Nemoci způsobené pneumokoky nejsou žádná legrace pro děti ani dospělé. Mezi dospělými mají nejvíce spadeno na seniory, dlouhodobě nemocné a také na kuřáky.
Bakterie Streptococcus pneumoniae neboli pneumokok může vyvolat například:
různě závažné záněty/zápaly plic,
meningitidu (zánět mozkových blan),
sepsi (otravu krve v důsledku zaplavení organismu bakteriemi).
Tato onemocnění mají často těžký průběh a mohou zanechat následky v podobě ztráty sluchu, slepoty nebo ochrnutí. V některých případech končí i smrtí.
Pneumokoky napadají hlavně lidi s oslabenou imunitou. Jsou proto strašákem:
seniorů, protože ve stáří obranyschopnost organismu klesá,
astmatiků,
diabetiků,
pacientů s rozedmou plic, chronickým zánětem průdušek, chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN) a dalšími nevyléčitelnými chorobami.
Lékaři zaznamenali vyšší výskyt pneumokokových onemocnění také u alkoholiků a kuřáků.
Čtyřikrát větší riziko
Kouření, stejně jako nemírné pití alkoholu, snižuje imunitu. Platí přitom, že čím více vykouřených cigaret, tím větší riziko pneumokokových infekcí. Co ještě prozradily lékařské studie a statistiky?
Kuřáci mají až čtyřikrát vyšší riziko vzniku vážných pneumokokových onemocnění než stejně staří nekuřáci.
Přibližně polovina jinak zdravých dospělých mladších 65 let, u kterých se objeví těžké pneumokokové onemocnění, jsou kuřáci.
Zajímavé je, že zvýšené nebezpečí pneumokokových infekcí se nepotvrdilo u lidí mladších 65 let, kteří denně kouří marihuanu, ale nekouří cigarety ani jiné tabákové výrobky (např. doutníky, dýmku).
„Až přestanete kouřit“ u očkování neplatí
Nejlepší ochranou proti pneumokokům je očkování. Tato pravda se vztahuje i na kuřáky. Každý milovník tabáku může svého praktického lékaře požádat o vakcinaci proti pneumokokům. Patrně neuslyší větu „až přestanete kouřit“.
Očkovat by se měli nechat i bývalí kuřáci. Zvlášť když v důsledku opuštěného zlozvyku trpí některým z chronických onemocnění plic nebo průdušek. V takovém případě jim totiž hrozí ne čtyřikrát, ale až sedmkrát vyšší riziko pneumokokových infekcí. O vakcinaci by tedy určitě měli přemýšlet.
Očkování proti chřipce pomáhá chránit jak před nemocí samotnou, tak před jejími komplikacemi. Letos u nás bude poprvé k dispozici čtyřvalentní vakcína. Vysvětlíme, jak se liší od dosud používané třívalentní vakcíny a proč je očkování proti chřipce důležité.
O závažných zdravotních komplikacích spojených s očkováním koluje řada mýtů. Jedním z nich je ten, že očkování způsobuje autoimunitní nemoci. Odpůrci očkování tím mezi lidmi vyvolávají zbytečnou paniku. Rozsáhlé vědecké výzkumy totiž tuto domněnku nepotvrdily.
Světový týden očkování, který tradičně probíhá poslední týden v dubnu (24.–30. 4. 2017), má letos jasné poselství: „Vakcíny účinkují“. Světová zdravotnická organizace chce především zvýšit povědomí o očkování.
Dobrý den paní doktorko,
Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů.
Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017.
Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019.
Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář.
Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní.
Dekuji moc za radu.
Dobrý den,
odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková