Přestože si očkování řada z nás spojuje především s dětským věkem, chránit může, i pokud je aplikováno v dospělosti. Zjistěte si, zda jste nepromeškali dobu vhodnou pro přeočkování nebo zda vám některé důležité vakcinace zcela nechybí.
Slábnoucí ochrana
Zatímco některé typy očkovacích látek poskytují prakticky doživotní ochranu, u jiných má tato ochrana s přibývajícím věkem tendenci slábnout. Aby se v organismu doplnily potřebné protilátky, je nutné takzvané přeočkování. Příkladem může být vakcinace proti tetanu, záškrtu či černému kašli – tyto nemoci by nás mohly i v dospělém věku ohrozit.
Komplikace ve stáří
Dalším důvodem očkování v dospělosti je skutečnost, že určitá onemocnění ohrožují více právě starší osoby. Navíc ve vyšším věku roste výskyt závažných zdravotních komplikací, které mohou chorobu provázet. Typickým příkladem jsou pneumokokové nákazy či pásový opar, proti kterým byste měli možnost očkování v dospělosti určitě zvážit.
Mutující nepřítel
Každým rokem se vytváří nová vakcína proti viru chřipky, a to v závislosti na jeho podtypu, který se aktuálně v populaci nejvíce vyskytuje. Toto očkování je doporučováno zejména osobám s chronickými chorobami či jedincům starším 65 let, pro které chřipka představuje zvýšené riziko.
Cizokrajné nebezpečí
Samostatnou kapitolou je pak očkování dospělých před cestou do ciziny. Existuje celá řada doporučených i povinných vakcinací v závislosti na destinaci, kam se plánujete vydat.
Rizikové zaměstnání
Dokonce i výkon určitých povolání je spojený s potřebou některých konkrétních očkování, která nejsou nebo dříve nebyla v populaci běžná. Proto je třeba jejich doplnění v dospělosti. Příkladem může být vakcinace proti žloutence typu B, kterou by měli absolvovat mimo jiné studenti medicíny, zdravotníci, hasiči nebo policisté.
95 %. Tolik lidí v populaci musí být očkovaných proti určité nemoci, aby takzvaná kolektivní imunita chránila před tímto onemocněním i ty, kteří z nejrůznějších důvodů očkováni být nemohou. Čím více očkovaných, tím větší ochrana proti dané nemoci.
Kdyby tak bylo možné podávat vakcínu proti všem typům rakoviny… Je však skvělé, že funguje alespoň očkování proti nádorům způsobeným lidskými papilomaviry HPV. Už jste o něm slyšeli?
Meningokokové infekce způsobují různé formy zánětů mozkových blan nebo celkových onemocnění s horečkou. V případě meningokokové sepse dochází k dramaticky rychlému průběhu infekce. Během několika hodin přejde člověk z plného zdraví k život ohrožujícímu stavu a selhávání orgánů. K rizikovým skupinám patří hlavně děti a mladí dospělí.
Dobrý den, zajímalo by mě, jak postupovat v případě nedokončené vakcinace Cervarixem. Dívka, nyní 15 let, očkována mezi 13 a 14 rokem 1. dávkou, na další očkování nedošli - nyní chtějí očkování dokončit - stačí podat zbývající 2. dávku? Děkuji za odpověď
doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.
Dobrý den, k zajištění optimální ochrany je nutné zahájit očkování znovu, pokud od první dávky uplynulo více, jak 13 měsíců.