Je čas na očkování proti chřipce. Nově také čtyřvalentní vakcínou
Je čas na očkování proti chřipce. Nově také čtyřvalentní vakcínou
Očkování proti chřipce pomáhá chránit jak před nemocí samotnou, tak před jejími komplikacemi. Letos u nás bude poprvé k dispozici čtyřvalentní vakcína. Vysvětlíme, jak se liší od dosud používané třívalentní vakcíny a proč je očkování proti chřipce důležité.
Chřipka je nakažlivé onemocnění dýchacích cest. Způsobují ji chřipkové viry A a B. Chřipka není nachlazení. Může mít závažný průběh, a proto je potřeba se před ní chránit všemi možnými způsoby, včetně očkování.
Nově dostupná čtyřvalentní vakcína chrání přede dvěma kmeny A a dvěma kmeny B, a poskytuje tedy lepší ochranu než dosud užívaná třívalentní vakcína. Ta nás chrání přede dvěma chřipkovými kmeny A a jedním kmenem B.
Vakcína má podporu odborníků
Podíl kmenů B na kmenech chřipky kolujících mezi lidmi v uplynulých letech velmi kolísal. „Právě z důvodu omezené předvídatelnosti zastoupení kmenů B doporučila Světová zdravotnická organizace očkování čtyřvalentní vakcínou,“ vysvětluje MUDr. Jan Kynčl ze Státního zdravotního ústavu.
Chřipka může způsobit vážné komplikace především u rizikových skupin populace. Ohroženi jsou zejména:
senioři nad 65 let věku,
pacienti s chronickým onemocněním, například:
diabetem,
srdečními nemocemi,
dýchacími problémy,
onemocněním ledvin.
Proočkovanost se v rizikových skupinách pohybuje na úrovni 16 %, což je ve srovnání s evropskými hodnotami několikanásobně méně.
Více očkovaných – méně komplikací
Zavedení čtyřvalentní vakcíny může zlepšit povědomí o očkování proti chřipce i zvýšit podíl očkovaných v populaci. Aktuální průzkum totiž ukazuje, že čtyřvalentní vakcína pravděpodobně funguje jako významný motivační prvek:
O očkování celé rodiny třívalentní vakcínou letos uvažuje 8 % dotázaných Čechů.
V případě možnosti nechat se očkovat čtyřvalentní vakcínou by tento způsob ochrany všech členů rodiny zvažovalo 25 % osob.
Chřipku někdy provázejí značné komplikace v podobě zánětu plic nebo srdečního svalu. Jejich léčba často vyžaduje pobyt v nemocnici a bývá náročná a dlouhodobá. Zvýšení proočkovanosti by nejspíš výrazně snížilo počet hospitalizovaných pacientů. Vakcinace také může každý rok zachránit stovky životů.
(pak)
Zdroje:
Výskyt chřipky a událostí s chřipkou spojených v závislosti na proočkovanosti a typu očkovací vakcíny. Tisková zpráva ze dne 20. 2. 2017. Value Outcomes, s. r. o.
V ČR je poprvé k dispozici čtyřvalentní vakcína proti chřipce. Zvýší-li se míra proočkovanosti, může očkování zachránit stovky životů každý rok. Tisková zpráva ze dne 6. 9. 2017. Value Outcomes, s. r. o.
Valentová I. Očkování proti chřipce. Závěrečná zpráva z kvantitativního výzkumu. Stem/Mark, a. s., květen 2017.
Na vzniku rakoviny děložního čípku se podílí infekce některými typy takzvaně vysoce rizikových lidských papilomavirů (HPV). Z výsledků výzkumů vyplývá, že viry přetrvávají v organismu i po operaci děložního čípku – očkování proti nim je však účinnou formou prevence návratu onemocnění.
Sezóna klíšťat je v plném proudu – nejen v přírodě, ale také ve městech. Pražští hygienici klíšťata testují, aby zjistili, zda od nich hrozí nákaza klíšťovou encefalitidou nebo lymeskou boreliózou. Jak tyto testy dopadly?
Chřipka může skolit každého bez ohledu na věk nebo celkovou kondici. Není radno ji podceňovat, protože komplikovaný průběh občas zanechá i celoživotní následky.
Dobrý den, zajímalo by mě, jak postupovat v případě nedokončené vakcinace Cervarixem. Dívka, nyní 15 let, očkována mezi 13 a 14 rokem 1. dávkou, na další očkování nedošli - nyní chtějí očkování dokončit - stačí podat zbývající 2. dávku? Děkuji za odpověď
doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.
Dobrý den, k zajištění optimální ochrany je nutné zahájit očkování znovu, pokud od první dávky uplynulo více, jak 13 měsíců.