Zápal plic dokáže i zabít. Ohrožuje hlavně seniory a chronicky nemocné
Existuje mnoho různých typů zánětu plic. Některé jsou méně závažné, jiné mohou člověka v krátké době i usmrtit.
Nemoci způsobené pneumokoky nejsou žádná legrace pro děti ani dospělé. Mezi dospělými mají nejvíce spadeno na seniory, dlouhodobě nemocné a také na kuřáky.
Bakterie Streptococcus pneumoniae neboli pneumokok může vyvolat například:
Tato onemocnění mají často těžký průběh a mohou zanechat následky v podobě ztráty sluchu, slepoty nebo ochrnutí. V některých případech končí i smrtí.
Pneumokoky napadají hlavně lidi s oslabenou imunitou. Jsou proto strašákem:
Lékaři zaznamenali vyšší výskyt pneumokokových onemocnění také u alkoholiků a kuřáků.
Kouření, stejně jako nemírné pití alkoholu, snižuje imunitu. Platí přitom, že čím více vykouřených cigaret, tím větší riziko pneumokokových infekcí. Co ještě prozradily lékařské studie a statistiky?
Zajímavé je, že zvýšené nebezpečí pneumokokových infekcí se nepotvrdilo u lidí mladších 65 let, kteří denně kouří marihuanu, ale nekouří cigarety ani jiné tabákové výrobky (např. doutníky, dýmku).
Nejlepší ochranou proti pneumokokům je očkování. Tato pravda se vztahuje i na kuřáky. Každý milovník tabáku může svého praktického lékaře požádat o vakcinaci proti pneumokokům. Patrně neuslyší větu „až přestanete kouřit“.
Očkovat by se měli nechat i bývalí kuřáci. Zvlášť když v důsledku opuštěného zlozvyku trpí některým z chronických onemocnění plic nebo průdušek. V takovém případě jim totiž hrozí ne čtyřikrát, ale až sedmkrát vyšší riziko pneumokokových infekcí. O vakcinaci by tedy určitě měli přemýšlet.
(hah)
Zdroje:
www.tribune.cz/clanek/29228-ockovani-rizikovych-skupin-pacientu-proti-pneumokokovym-infekcim
www.adultvaccination.org/professional-resources/pneumo/smokers.pdf
www.immunize.org/askexperts/experts_pneumococcal_vaccines.asp
Existuje mnoho různých typů zánětu plic. Některé jsou méně závažné, jiné mohou člověka v krátké době i usmrtit.
Na vzniku rakoviny děložního čípku se podílí infekce některými typy takzvaně vysoce rizikových lidských papilomavirů (HPV). Z výsledků výzkumů vyplývá, že viry přetrvávají v organismu i po operaci děložního čípku – očkování proti nim je však účinnou formou prevence návratu onemocnění.
Lidský papilomavirus, který má zkratku HPV (human papillomavirus), je nejčastější sexuálně přenosná infekce na světě. Během života se s ní setká kolem 80 % všech mužů i žen. Imunitní systém většiny z nás si s infekcí umí poradit, u některých ale může HPV způsobit závažná onemocnění. Bohužel nikdo z nás dopředu neví, jestli tohoto černého Petra nedostane zrovna on. Co si ale zjistit můžeme, jsou formy prevence proti této infekci.