Teplotu i bolest po očkování zmírní léky, obklad a mámino pohlazení

Obavy rodičů z nežádoucích účinků vakcín provázejí řadu dětských očkování. Většina obtíží, které mohou po očkování nastat, je ovšem mírná a během několika dní vymizí. Dětem můžete v případě nežádoucích účinků ulevit různými způsoby. Víte, co pomáhá?

Teplotu i bolest po očkování zmírní léky, obklad a mámino pohlazení

K nežádoucím účinkům je v první řadě nutné říct, že se nevyskytují u všech dětských pacientů. A pokud se nějaké obtíže po očkování objeví, nijak to nesnižuje přínos vakcíny v ochraně před přenosnými chorobami. Všechny vakcíny jsou navíc povinně testovány a sledovány, a proto je jejich bezpečnost na vysoké úrovni.

Vážné problémy jsou ojedinělé

Nejběžnější reakce na očkování shrnuje dětský lékař MUDr. Petr Kadleček. Patří k nim:

Vzácně se po očkování objeví vážná komplikace – alergická reakce. Říká se jí anafylaktický šok a může při ní dojít k poškození mozku nebo některých smyslů. Takové reakce se však objevují v méně než jednom případě z milionu provedených očkování.

Jak na nejběžnější potíže?

Vraťme se ale k nejčastějším reakcím a doporučením, jak při nich postupovat.

  1. Pokud má vaše dítě po očkování horečku, dávejte mu dostatek tekutin, přiměřeně ho ochlazujte a podávejte léky proti horečce. „Využít můžete přípravky s paracetamolem nebo ibuprofenem. Na fyzikální ochlazování jsou nejlepší obklady nebo citlivé sprchování,“ doporučuje MUDr. Petr Kadleček.
  2. K plačtivosti a neklidu dětí po očkování přispívají místní reakce po aplikaci vakcíny. Mírný otok nebo zarudnutí v místě vpichu jehly většinou nevyžadují speciální ošetření. „Pokud se tyto reakce po očkování objeví nebo je-li místo citlivé na dotek, opět doporučuji chladné obklady, které přináší úlevu,“ radí doktor Kadleček.
  3. Při únavě a spavosti je nejlepší zajistit dítěti klid v domácím prostředí. „Důležité je, aby byla v klidu i osoba dítěti nejbližší, tedy většinou matka, neboť její obavy dítě vycítí a může začít plakat jen kvůli tomu,“ dodává ze své zkušenosti pediatr.

Ne všechny zdravotní problémy po očkování souvisejí s vakcínou. U některých dětí shodou okolností propukne po vakcinaci onemocnění, které by se projevilo tak jako tak, tedy i bez očkování.

(pak)

Zdroj: www.cdc.gov/vaccines/vac-gen/side-effects.htm

 

Vizitka lékaře:

MUDr. Petr Kadleček

Praktický lékař pro děti a dorost, bioregulační medicína

Poliklinika SPEA, Olomouc

 

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Je tu leden a venku řádí pneumokoky a chřipka. Jak se bránit?

Je tu leden a venku řádí pneumokoky a chřipka. Jak se bránit?

Čekáte, že vám poradíme, jak léčit nachlazení nebo chřipku? Tentokrát ne. Začneme o trochu dřív, tam, kde spočívá skutečné řešení nemocí – tedy u jejich prevence.

Hliník ve vakcínách zdraví neškodí

Hliník ve vakcínách zdraví neškodí

Alergie, astma a autismus – to vše prý způsobuje hliník v očkovacích látkách. Alespoň to tvrdí poplašné zprávy šířící se populací. Výsledky rozsáhlých výzkumů, jejichž závěry prezentují přední světové zdravotnické organizace, však tento hluboce zakořeněný mýtus vyvracejí.

Meningokoková sepse: skutečný příběh Katky, bojující o život

Meningokoková sepse: skutečný příběh Katky, bojující o život

Meningokokové infekce způsobují různé formy zánětů mozkových blan nebo celkových onemocnění s horečkou. V případě meningokokové sepse dochází k dramaticky rychlému průběhu infekce. Během několika hodin přejde člověk z plného zdraví k život ohrožujícímu stavu a selhávání orgánů. K rizikovým skupinám patří hlavně děti a mladí dospělí.

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková