i téma povinného očkování. Rodiče v této oblasti někdy tápou, proto přinášíme platné zásady pro nadcházející školní rok.

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková