Na letní tábor jedině s očkováním proti meningokokům
Na letní tábor jedině s očkováním proti meningokokům
Pokud jste doposud váhali s očkováním svých dětí proti meningokokovým infekcím, blížící se odjezd na tábor či soustředění je ideální příležitostí přistoupit k ochraně v podobě vakcinace. Proč mohou být právě tyto prázdninové akce rizikové?
Mnoho rodičů si je vědomo nebezpečí nákazy meningokokem u dospívajících – jednou z nejohroženějších skupin jsou totiž mladí lidé ve věku 15–20 let. Důležitá je ale i řádná ochrana dětí školního věku. Očkování proti meningokokům pro věkovou kategorii 11–12 let doporučuje mimo jiné i Americká pediatrická akademie.
Nebezpečím je kolektiv
Meningokokové infekce se šíří kapénkovou formou, například kašlem či kýcháním. Rizikové jsou tedy velké kolektivy, zvlášť pokud se nacházejí v uzavřeném prostoru. Pobytu v takovém prostředí se děti téměř na žádném táboře nevyhnou. Bakterie se nacházejí často v nosohltanu zdravých osob, které je mohou coby bacilonosiči šířit dál. Rizikem je především:
pití více dětí ze stejné lahve,
sdílení příboru nebo hromadná konzumace jednoho jídla,
velká fyzická námaha.
I když vypravíte děti na tábor již očkované, vysvětlete jim, že by jídlo a pití měly jíst pouze ony samy. Stejně tak by v táborovém programu měly vždy dodržovat naplánovaný odpočinek.
Očkování chrání před vážnými následky
Meningokok, tedy bakterie Neisseria meningitidis, může způsobit meningitidu (zánět mozkových blan), zápal plic i sepsi, lidově označovanou jako otrava krve. Až ve 20 % případů zanechávají meningokokové infekce trvalé následky. Očkováním, které chrání proti meningokokům typu A, C, W 135 a Y, tedy lze zabránit velmi nepříjemným následkům. Mohou mít podobu neurologických problémů, postižení srdce či ztráty sluchu a zraku.
Buďte o krok napřed
Meningokokové infekce se v těle šíří velice rychle, proto je prevence v podobě očkování tak důležitá. V případě nákazy se může zdravotní stav zhoršit v rámci desítek minut či několika hodin – nutností je pak okamžitá léčba. Očkování tedy ochrání vaše děti, až budou mimo domov. A vy budete vědět, že jste udělali pro jejich zdraví vše, co bylo potřeba.
Houbařská sezóna se rozbíhá. Pokud bude přát počasí, mají před sebou náruživí sběrači několik měsíců častého pobytu v přírodě. Což znamená stejně dlouhé období plné rizika nákaz některou z nemocí přenášených klíšťaty. Nabízíme tipy, jak nebezpečí minimalizovat.
Očkovací látka uložená v mikroskopických částicích, ze kterých se po očkování uvolní jen první dávka vakcíny a další se do těla dostanou až později, v předem stanovený čas. Tak by se dal stručně přiblížit objev vědců z Massachusettského technologického institutu.
Čeká vás nebo vaše dítě očkování? Obáváte se vedlejších účinků? Nemusíte mít zbytečný strach. Nejběžnější komplikace zvládnete sami s domácí lékárničkou.
Dobrý den, zajímalo by mě, jak postupovat v případě nedokončené vakcinace Cervarixem. Dívka, nyní 15 let, očkována mezi 13 a 14 rokem 1. dávkou, na další očkování nedošli - nyní chtějí očkování dokončit - stačí podat zbývající 2. dávku? Děkuji za odpověď
doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.
Dobrý den, k zajištění optimální ochrany je nutné zahájit očkování znovu, pokud od první dávky uplynulo více, jak 13 měsíců.