Alergie, astma a autismus – to vše prý způsobuje hliník v očkovacích látkách. Alespoň to tvrdí poplašné zprávy šířící se populací. Výsledky rozsáhlých výzkumů, jejichž závěry prezentují přední světové zdravotnické organizace, však tento hluboce zakořeněný mýtus vyvracejí.
Strašák v injekční stříkačce?
Je pravdou, že vakcíny obsahují hliník. Jedním dechem je však třeba dodat, že hliník se přirozeně vyskytuje všude kolem nás. Tento prvek je obsažen nejen ve vodě, vzduchu a potravinách, ale také v mateřském mléce. Na základě rozsáhlých výzkumů byla stanovena hranice, která určuje minimální obsah hliníku bezpečného pro zdraví lidského organismu (2 mg/kg hmotnosti na den). Jeho množství z vakcín této hranice ani zdaleka nedosahuje. V průběhu prvních šesti měsíců života děti obdrží skrze očkování přibližně 2,8–4 mg hliníku. Ve stejném období života tak přijmou větší množství tohoto prvku z mateřského mléka a umělé výživy.
Hliník pod limitem
Vzrůstající odpor proti očkování se snaží eliminovat řada předních zdravotnických organizací. Úřad pro kontrolu léků a potravin ve Spojených státech amerických (Food and Drug Administration, FDA) nechal vypracovat nezávislou studii, jejímž úkolem bylo zmapovat působení hliníku ve vakcínách.
Výzkum se zaměřil na očkování dětí do jednoho roku života, protože u nich jsou dávky těchto „škodlivin“ nejvýznamnější.
Celková dávka hliníku podaného v prvním roce života je podle výzkumu maximálně 4,225 miligramu, tedy hluboko pod stanovenou hranicí.
Úřad proto označil riziko pro takto malé děti za bezvýznamné. Potvrdil, že přínos očkování mnohonásobně převyšuje případná rizika.
S podobnými závěry přichází i Světová zdravotnická organizace (World Health Organization, WHO). Komise složená z předních odborníků hodnotila studie, které spojovaly očkování s rozvojem autismu. Jejich závěry po důkladném přezkoumání označuje za hrubě chybné a tuto domněnku vyvrací. I podle Světové zdravotnické organizace tak očkování nadále představuje významnou a bezpečnou formu prevence závažných infekčních nemocí.
Antibiotika v očkovacích látkách budí u některých rodičů obavy – především kvůli riziku alergických reakcí. Ty ale bývají zcela ojedinělé. Prozradíme, jaký význam antibiotika přidávaná do vakcín mají.
Ačkoli chladné počasí zdaleka nekončí, myslet na jaro se vyplatí. Alespoň co se očkování proti klíšťové encefalitidě týká. Mnoha lidem může rozhodnutí podstoupit tuto vakcinaci zachránit nejen zdraví, ale i život.
Pobyt pod širým nebem dokáže osvěžit, pomůže načerpat sílu a může nabídnout mnoho zážitků. Je však důležité nezapomínat na možná nebezpečí. Hrozí nejen úrazy, ale také vážné nemoci.