Na letní tábor jedině s očkováním proti meningokokům
Na letní tábor jedině s očkováním proti meningokokům
Pokud jste doposud váhali s očkováním svých dětí proti meningokokovým infekcím, blížící se odjezd na tábor či soustředění je ideální příležitostí přistoupit k ochraně v podobě vakcinace. Proč mohou být právě tyto prázdninové akce rizikové?
Mnoho rodičů si je vědomo nebezpečí nákazy meningokokem u dospívajících – jednou z nejohroženějších skupin jsou totiž mladí lidé ve věku 15–20 let. Důležitá je ale i řádná ochrana dětí školního věku. Očkování proti meningokokům pro věkovou kategorii 11–12 let doporučuje mimo jiné i Americká pediatrická akademie.
Nebezpečím je kolektiv
Meningokokové infekce se šíří kapénkovou formou, například kašlem či kýcháním. Rizikové jsou tedy velké kolektivy, zvlášť pokud se nacházejí v uzavřeném prostoru. Pobytu v takovém prostředí se děti téměř na žádném táboře nevyhnou. Bakterie se nacházejí často v nosohltanu zdravých osob, které je mohou coby bacilonosiči šířit dál. Rizikem je především:
pití více dětí ze stejné lahve,
sdílení příboru nebo hromadná konzumace jednoho jídla,
velká fyzická námaha.
I když vypravíte děti na tábor již očkované, vysvětlete jim, že by jídlo a pití měly jíst pouze ony samy. Stejně tak by v táborovém programu měly vždy dodržovat naplánovaný odpočinek.
Očkování chrání před vážnými následky
Meningokok, tedy bakterie Neisseria meningitidis, může způsobit meningitidu (zánět mozkových blan), zápal plic i sepsi, lidově označovanou jako otrava krve. Až ve 20 % případů zanechávají meningokokové infekce trvalé následky. Očkováním, které chrání proti meningokokům typu A, C, W 135 a Y, tedy lze zabránit velmi nepříjemným následkům. Mohou mít podobu neurologických problémů, postižení srdce či ztráty sluchu a zraku.
Buďte o krok napřed
Meningokokové infekce se v těle šíří velice rychle, proto je prevence v podobě očkování tak důležitá. V případě nákazy se může zdravotní stav zhoršit v rámci desítek minut či několika hodin – nutností je pak okamžitá léčba. Očkování tedy ochrání vaše děti, až budou mimo domov. A vy budete vědět, že jste udělali pro jejich zdraví vše, co bylo potřeba.
Myslíte si, že očkování nebo neočkování je jen čistě vaše věc? Bohužel není. Neočkování zdravých dětí podrývá kolektivní imunitu a tím zabíjí ty, kteří očkováni být nemohou. Tak končí i příběh Maximiliana Schoenbohma.
Záněty středního ucha obvykle postihují děti, ale někdy se nevyhnou ani dospělým. Bývají velmi nepříjemné, a přitom některým z nich se dá účinně předcházet.
Diagnóza zněla neúprosně – meningokok. Šance na přežití: čtyři procenta. Postupně jí selhávaly orgány, lékaři museli přikročit k amputaci obou dolních končetin ve stehně… Výsledek?