S chřipkou zůstaňte doma! Chráníte zdraví své i ostatních

Chřipka může skolit každého bez ohledu na věk nebo celkovou kondici. Není radno ji podceňovat, protože komplikovaný průběh občas zanechá i celoživotní následky.

S chřipkou zůstaňte doma! Chráníte zdraví své i ostatních

První nápor chřipky přichází většinou okolo Vánoc. Epidemie během ledna či února pak u nás nejsou ničím neobvyklým. Na začátku zimy ovšem převažují onemocnění vyvolaná nechřipkovými viry, což platí podle pražských hygieniků i letos. Víte, jaké jsou rozdíly mezi virózou či nachlazením a skutečnou chřipkou?

Zákeřná choroba

Chřipka je velmi nakažlivé virové onemocnění, které může zapříčinit řadu dalších problémů. „Jedná se o komplikace způsobené buď vlastním virem chřipky, nebo bakteriemi, které napadnou organismus chřipkovým virem oslabený. Jde nejčastěji o záněty horních a dolních cest dýchacích, středoušní infekce či záněty plic. K vážnějším komplikacím řadíme například zánět osrdečníku nebo srdečního svalu,“ vyjmenovává MUDr. Hana Černá. Závažný průběh chřipky někdy dospěje až nutnosti léčby v nemocnici. Proto je potřeba si uvědomit všechna rizika tohoto onemocnění a respektovat pravidla léčby.

Jak ji poznat

Správná léčba

Chřipku byste neměli nikdy „přecházet“. Nutné je zůstat doma, ležet a odpočívat.

Prevence existuje!

Chřipce se dá, na rozdíl od nachlazení, účinně předcházet očkováním. To snižuje pravděpodobnost onemocnění až o 80 %. Očkuje se vakcínou, která v sobě má inaktivovaný virus chřipky (nemůže tedy vyvolat onemocnění). K dispozici jsou vakcíny proti třem i čtyřem kmenům chřipky. V rámci prevence je také důležité omezit kontakt s nemocnými a nedotýkat se neumytýma rukama úst ani nosu – například na držadlech v prostředcích hromadné dopravy vydrží virus chřipky až 8 hodin. Pro celkovou odolnost organismu je dobré dlouhodobě dodržovat správnou životosprávu.

(pak)

Zdroje:

http://www.hygpraha.cz/dokumenty/ddd-3333_3333_161_1.html

http://www.hygpraha.cz/dokumenty/7-duvodu--proc-se-letos-nechat-ockovat-proti-chripce-3284_3284_161_1.html

 

Vizitka lékaře:

MUDr. Hana Černá

specializace dětské lékařství

Dětské a novorozenecké oddělení Nemocnice Pardubického kraje, a. s., Pardubická nemocnice

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1
Chraňte své rodiče i děti: nechte je očkovat proti pneumokokům!

Chraňte své rodiče i děti: nechte je očkovat proti pneumokokům!

Pneumokoková onemocnění považují lékaři za jedna z nejnebezpečnějších. Mezi obzvláště ohrožené jedince patří děti do 2 let a senioři nad 65 let. Naštěstí existuje způsob, jak osoby v riziku ochránit.

Nedovolte pneumokokům narušit váš rodinný život

Nedovolte pneumokokům narušit váš rodinný život

Léčba pneumokokové infekce může být běh na dlouhou trať. Kromě samotného léčení je nutné počítat s dostatečnou rekonvalescencí, onemocnění tedy může značně narušit zavedený režim celé rodiny. Pneumokokovým onemocněním se ovšem dá účinně předcházet.

Odložení očkování může dítěti prospět – další nebezpečný mýtus!

Odložení očkování může dítěti prospět – další nebezpečný mýtus!

Černý kašel, příušnice, spalničky a další nemoci, před kterými se lze chránit očkováním, se znovu vrací na scénu. Jednou z příčin je odkládání očkování u dětí na pozdější dobu. Mezi lidmi totiž koluje řada nebezpečných mýtů, které v rodičích budí zbytečné obavy z očkování.

Jaká očkování jsou pro Vás vhodná?

Otestujte se
Poradna lékaře

Ockování proti pásovemu oparu cena

Dobrý den, cena vakcíny by se měla pohybovat mezi 5500,- - 6000,- Kč, s pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková

Soutěž

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá
Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.