Meningokokový zánět mozku může mít trvalé následky. Když ho přežijete

Diagnóza zněla neúprosně – meningokok. Šance na přežití: čtyři procenta. Postupně jí selhávaly orgány, lékaři museli přikročit k amputaci obou dolních končetin ve stehně… Výsledek?

Meningokokový zánět mozku může mít trvalé následky. Když ho přežijete

Andrea Brzobohatá nakonec svůj boj se závažnou nemocí vyhrála a založila sdružení, jehož cílem je seznámit širokou veřejnost s meningitidou. Její příběh však zdaleka není jediný.

Každý nemusí mít štěstí

Kája je na první pohled zdravá a spokojená holčička. Nikdo by nepoznal, že před několika lety bojovala s meningokokovou infekcí. Jednoho večera se u ní objevila teplota, maminka jí podala běžné léky, ale ty nezabraly. Její stav se postupně zhoršoval, a tak byla její matka nucena zavolat záchranku. Diagnóza – meningokoková sepse.

Deset dní Kája bojovala o život, celkem čtyři měsíce strávila v nemocnici, prodělala desítky operací a celkem 21 narkóz. Po stabilizaci stavu vyvstala otázka amputace končetin. Nakonec dívka přišla „jen“ o tři prsty na levé ruce, na pravé noze o články dvou prstů a na levé noze jí zbyl jenom palec. Přesto měla velké štěstí. Přežila.

Média jsou plná dalších příběhů, některé tak šťastný konec nemají. Kromě nutnosti amputovat prsty může meningokok způsobit i trvalé poškození mozkové tkáně. To se projevuje například ztrátou paměti, potížemi se soustředěním, dlouhodobými bolestmi hlavy, narušením rovnováhy a chůze, epilepsií a poruchami řeči nebo zraku.

Různé podoby meningokokových infekcí

K přenosu meningokokových infekcí dochází kapénkami. Onemocnění se častěji objevuje v zimě a na jaře, zejména u dětí a mladistvých. Nemoc typicky probíhá ve třech formách:

  1. Meningokoková sepse. Jedná se o nejzávažnější formu, která postihuje přibližně čtvrtinu nakažených. Typickým příznakem je rozvoj tmavých skvrn na hrudníku a dolních končetinách. Stav rychle postupuje do septického šoku, který končí úmrtím až 25 % nemocných.
  2. Meningokoková meningitida. Tvoří další čtvrtinu případů, úmrtnost je nízká a většinou nepřesahuje 2 %. Projevuje se typickými příznaky zánětu mozkových blan, tedy horečkou, bolestmi hlavy, zvracením, ztuhnutím šíje a různým stupněm poruch vědomí.
  3. Smíšená forma s příznaky sepse a meningitidy. Tento typ je nejčastější, připadá na něj polovina případů. Úmrtnost dosahuje až 10 %.

Meningokokovým infekcím je nejlepší předcházet pomocí očkování. Očkovací látky podněcují v organismu tvorbu protilátek, které následně jedince ochrání při styku s bakteriemi meningokoka.

(holi)

Zdroje:
www.antimeningokok.cz
www.meningitisnow.org
www.meningitis.org

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Očkování proti klíšťovce není jen pro děti

Očkování proti klíšťovce není jen pro děti

Dospělí se v přírodě chovají jinak než děti a dovedou se spíše vyhnout napadení klíštětem. Pravděpodobnost onemocnění a také trvalé následky ale se stoupajícím věkem rostou. Kdo se tedy potřebuje chránit před klíšťovou encefalitidou?

Podzim jako ideální období pro prevenci a ochranu před nemocemi

Podzim jako ideální období pro prevenci a ochranu před nemocemi

Když se na podzim začne venku ochlazovat a přibývá deštivých dní, mnoho lidí má obavy, že takové počasí „odstoná“. Napovíme, co udělat, abychom zůstali v co nejlepší kondici.

Čím je zaručena bezpečnost vakcín? Dlouhodobým vývojem a pečlivým sledováním

Čím je zaručena bezpečnost vakcín? Dlouhodobým vývojem a pečlivým sledováním

Rodiče, kteří odmítají vakcinaci svých dětí nebo váhají nad některým z povinných očkování, často uvádějí jako argument spornou bezpečnost vakcín. Vývoj a schvalování očkovacích látek ovšem podléhají pečlivé kontrole. Každá vakcína musí být nejen účinná, ale také bezpečná.

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková