S chřipkou zůstaňte doma! Chráníte zdraví své i ostatních
S chřipkou zůstaňte doma! Chráníte zdraví své i ostatních
Chřipka může skolit každého bez ohledu na věk nebo celkovou kondici. Není radno ji podceňovat, protože komplikovaný průběh občas zanechá i celoživotní následky.
První nápor chřipky přichází většinou okolo Vánoc. Epidemie během ledna či února pak u nás nejsou ničím neobvyklým. Na začátku zimy ovšem převažují onemocnění vyvolaná nechřipkovými viry, což platí podle pražských hygieniků i letos. Víte, jaké jsou rozdíly mezi virózou či nachlazením a skutečnou chřipkou?
Zákeřná choroba
Chřipka je velmi nakažlivé virové onemocnění, které může zapříčinit řadu dalších problémů. „Jedná se o komplikace způsobené buď vlastním virem chřipky, nebo bakteriemi, které napadnou organismus chřipkovým virem oslabený. Jde nejčastěji o záněty horních a dolních cest dýchacích, středoušní infekce či záněty plic. K vážnějším komplikacím řadíme například zánět osrdečníku nebo srdečního svalu,“ vyjmenovává MUDr. Hana Černá. Závažný průběh chřipky někdy dospěje až nutnosti léčby v nemocnici. Proto je potřeba si uvědomit všechna rizika tohoto onemocnění a respektovat pravidla léčby.
Jak ji poznat
Pro chřipku je typický velmi rychlý začátek onemocnění bez předchozích potíží. Naproti tomu nachlazení či viróza se ohlásí rýmou a škrábáním v krku.
Teplota se může při chřipce náhle dostat nad 38 stupňů a doprovází ji zimnice.
Přidávají se bolesti svalů a kloubů, výjimečná není ani silná bolest hlavy.
K chřipce patří často také suchý kašel.
Správná léčba
Chřipku byste neměli nikdy „přecházet“. Nutné je zůstat doma, ležet a odpočívat.
Zásobujte tělo dostatkem tekutin. K jídlu volte spíš lehčí, ale pestrou stravu.
Pečlivě si myjte ruce a dbejte na hygienu při kašli i smrkání, abyste snížili riziko nákazy dalších členů rodiny.
Při vysoké horečce a bolestech těla můžete využít léky na snížení teploty a tlumení bolesti.
Poctivá léčba zabere celý týden. Dalších 14 dní byste se měli v rámci rekonvalescence celkově šetřit.
Prevence existuje!
Chřipce se dá, na rozdíl od nachlazení, účinně předcházet očkováním. To snižuje pravděpodobnost onemocnění až o 80 %. Očkuje se vakcínou, která v sobě má inaktivovaný virus chřipky (nemůže tedy vyvolat onemocnění). K dispozici jsou vakcíny proti třem i čtyřem kmenům chřipky. V rámci prevence je také důležité omezit kontakt s nemocnými a nedotýkat se neumytýma rukama úst ani nosu – například na držadlech v prostředcích hromadné dopravy vydrží virus chřipky až 8 hodin. Pro celkovou odolnost organismu je dobré dlouhodobě dodržovat správnou životosprávu.
Vakcinace proti dávivému (černému) kašli je u nás součástí povinného očkování. A právě na příkladu pertuse si můžeme ukázat, jak velký význam očkování má a co umí vakcinace udělat s nemocností.
Antibiotika v očkovacích látkách budí u některých rodičů obavy – především kvůli riziku alergických reakcí. Ty ale bývají zcela ojedinělé. Prozradíme, jaký význam antibiotika přidávaná do vakcín mají.
Dobrý den paní doktorko,
Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů.
Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017.
Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019.
Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář.
Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní.
Dekuji moc za radu.
Dobrý den,
odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková