Nemoci způsobené pneumokoky nejsou žádná legrace pro děti ani dospělé. Mezi dospělými mají nejvíce spadeno na seniory, dlouhodobě nemocné a také na kuřáky.
Bakterie Streptococcus pneumoniae neboli pneumokok může vyvolat například:
různě závažné záněty/zápaly plic,
meningitidu (zánět mozkových blan),
sepsi (otravu krve v důsledku zaplavení organismu bakteriemi).
Tato onemocnění mají často těžký průběh a mohou zanechat následky v podobě ztráty sluchu, slepoty nebo ochrnutí. V některých případech končí i smrtí.
Pneumokoky napadají hlavně lidi s oslabenou imunitou. Jsou proto strašákem:
seniorů, protože ve stáří obranyschopnost organismu klesá,
astmatiků,
diabetiků,
pacientů s rozedmou plic, chronickým zánětem průdušek, chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN) a dalšími nevyléčitelnými chorobami.
Lékaři zaznamenali vyšší výskyt pneumokokových onemocnění také u alkoholiků a kuřáků.
Čtyřikrát větší riziko
Kouření, stejně jako nemírné pití alkoholu, snižuje imunitu. Platí přitom, že čím více vykouřených cigaret, tím větší riziko pneumokokových infekcí. Co ještě prozradily lékařské studie a statistiky?
Kuřáci mají až čtyřikrát vyšší riziko vzniku vážných pneumokokových onemocnění než stejně staří nekuřáci.
Přibližně polovina jinak zdravých dospělých mladších 65 let, u kterých se objeví těžké pneumokokové onemocnění, jsou kuřáci.
Zajímavé je, že zvýšené nebezpečí pneumokokových infekcí se nepotvrdilo u lidí mladších 65 let, kteří denně kouří marihuanu, ale nekouří cigarety ani jiné tabákové výrobky (např. doutníky, dýmku).
„Až přestanete kouřit“ u očkování neplatí
Nejlepší ochranou proti pneumokokům je očkování. Tato pravda se vztahuje i na kuřáky. Každý milovník tabáku může svého praktického lékaře požádat o vakcinaci proti pneumokokům. Patrně neuslyší větu „až přestanete kouřit“.
Očkovat by se měli nechat i bývalí kuřáci. Zvlášť když v důsledku opuštěného zlozvyku trpí některým z chronických onemocnění plic nebo průdušek. V takovém případě jim totiž hrozí ne čtyřikrát, ale až sedmkrát vyšší riziko pneumokokových infekcí. O vakcinaci by tedy určitě měli přemýšlet.
Vyrážka doprovází řadu dětských infekčních onemocnění. Neodmyslitelně patří například ke spále, planým neštovicím nebo zarděnkám. Když se objeví vyrážka při meningokokové infekci, je potřeba jednat opravdu rychle. Jak ale tuto charakteristickou vyrážku poznat?
Přestože si očkování řada z nás spojuje především s dětským věkem, chránit může, i pokud je aplikováno v dospělosti. Zjistěte si, zda jste nepromeškali dobu vhodnou pro přeočkování nebo zda vám některé důležité vakcinace zcela nechybí.
Klíšťovou encefalitidu sice většinou přenášejí infikovaná klíšťata, nakazit se však můžete i ze syrového, nepasterizovaného mléka. Proč tomu tak je a jak se dá nákaze předejít?