Spor o očkování: Peníze, nebo zdraví?

Je jednoznačně prokázáno, že očkování je vysoce bezpečné a účinné. Zachránilo už stovky milionů životů, o tom není sporu. Zaměřme se ale dnes na jinou důležitou otázku: Je to opravdu takový byznys, jak často slýcháme? Jde výrobcům vakcín jen o peníze, nebo především o zdraví?

Spor o očkování: Peníze, nebo zdraví?

Africký model

V našich podmínkách už to není dobře patrné, protože Evropa těží z výsledků očkování tak významně a dlouho, že jen stěží dovede jednoznačně rozeznat skutečné benefity a rizika. V rozvojových zemích je však stále dobře viditelné, o jak pevné propojení očkování s ekonomikou se jedná.

  1. Plošné očkování v rámci národního imunizačního programu vede k tomu, že děti v Africe jsou méně často a méně závažně nemocné, mají méně trvalých následků a vyšší IQ.
  2. O to menší jsou výdaje rodin i systému na zdravotní péči a více peněz zůstává rodinám na živobytí, vzdělání a ostatní prevenci chorob.
  3. Děti tak nejsou nuceny pracovat, chodí do škol a mají lepší výsledky. Tím dorůstá více zdravých dospělých s vyšší kvalifikací.
  4. Díky tomu se zlepšuje ekonomická situace rodin a společnost se stává stabilnější a produktivnější.

Kolik stojí vakcína

Tvorba vakcín je velice složitá a nákladná záležitost. Vývoj trvá i desítky let a samotná výroba jedné dávky pak ještě zhruba 1–3 roky. Každá šarže přitom projde náročnými testy, které ověřují účinnost a bezpečnost. Výrobců vakcín stále ubývá, protože se jedná o velmi těžkou, zodpovědnou, ale nedostatečně ohodnocenou činnost. Má sice celospolečenský význam, ale ne celá společnost si jí cení. Podle údajů VZP se roční náklady na očkování jednoho pojištěnce pohybují kolem stokoruny, zatímco roční cena léků na osobu se šplhá skoro ke čtyřem tisícům korun. Výdaje na plošné očkování tedy představují asi jen 2–3 % nákladů zdravotních pojišťoven, což nějakému „rýžování“ skutečně neodpovídá.

Volba je na vás

Pro ty, které ani výše uvedené údaje nepřesvědčily, máme další srovnání.

  1. Očkování. Každého člověka vyjde vakcinace za celý rok na přibližně 100 Kč. Dostanete vysoce bezpečné vakcíny s prokázaným účinkem, kterými chráníte sebe i ostatní. V případě, že vás postihnou nežádoucí účinky a prokáže se, že byly spojené s očkováním, můžete žádat odškodnění.
  2. Zelený ječmen. Jedno balení mladého ječmenu stojí kolem 400 Kč. Údajně napomáhá k lepšímu zdraví, ale důkazy o tom nejsou. Složení těchto výrobků nikdo nekontroluje a výrobce nic negarantuje.
  3. Konzultace s léčitelem. Péče léčitelů není hrazena z veřejného zdravotního pojištění, proto musíte počítat s tím, že když se vydáte touto cestou, musíte platit z vlastní kapsy, a často ne málo. Léčitel není vázán povinností mít jakékoli vzdělání, proto není snadné odlišit erudované a zkušené rádce (např. bylinkáře, kteří opravdu vědí, co dělají) od šarlatánů a podvodníků, kteří disponují pouze odvahou.

(pez)

Zdroj: http://www.gavi.org

http://www.vaccineseurope.eu

http://domaci.ihned.cz

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1
Málo známé komplikace rotavirových infekcí. Víte, jak jim předejít?

Málo známé komplikace rotavirových infekcí. Víte, jak jim předejít?

Kolem čtvrt milionu dětských úmrtí ročně. Tolik životů si vyžádají rotavirové infekce po celém světě. Většinou se jedná o komplikace průjmového onemocnění, ale rotaviry mohou ve vzácných případech zaútočit i na další orgány. Jedinou ochranou proti nebezpečné nákaze je přitom očkování.

Každý očkovaný se počítá – čím více nás bude, tím lépe

Každý očkovaný se počítá – čím více nás bude, tím lépe

95 %. Tolik lidí v populaci musí být očkovaných proti určité nemoci, aby takzvaná kolektivní imunita chránila před tímto onemocněním i ty, kteří z nejrůznějších důvodů očkováni být nemohou. Čím více očkovaných, tím větší ochrana proti dané nemoci.

Srovnání ČR a Velké Británie – jsou britští rodiče zodpovědnější?

Srovnání ČR a Velké Británie – jsou britští rodiče zodpovědnější?

Jedním ze zásadních kroků, kterými můžeme pomoci dětem k lepšímu zdraví, je očkování proti pneumokokům. Ale děláme to doopravdy?

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková