Klíšťata ve městě? Ano, čtěte výsledky aktuálních testů
Klíšťata ve městě? Ano, čtěte výsledky aktuálních testů
Sezóna klíšťat je v plném proudu – nejen v přírodě, ale také ve městech. Pražští hygienici klíšťata testují, aby zjistili, zda od nich hrozí nákaza klíšťovou encefalitidou nebo lymeskou boreliózou. Jak tyto testy dopadly?
Klíšťat letos v Praze přibylo. Důvodem je především mírná zima. Bez ohledu na aktuální aktivitu klíšťat se tito roztoči dlouhodobě pravidelně sbírají a testují ve specializovaných laboratořích.
Hygienici za klíšťaty vyrážejí do oblíbených rekreačních oblastí hlavního města. Pomocí bílé látky, na kterou se klíšťata snadno zachytí podobně jako na srst zvířete, letos hygienici nasbírali téměř 500 klíšťat. Přestože se po sběru klíšťata třídí podle vývojového stadia na samce, samičky a nedospělé jedince (nymfy), na případnou nákazu nemají tyto rozdíly vliv. Klíšťovou encefalitidu i lymeskou boreliózu mohou přenášet všechna klíšťata.
Dobrá zpráva pro Pražany
Výsledky sběru klíšťat, který v Praze probíhal na přelomu května a června, většinu Pražanů potěší.
V 8 z 11 sledovaných lokalit hygienici nenašli klíšťata, která by byla pozitivní na klíšťovou encefalitidu. Jedná se o tato místa:
Kunratický les – oblast U Václava IV. (Praha 4),
Prokopské údolí (Praha 5),
Pod Kesnerkou (Praha 5),
Stromovka (Praha 7),
Ďáblický háj (Praha 8),
Satalická obora (Praha 9),
Klánovický les (Praha 9),
Hostivařský les (Praha 10).
Jedinou oblastí, kde byla klíšťová encefalitida zjištěna, je Kunratický les v lokalitě Globus.
Údaje z Modřanské rokle a Divoké Šárky se stejně jako testy na lymeskou boreliózu ze všech lokalit ještě zpracovávají a budou k dispozici během několika týdnů.
Chránit se a nebát
Přestože se na některých místech v Praze nacházejí nakažená klíšťata, pohyb lidí se v takové lokalitě nijak neomezuje. Neznamená to ani, že byste se těmto místům měli vyhýbat. Je jen potřeba, abyste se pečlivěji chránili a nepodcenili žádnou součást prevence.
Proti klíšťové encefalitidě vás spolehlivě chrání očkování.
Do lokalit, kde hrozí kontakt s klíštětem, vyrážejte s kvalitním repelentem.
Volte oblečení s dlouhým rukávem a dlouhými nohavicemi, abyste byli před klíšťaty lépe chráněni.
Pokud na sobě najdete přisáté klíště, co nejrychleji ho odstraňte.
Obavy rodičů z nežádoucích účinků vakcín provázejí řadu dětských očkování. Většina obtíží, které mohou po očkování nastat, je ovšem mírná a během několika dní vymizí. Dětem můžete v případě nežádoucích účinků ulevit různými způsoby. Víte, co pomáhá?
Očkování proti nejčastějším původcům zápalu plic představuje nejlepší obranu před tímto nebezpečným onemocněním. Ochrana se dá posílit kojením a tím, že jako rodiče odložíte cigarety. Poradíme i další opatření.
Dospělí se v přírodě chovají jinak než děti a dovedou se spíše vyhnout napadení klíštětem. Pravděpodobnost onemocnění a také trvalé následky ale se stoupajícím věkem rostou. Kdo se tedy potřebuje chránit před klíšťovou encefalitidou?
Dobrý den paní doktorko,
Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů.
Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017.
Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019.
Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář.
Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní.
Dekuji moc za radu.
Dobrý den,
odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková