S chřipkou zůstaňte doma! Chráníte zdraví své i ostatních

Chřipka může skolit každého bez ohledu na věk nebo celkovou kondici. Není radno ji podceňovat, protože komplikovaný průběh občas zanechá i celoživotní následky.

S chřipkou zůstaňte doma! Chráníte zdraví své i ostatních

První nápor chřipky přichází většinou okolo Vánoc. Epidemie během ledna či února pak u nás nejsou ničím neobvyklým. Na začátku zimy ovšem převažují onemocnění vyvolaná nechřipkovými viry, což platí podle pražských hygieniků i letos. Víte, jaké jsou rozdíly mezi virózou či nachlazením a skutečnou chřipkou?

Zákeřná choroba

Chřipka je velmi nakažlivé virové onemocnění, které může zapříčinit řadu dalších problémů. „Jedná se o komplikace způsobené buď vlastním virem chřipky, nebo bakteriemi, které napadnou organismus chřipkovým virem oslabený. Jde nejčastěji o záněty horních a dolních cest dýchacích, středoušní infekce či záněty plic. K vážnějším komplikacím řadíme například zánět osrdečníku nebo srdečního svalu,“ vyjmenovává MUDr. Hana Černá. Závažný průběh chřipky někdy dospěje až nutnosti léčby v nemocnici. Proto je potřeba si uvědomit všechna rizika tohoto onemocnění a respektovat pravidla léčby.

Jak ji poznat

Správná léčba

Chřipku byste neměli nikdy „přecházet“. Nutné je zůstat doma, ležet a odpočívat.

Prevence existuje!

Chřipce se dá, na rozdíl od nachlazení, účinně předcházet očkováním. To snižuje pravděpodobnost onemocnění až o 80 %. Očkuje se vakcínou, která v sobě má inaktivovaný virus chřipky (nemůže tedy vyvolat onemocnění). K dispozici jsou vakcíny proti třem i čtyřem kmenům chřipky. V rámci prevence je také důležité omezit kontakt s nemocnými a nedotýkat se neumytýma rukama úst ani nosu – například na držadlech v prostředcích hromadné dopravy vydrží virus chřipky až 8 hodin. Pro celkovou odolnost organismu je dobré dlouhodobě dodržovat správnou životosprávu.

(pak)

Zdroje:

http://www.hygpraha.cz/dokumenty/ddd-3333_3333_161_1.html

http://www.hygpraha.cz/dokumenty/7-duvodu--proc-se-letos-nechat-ockovat-proti-chripce-3284_3284_161_1.html

 

Vizitka lékaře:

MUDr. Hana Černá

specializace dětské lékařství

Dětské a novorozenecké oddělení Nemocnice Pardubického kraje, a. s., Pardubická nemocnice

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1
Očkování dospělých není zbytečnost!

Očkování dospělých není zbytečnost!

Přestože si očkování řada z nás spojuje především s dětským věkem, chránit může, i pokud je aplikováno v dospělosti. Zjistěte si, zda jste nepromeškali dobu vhodnou pro přeočkování nebo zda vám některé důležité vakcinace zcela nechybí.

Váháte s vakcínou proti chřipce? Důvodů k očkování je mnoho

Váháte s vakcínou proti chřipce? Důvodů k očkování je mnoho

Lidé velmi často považují chřipku za banální nemoc. Toto virové onemocnění však může mít mnoho komplikací a hospitalizace kvůli těžkému průběhu není ničím výjimečným. Víme, kdo by neměl očkování podcenit, a doporučíme, jak ho co nejlépe načasovat.

Myslíte si, že je lepší prodělat infekci než očkování? Omyl!

Myslíte si, že je lepší prodělat infekci než očkování? Omyl!

Už jste také slyšeli, že očkování může zabít, zatímco prodělání klasických dětských nemocí je přirozené, ba přímo žádoucí? Pojďme se na tyto choroby podívat blíže. Možná pak mnoho odpůrců vakcinace změní svůj názor.

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková