Je tu leden a venku řádí pneumokoky a chřipka. Jak se bránit?
Čekáte, že vám poradíme, jak léčit nachlazení nebo chřipku? Tentokrát ne. Začneme o trochu dřív, tam, kde spočívá skutečné řešení nemocí – tedy u jejich prevence.
Je jednoznačně prokázáno, že očkování je vysoce bezpečné a účinné. Zachránilo už stovky milionů životů, o tom není sporu. Zaměřme se ale dnes na jinou důležitou otázku: Je to opravdu takový byznys, jak často slýcháme? Jde výrobcům vakcín jen o peníze, nebo především o zdraví?
V našich podmínkách už to není dobře patrné, protože Evropa těží z výsledků očkování tak významně a dlouho, že jen stěží dovede jednoznačně rozeznat skutečné benefity a rizika. V rozvojových zemích je však stále dobře viditelné, o jak pevné propojení očkování s ekonomikou se jedná.
Tvorba vakcín je velice složitá a nákladná záležitost. Vývoj trvá i desítky let a samotná výroba jedné dávky pak ještě zhruba 1–3 roky. Každá šarže přitom projde náročnými testy, které ověřují účinnost a bezpečnost. Výrobců vakcín stále ubývá, protože se jedná o velmi těžkou, zodpovědnou, ale nedostatečně ohodnocenou činnost. Má sice celospolečenský význam, ale ne celá společnost si jí cení. Podle údajů VZP se roční náklady na očkování jednoho pojištěnce pohybují kolem stokoruny, zatímco roční cena léků na osobu se šplhá skoro ke čtyřem tisícům korun. Výdaje na plošné očkování tedy představují asi jen 2–3 % nákladů zdravotních pojišťoven, což nějakému „rýžování“ skutečně neodpovídá.
Pro ty, které ani výše uvedené údaje nepřesvědčily, máme další srovnání.
(pez)
Zdroj: http://www.gavi.org
Čekáte, že vám poradíme, jak léčit nachlazení nebo chřipku? Tentokrát ne. Začneme o trochu dřív, tam, kde spočívá skutečné řešení nemocí – tedy u jejich prevence.
Přestože si očkování řada z nás spojuje především s dětským věkem, chránit může, i pokud je aplikováno v dospělosti. Zjistěte si, zda jste nepromeškali dobu vhodnou pro přeočkování nebo zda vám některé důležité vakcinace zcela nechybí.
Na vzniku rakoviny děložního čípku se podílí infekce některými typy takzvaně vysoce rizikových lidských papilomavirů (HPV). Z výsledků výzkumů vyplývá, že viry přetrvávají v organismu i po operaci děložního čípku – očkování proti nim je však účinnou formou prevence návratu onemocnění.