Příběhy pacientů – dětí s komplikacemi záškrtu narůstají

Média v posledních letech plní smutné příběhy dětí, které podlehly komplikacím záškrtu. Nebezpečná nemoc, která byla nejen v Evropě dlouhá léta považována za téměř vymýcenou, se znovu objevuje. Jedním z důvodů je narůstající vlna odporu proti očkování.

Příběhy pacientů – dětí s komplikacemi záškrtu narůstají

Téměř zapomenutá choroba

V České republice nebyl v posledních letech hlášen ani jeden případ tohoto závažného onemocnění. Podobně je na tom i zbytek Evropy, i když se v některých zemích našeho kontinentu záškrt začíná znovu objevovat. Většinou se jedná o zavlečenou nákazu, některé případy jsou však způsobeny tím, že rodiče nenechali svoje dítě proti záškrtu očkovat.

Odpůrci vakcín tak začínají vážně hazardovat se zdravím svých blízkých. Záškrt bohužel není tak vzácnou nemocí v jiných částech světa, zejména v méně vyspělých zemích. Nakazit se tak mohou i čeští cestovatelé vyrážející za exotikou.

Základní fakta

Příběhy pacientů – dětí

(holi)

Zdroje:
1. http://szu.cz
2. www.ncbi.nlm.nih.gov
3. www.iflscience.com
4. www.channelnewsasia.com
5. www.cdc.gov

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Sezóna klíšťat je tady. Chráníte se dostatečně?

Sezóna klíšťat je tady. Chráníte se dostatečně?

Klíšťová encefalitida patří mezi nemoci, které přenášejí nakažená klíšťata. Jedná se o nepříjemný a nebezpečný zánět mozku nebo mozkových blan. Už jste se nechali očkovat? A víte, proti čemu přesně vás tato vakcína ochrání?

Váháte s vakcínou proti chřipce? Důvodů k očkování je mnoho

Váháte s vakcínou proti chřipce? Důvodů k očkování je mnoho

Lidé velmi často považují chřipku za banální nemoc. Toto virové onemocnění však může mít mnoho komplikací a hospitalizace kvůli těžkému průběhu není ničím výjimečným. Víme, kdo by neměl očkování podcenit, a doporučíme, jak ho co nejlépe načasovat.

Řešíte očkování? Začněte debatou s lékařem!

Řešíte očkování? Začněte debatou s lékařem!

Oddalování nebo odmítání očkování znamená riziko nejen pro samotné dítě, ale také pro jeho nejbližší a pro kolektiv, ve kterém se běžně pohybuje. Za negativním postojem často stojí nepřesné informace nebo nesprávná komunikace. Koho mohou rodiče považovat za průvodce očkováním?

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková